بهداشت و سلامت (بازدید: 244)
چهارشنبه 20/2/1391 - 11:7 -0 تشکر 451966
تاثیر رژیم طولانی بر متابولیسم کلسترول در چاقها

سودابه صمدی (کارشناس تغذیه)

می دانیم که گرفتن رژیم طولانی مدت سبب کاهش وزن و متعاقبا سبب تغییرات پیچیده در متابولیسم خواهد شد ولیکن تاثیر داشتن این گونه رژیم های طولانی مدت بر متابولیسم کلسترول در افراد چاق هنوز نامشخص است.

هدف از مطالعه ای که اخیرا انجام شده است بررسی تاثیر 2 سال رژیم کاهش وزن با برنامه های مختلف غذایی بر فیتو استرول(شاخص جذب روده ای کلسترول)، لانسترول(شاخص کلسترول تازه سنتز شده) و تغییرات غلظت آپو لیپو پروتئین می باشد.

در این بررسی به مدت 2 سال مداخلات غذایی انجام شد و افراد شرکت کننده که 90 نفر بودند، در 3 گروه غذایی مختلف مورد پیگیری قرار گرفتند. گروه 1:رژیم غذایی کم چرب، گروه2:رژیم مدیترانه ای و گروه 3: رژیم کم کربوهیدرات، سپس غلظت فیتو استرول،  لانسترول در چرخش و نسبت آنها به کلسترول، آپو لیپو پروتئین A-1 و

B-100را در ابتدای مطالعه و ماه های 6 و 24 مورد بررسی قرار دادند.

در این مطالعه، محققین تنظیم رو به بالایی از شاخص جذب کلسترول (کمپسترول)و تنظیم رو به پایینی از شاخص سنتز کلسترول (لانسترول) در طول فاز فعال کاهش وزن مشاهده کردند (منظور 6 ماه اول می باشد که کاهش وزن در 3 گروه به ترتیب 5%، 6 %، 10 % بود).در طول این مطالعه غلظتHDLمستمرا افزایش یافت در حالی که غلظت LDLتغییری نداشت. در پایان 24 ماه پیگیری غلظت کمپسترول و لانسترول نسبت به مقادیر پایه افزایش داشت، غلظت آپو لیپو پروتئین B-100وابسته به متابولیسم کلسترول و مقاومت به انسولین وابسته به غلظت لانسترول بود.

نکته عملی: کاهش وزن طولانی مدت وابسته به خصوصیات فردی افراد می باشد که سبب تغییر متابولیسم آپولیپو پروتئین و کلسترول می شود و برنامه های غذایی مختلف تغییرات یکسانی را بر متابولیسم کلسترول نشان دادند. میزان کلسترول خوب (HDL)در طی زمان کاهش می یابد ولی برای تداوم کاهش LDLباید فکری نمود.

 منبع: رژیم آنلاین

گدای فاطمه(س)

چهارشنبه 27/2/1391 - 18:44 - 0 تشکر 454449

با تشکر ازشما تبیان

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی