دانش و فن آوری (بازدید: 1514)
پنج شنبه 6/4/1387 - 0:10 -0 تشکر 45163
روش جدید فرآوری کانه ورمیکولیت و کاربرد آن

 برای اینكه آسیب حاصل از رطوبت به حداقل برسد،مواد جذب كننده رطوبت فراوانی ساخته شده است،نظیر سیلیكاژلها،كلرید كلسیم وغیره،این مواد بخوبی می توانند رطوبت را جذب كنند و آنرا از محیط اطراف محصولات خارج نمایند.ولی بزرگترین مشكل در استفاده از این مواد جاذب اینست كه بر اثر جذب رطوبت افزایش حجم پیدا كرده و پس از مدتی خرد می شوند و یا بر اثر جذب رطوبت مایع می گردند.(مانند كلرید كلسیم)و این در برخی از صنایع نظیر الكترونیك مطلوب نیست.در ضمن این مواد دارای وزن زیادی هستند واینهم محدودیت استفاده دیگری است.

كانه ورمیكولیت یك سیلیكات آبداراست كه دارای خواص ویژه ای می باشد.بخاطر ساختار مولكولی خاص آن چنانچه حرارت داده شود افزایش حجم یافته و قابلیتهای متعددی پیدا می كند . نظیر عایق صوتی و گرمایی بودن،جاذب و حامل مواد شیمیایی،پر كننده و عایق كننده بتون وغیره.

كانه ورمیكولیت هم اكنون در ایران دارای معادن متعددی است و بخاطر عدم شناخت بدون استفاده در داخل كشور صادر می شود و پس از فرآوری در خارجاز كشور با اسامی و عناوین مختلف مجددا" وارد كشور شده و در صنایع مختلف استفاده می شود.

با توجه به ساختار خاص این نوع كانی می توان برروی آن فرآوریهای مختلفی انجام داد كه متاسفانه تنها فرآوری كه برروی آن انجام می شود فرآیندانبساط وتغلیظ است.درحالیكه باانجام فرآوریهای شیمیایی می توان از آن یك جاذب الرطوبه خوب ساخت.جاذب الرطوبه ای كه بسیار سبك است و بر اثر جذب رطوبت افزایش حجم محسوسی نداشته و ساختار بلوری آن از هم نمی پاشدو بر اثر جذب رطوبت مایع نمی گردد. و می تواند در صنایع فوق حساس نظیر نانو الكترونیك بعنوان پوشش عایق و جاذب الرطوبه مورد استفاده قرار گیرد.

در این روش با جایگزین کردن و تعویض یونی کاتیونهای غیر ساختاری کانه ورمیکولیت می توان قدرت جذب آن را بشدت افزایش داد.بطوریکه قدرت جذب آن 10 برابر می شود.بدون اینکه افزایش حجم محسوسی داشته باشد و یا اینکه براثر تکرار این مسئله ساختار بلوری آن دچار از هم گسیختگی شود.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.