دانش و فن آوری (بازدید: 713)
پنج شنبه 6/4/1387 - 0:25 -0 تشکر 45174
کافور طبیعی

  Camphre natural

کافور راست C. doit
کافور ژاپن C. da japon
که از درخت Cinnamomun camphora (L.) به دست می آید
نوعی افی سینال است و اختصاصات آن به شرح زیر می باشد.
کافور راست ( کافور طبیعی) و تصفیه شده، به صورت قطعاتی شبیه قطعات نان و به وزن یک تا 3 کیلوگرم، به بازارهای داروئی عرضه می شود. حالت توده ای، بی رنگ، شفاف ( سفید صدفی ) قابل خرد شدن و تبدیل به ذرات کوچک دارد. با ناخن خط بر می دارد. در محل شکستگی، شفاف جلوه می کند و اصولاً ظاهری متبلور دارد. بوی آن قوی، ناقد و مشخص و طعم آن گرم و سوزاننده است. وزن مخصوص برابر 992/. در گرمای 15 درجه دارد. درحرارت 75 درجه ذوب می شود. ضمناً در گرمای معمولی ( گرمای اطاق) تبخیر می گردد و پس از مرطوب شدن با الکل نیز به سهولت به صورت ذرات ریز در می آید. قابلیت اشتعال دارد. کافور طبیعی با آنکه به مقدار بسیار کم در آب ( یک قسمت در 840 قسمت آب ) حل می شود. معهذا آب، شدیداً بوی کافور و طعم آنرا پیدا می کند. اگر درآب گازکربنیک دار وارد شود، به مقادیر زیاد در آن حل می گردد.
کافور در 65/. قسمت الکل 95 درجه حل می شود و اگر به این محلول الکلی آب اضافه گردد، به صورت گرد یا ذرات ریز و مدور رسوب می نماید magistere du camphre  

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی