انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 1736)
پنج شنبه 6/4/1387 - 0:39 -0 تشکر 45185
كراك در ایران: ماده مخدری با عوارض بسیار

در سالهای اخیر، نام ماده جدیدی در بازار مواد مخدر ایران شنیده شد. خیلی از معتادها وقتی كه برای گرفتن تریاك یا هروئین یا مواد مشابه به فروشنده های مواد مخدر مراجعه می كردند ماده جدیدی به آنها معرفی می شد كه هم سریعتر عمل می كرد، هم راحتتر استفاده می شد هم پنهان كردنش آسان تر بود و مهمتر از همه ارزان قیمت بود. این ماده جدید "كراك" نام دارد.كراكی كه در ایران توزیع می شود از هروئین خالص و غلیظ شده درست می شود آنهم در آزمایشگاههای مخفی كه با ناخالصی هایی همراه است كه اثرات منفی آن را چندین برابر می كند. كراك به مراتب خطرناكتر از هروئین است اما به نظر می رسد كه نوجوانها و جوانهای ایران از عوارض آن بی اطلاعند.در جشن ها و پارتی ها گاهی افرادی كه از قرصهای روان گردان استفاده می كنند دچار سردرد یا عوارض دیگر این قرصها می شوند. به آنها گفته می شود كه اگر از كراك استفاده كنند این عوارض در آنها از بین می رود و به آنها می گویند كه كراك اعتیاد آور نیست. این در حالی است كه فرد تنها با چند بار استفاده، چنان به آن عادت می كند كه كنار گذاشتن آن برایش بسیار دشوار می شود. "فرید"، كه نخواست نام واقعی اش فاش شود، نزدیك به دو سال از كراك استفاده كرده اما الان مدتی است كه موفق شده كه كراك را ترك كند: "اولش به عنوان تفریحی می كشیدم اما درست بعد از یك هفته فهمیدم كه به آن معتاد شدم. تفریح درباره كراك وجود ندارد تفریح همانا و معتاد شدن همان". خطرات كراكمصرف كراك چه خطرات و عوارضی دارد؟ فرید می گوید: "كبدم خراب شد، ریه هایم عفونت كرد و خودم هم همیشه بی حال بودم. چه زمانی كه می كشیدم و چه زمانی كه نمی كشیدم."

در كسانی كه از كراك تزریقی استفاده می كنند، رگها به شدت تخریب می شود

مصرف كراك باعث می شود كه فرد هیچ دردی را احساس نكند و در نتیجه بیماریهای مختلف در بدنش به راحتی پخش می شود. به گفته كارشناسان، كراكی كه در ایران توزیع می شود اثر مخربی بر سیستم اعصاب مركزی دارد كه گاه تا آخر عمر قابل جبران نیست. كراك در حقیقت سیستم فرماندهی بدن یا مغز را از كار می اندازد. كراك، باعث كاهش وزن شدید بدن و تخریب بافتهای عضلانی می شود. محمد علی شهركی، مدیر اجرایی مركز ترك اعتیاد جمعیت آفتاب در تهران، می گوید:
"كسانی كه كراك مصرف می كنند به دلیل موادی كه در آن وجود دارد و به دلیل نوع زندگی آنها و سوء تغدیه ای كه دارند، نسبت به ابتلا به انواع بیماریهای عفونی بخصوص عفونتهای پوستی، مستعد می شوند." گفته می شود كسانی كه كراك را به شكل تزریقی استفاده می كنند، در صورتیكه مسائل بهداشتی را هم رعایت نكنند، ممكن است كه در بدنشان كرم دیده شود. اخیرا فیلمهایی كه در سایتهای اینترنتی گذاشته شده، افرادی را نشان می دهد كه بر روی بدنشان كرم وجود دارد و یا بعد از مرگ بلافاصله، كاسه چشمشان پر از كرم بوده است. دكتر شهركی درباره این كرم زدگی می گوید: "كسانی كه ما شاهد كرم زدگی در آنها بودیم كسانی بودند كه وضعیت بهداشتی مناسبی نداشتند. آنها در محل تزریقشان عفونت ایجاد می شود. مگسهایی كه در اطرافشان هست در روی این زخمها تخمگذاری می كنند و كرمی كه در بدنشان دیده می شود لارو این حشرات است." كارشناسان معتقدند، ماده مخدر كراك به شدت باعث پوسیدگی و فساد دندانها می شود. در عین حال لثه مصرف كننده كراك هم آسیب می بیند. گاهی سرطان دهان هم در آنها دیده شده. ریه معتادان به كراك به دلیل استفاده بیشتر از سیگار به شدت آسیب می بیند. افزون بر این، استفاده از كراك، شخصیت معتادان را متزلزل می كند و بار روانی آن به مراتب بیشتر از سایر مواد مخدر است. در كسانی كه از كراك تزریقی استفاده می كنند، رگها هم به شدت تخریب می شود.

 كارشناسان معتقدند، ماده مخدر كراك به شدت باعث، پوسیدگی و فساد دندانها می شود. در عین حال لثه مصرف كننده كراك هم به آسیب می بیند. گاهی سرطان دهان هم در آنها دیده شده. ریه معتادان به كراك به دلیل استفاده بیشتر از سیگار به شدت آسیب می بیند.


كراكی كه در خارج از ایران استفاده می شود، نوعی مواد مخدر است كه از تصفیه كوكائین ساخته می شود. اما موادی كه به نام كراك در ایران توزیع می شود از هروئین خالص و غلیظ شده درست می شود آنهم در آزمایشگاههای مخفی و بدون رعایت استانداردهای لازم و گاه همراه با ناخالصی هایی تولید می شود كه ضرر آن را از مواد مخدر دیگر بیشتر می كند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی