انجمن ها > انجمن طنز و سرگرمی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
طنز و سرگرمی (بازدید: 209)
جمعه 22/2/1391 - 13:29 -0 تشکر 452390
فال هفته: دلسترخوری در نمایشگاه کتاب

«فال هفته : دلستر خوری در نمایشگاه كتاب » عنوان طنز صفحه‌ی آخر «تهران امروز» سه‌شنبه است.

 

به گزارش ایسنا، امید مهدی‌نژاد با تفالی طنازنه این شعر را برای صاحب فال نوشته است:

شعر

دو یار زیرک و از باده کهن دو منی

فراغتی و کتابی و گوشه چمنی

من این مقام به دنیا و آخرت ندهم

اگرچه در پی‌ام افتند هردم انجمنی

بیا که رونق این کارخانه کم نشود

به زهد همچو تویی یا به فسق همچو منی

ز تندباد حوادث نمی‌توان دیدن

در این چمن که گلی بوده است یا سمنی

ببین در آینه جام نقشبندی غیب

که کس به یاد ندارد چنین عجب زمنی

مزاج دهر تبه شد در این بلا حافظ

کجاست فکر حکیمی و رای برهمنی

 

«شرح و تفسیر»

ای صاحب فال! به زودی سفری درون‌شهری در پیش خواهی داشت. به‌زودی با دو تن از دوستانت که با دقت و با رعایت جمیع ملاحظات از میان اجناس موافق انتخاب کرده‌ای با استفاده از مترو (ایستگاه شهید بهشتی یا مصلی) در ساعات فراغت بعد از کار روزانه به نمایشگاه کتاب می‌روی. در آنجا بعد از خرید کتاب «دا» با تخفیف بیست درصد و بلکه بیشتر، در محوطه چمن مصلی، پشت منطقه همبرگر زغالی می‌نشینی و بطری‌های دلستر تاریخ‌مصرف‌گذشته را که از جنب همبرگر زغالی ابتیاع کرده‌اید (و جمعاً به وزن شش کیلوگرم می‌باشند) در کف گرفته، به سلامتی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نوش می‌کنید. در این حال آیا درست است که چنین نمایشگاه مفید و چنین حال نیکویی را با دنیا و آخرت معاوضه کنی؟ پس بدان و آگاه باش که نباید چنین کنی، حتی اگر به‌اندازه یک انجمن ادبی آدم تو را دنبال کنند.

ای صاحب فال! باید بیایی، که حتی اگر یک نفر مثل تو زهد و ورع پیشه کند و یک نفر مثل من به فسق و فجور بپردازد نیز تولید ملی در کارخانجات از رونق نمی‌افتد. چرا که فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها به زودی آغاز خواهد شد و بر اثر تندباد حوادث و افزایش قیمت حامل‌های انرژی پیش‌بینی‌های آقای عسگراولادی به وقوع خواهد پیوست.

ای صاحب فال! وقتی در محوطه چمن مصلای تهران نشسته‌ای، مراقب تندباد حوادث و باران‌های موسمی باش. یک نفر در سال‌های گذشته مراقبت نکرد و اکنون معلوم نیست در آن چمن پیش از این گل وجود داشته است یا سمن یا روییدنی‌های دیگر.

ای صاحب فال! همان‌طور که مشغول نوشیدن بطری دلستر هستی، درون بطری را نگاه کن و نقشبندی عجیبی را که به سرعت غیب می‌شود ملاحظه نما. آیا فکر می‌کنی کسی پیش از این چنین زمانه و نقشبندی عجیبی را به یاد دارد؟ خیر. پیش از این کسی چنین زمانه و نقشبندی عجیبی را به یاد ندارد.

ای صاحب فال! افزایش آمار طلاق و کیف‌قاپی و زورگیری و مصرف مواد مخدر صنعتی و ترافیک چهارراه ولیعصر، حاکی از تباه شدن ناگهانی مزاج دهر است. پس تا وقتی حکما و برهمنان فکری به حال اوضاع نابه‌سامان اجتماعی نکرده‌اند، از یاد خدا غافل مشو و همیشه در پی انجام اعمال خیر باش. همیشه از کنار خیابان راه برو و مراقب موتوری‌ها باش. هفته پیش یک‌نفر مراقب نبود، الان در بخش چهارِ یک بیمارستان خصوصی بستری است و تا امروز هشتاد و سه میلیون تومان خرج دوا و درمانش شده است.

گدای فاطمه(س)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی