بهداشت و سلامت (بازدید: 637)
سه شنبه 19/2/1391 - 17:53 -0 تشکر 451824
مقالاتی علمی با موضوع حجامت

بسم الله الرحمن الرحیم
شاید برای شما و خیلیهای دیگر سوال باشد كه بالاخره علم امروز چه رویکردی نسبت به حجامت دارد.
چون این مساله برای خود من هم مورد سوال بود، تصمیم گرفتم مقالاتی پژوهشی که به حجامت پرداخته اند رو بررسی کنم.
این مقالات از پایگاه داده جهاد دانشگاهی گرفته شده اند.
امیدوارم بتونیم با هم نتیجه گیری منطقی از این مقالات داشته باشیم.
یکی یکی این مقالات رو اینجا ثبتش می کنم.
باهامون همراه باشید

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

سه شنبه 19/2/1391 - 17:58 - 0 تشکر 451826

علوم پزشكی رازی (مجله دانشگاه علوم پزشكی ایران) بهار 1387; 15(58):199-206
بررسی فراوانی مراكز حجامت و مشخصات افراد مراجعه كننده به این مراكز در شهر تهران در سال 1385
هاشم دباغیان فتانه*,گوشه گیر سیداشرف الدین,سیادتی سیدمحمد
موسسه مطالعات تاریخ پزشكی، طب اسلامی و مكمل، خیابان جمهوری اسلامی، خیابان لاله زار نو، كوچه پیرنیا، دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی- درمانی ایران، تهران، ایران
زمینه و هدف: حجامت، به عنوان یك روش طب سنتی ایران، در حال حاضر مورد توجه بسیاری از محافل علمی قرار دارد و نظرات مختلف با طیف وسیع از مخالفت جدی تا تایید بی چون و چرا متوجه آن می باشد. تعیین مشخصات دموگرافیك استفاده كنندگان از این روش و فراوانی بیماریهای مراجعه كننده و میزان رضایت مراجعین به مراكز حجامت از جمله دلایل انجام این مطالعه بود.
روش بررسی: این مطالعه مقطعی (
cross sectional) در سال 1385 در شهر تهران با استفاده از پرسشنامه و به روش مصاحبه انجام شد. نمونه گیری از بین مراكز شناخته شده حجامت در تهران به طور تصادفی و از میان مراجعین به این مراكز به صورت ساده انجام شد. در مجموع، 400 نفر از مراجعین به 15 مركز مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج توصیفی در قالب میانگین و انحراف معیار و درصد فراوانی گزارش شد و نتایج تحلیلی با استفاده از آزمونهای آماری كای دووكروسكالوالیس مورد بررسی قرارگرفت.
یافته ها: نتایج مطالعه، بیانگر رضایت از نتایج درمانی در بیش از 85% از كل مراجعین به این مراكز بود. اكثریت مراجعین مرد، متاهل، با تحصیلات كمتر از دیپلم و درآمد ماهیانه كمتر از 200 هزار تومان بودند. 63% معتقد به هزینه های كمتر این روش در مقایسه با طب مدرن بودند و اعتقاد به اثر بخشی این روش و عقاید مذهبی بیشترین انگیزه مراجعه كنندگان در این بررسی بود.
نتیجه گیری: با توجه به استفاده روز افزون از این روش در گروه كثیری از بیماریها و علی رغم میزان بالای رضایت بیماران، ارایه این روش به صورت مناسب و ترویج استفاده صحیح از آن، اطلاع رسانی به مردم در مورد اندیكاسیون های حجامت و كنترل مراكز حجامت توسط مراجع علمی ذیصلاح باید مورد توجه قرار گیرد.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

سه شنبه 19/2/1391 - 18:44 - 0 تشکر 451859

نقش طب رایج در درمان و تشخیص بسیاری از بیماری ها غیر قابل انکار است اما، پزشکی نوین در زمینه کنترل بیماریهای مزمن، کاهش بار آنها و پیشگیری از بسیاری از آنها ناتوان است.
حجامت نام یکی از روشهای طب مکمل است که در لغت به معنی حجم دادن است و نوعی روش درمانی است که در آن با وسایلی فنجانی شکل، مکش در سطح پوست ایجاد نموده و گاهی با ایجاد چند خراش سطحی اقدام به خونگیری می شود.
اسامی لاتین این روش cupping، sucking method و horning است و بر اساس اسناد موجود در 3500 سال پیش از میلاد مسیح در چین و مصر و 2600 سال پیش از میلاد مسیح در ایران انجام می شده است.
در کتب معروف و ارزشمند طب سنتی ایران مانند قانون، ذخیره خوارزمشاهی و الحاوی نیز از حجامت در درمان بسیاری از بیماریها نام برده شده است.
ادامه دارد...

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی