کتاب و کتابخوانی (بازدید: 728)
پنج شنبه 14/2/1391 - 22:18 -0 تشکر 450448
گذری بر بازار کتاب

اطلاعات: در بازار كتاب ایران، طی دو هفتة گذشته، آثار جدیدی چاپ و منتشر شد و برخی آثار هم برای اخذ مجوز چاپ، روانة ارشاد شد.

گزارش زیر به بررسی چاپ و انتشار كتاب‌های تازه اختصاص دارد:


***

مجموعه داستانی نویسندگان پنج قاره با نام «داستان پیانو» با ترجمه و گردآوری حسین اكبریان طبری منتشر شد.

این مجموعه شامل آثاری از نویسندگان مطرح پنج قارة جهان است، از جمله یوكیومی شیما، گابریل گارسیا ماركز، آنتوان چخوف، آمی‌تن و ...

این داستان‌ها با وجود متفاوت بودن فرهنگ‌ها ، ملیت‌ها و سرزمین‌های نویسندگانش، اما بازتاب‌دهندة تنگناها و مشكلات زندگی بشر است.

***

كتاب «تو آن نبودی كه شفق را خونین آفرید» كه ویژه نگاهی به داستان‌های پرویز كلانتری است، توسط جمال‌الدین اكرمی تهیه و منتشر شد.

این كتاب شامل گفت‌وگو با پرویز كلانتری و 3 داستان نوشته شده توسط این هنرمند است. مراسم رونمایی از كتاب فوق با حضور پرویز كلانتری در سالن كتاب آمه برگزار شد.

***

مجموعه داستانی «آقاپری» نوشته جمیله مزدستان از سوی نشر آموت به بازار كتاب عرضه شد. نویسنده در این كتاب تلاش كرده تا نگاه به مسائل زنان را در قالب موضوعات متنوع اجتماعی مطرح كرده و با بهره‌گیری از زبان طنز، خواننده را با خود همراه سازد. برخی از داستان‌های این مجموعه، عناوینی چون: رانندة تاكسی، شام عروسی و دردهای بی‌درمان را دارند.

***

9 داستان از مجموعه «داستان امروز ایران» توسط نشر افراز به زودی منتشر می‌شود. این 9 داستان عبارتند از: كیش و مات نوشته ساناز سیداصفهانی، گوركن و لیلیا نوشته مرتضی فخری، آغاز فصل سرد نوشته ضحی كاظمی، یك بود سه تا نبود نوشته مهدی كفاش، بادها و برگ‌ها نوشته سروش مظفر مقدم، شكار شبانه نوشته صمد طاهری، مرده بازی نوشته سیدمهدی موسوی‌نژاد، برای شب‌های بی‌ستاره نوشته فاطمه بهبودی.

***

مجموعه شعر «چه كسی مرا عاشق كرد» نوشته رسول یونان توسط نشر امرود روانه بازار كتاب شد.

آخرین مجموعه شعر این شاعر با عنوان «مواظب باش مورچه‌ها می‌آیند» ماه قبل توسط نشر امرود به بازار كتاب عرضه شده بود.

چاپ دوم كتاب «گندمزار دور» كه شامل 3 نمایشنامه نوشته شده توسط رسول یونان است، در انتظار اخذ مجوز است.

***

مجموعه سروده‌های حبیب‌الله بخشوده با عنوان «باران بر گورهای كهنه اریب می‌بارد» توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد.

سروده‌های این كتاب دارای مضمونی عاشقانه و اغلب اجتماعی و در ارتباط با طبیعت بوده و نام كتاب هم از یكی از شعرهای كتاب گرفته شده است.

***

كتاب «40 داستان از تاریخ سامانیان» به كوشش جواد هروی توسط انتشارات امیركبیر منتشر شد.

نویسنده، حكایت‌های موجود در این كتاب را در 3 بخش با موضوع تولید علم، حقوق اجتماعی و مردم‌داری تقسیم‌بندی كرده كه در بخش نخست 16 داستان، بخش دوم 14 داستان و بخش سوم 10 داستان روایت شده است.

***

مجموعه سروده‌های لیلا كردبچه با عنوان «حرفی بزرگتر از دهان پنجره» از سوی انتشارات فصل پنجم منتشر شد.

شعرهای این كتاب كه 34 قطعه را شامل می‌شود، در فضاهای گوناگونی سروده شده‌اند؛ به طوری كه تعدادی از آنها نوستالژیك، برخی اجتماعی و عاشقانه و مرگ محور هستند.شعرهای لیلا كردبچه در فاصلة سال‌های 86 تا 89 سروده شده است.

***

كتاب «اعتراف من» نوشته «لئو تولستوی» با ترجمه سعید فیروزآبادی از سوی نشر جامی روانه بازار كتاب شد.

این كتاب‌ حاوی دغدغه‌ها و جستجوی نویسنده برای یافتن پاسخ پرسش‌های بزرگی است، نظیر این كه حاصل كار امروز من و فردای من چه خواهد بود؟ حاصل زندگی من چیست؟ آیا در جهان غایتی وجود دارد كه مرگ آن را از بین نبرد؟ و ...

***

مرتضی فخری با دو رمان جدید به نام‌های «گوركن» و «لیلیا» وارد بازار كتاب شد. نویسنده در این دو اثر خود دستمایه‌های مفهومی را بستر اصلی داستان‌هایش قرار داده با ضمن آن كه ساختار قصه‌ای و روایت داستان را با توجه به تكنیك‌های داستانی، پی گرفته تا تلاطم‌های روحی آدم‌های داستان را به مخاطبان نشان دهد.

***

دومین مجموعه شعر علی حیدری با عنوان «مشق شب» توسط انتشارات برادری به بازار كتاب عرضه شد.

سروده‌های این كتاب مربوط به سال 90 و در قالب 52 قطعه است.

به گفته وی، سومین مجموعه شعر شاعر با عنوان «شهرزاد» در مرحله حروفچینی قرار دارد.

سروده‌های «مشق شب» در قالب‌های غزل، مثنوی، رباعی و دوبیتی است.

***

یک نیمه ی من شعور افلاطون است، یک نیمه ی دیگرم دل مجنون است،،،من بر لب تیغ راه رفتم یک عمر،این رنگ حنا نیست به پایم، خون است

 


پنج شنبه 14/2/1391 - 22:19 - 0 تشکر 450449

***

رمان «بداهه‌سرایی» و مجموعه داستانی «كافی‌شاپ لوك» نوشتة احمد آرام به زودی منتشر می‌شود.

به گفته نویسنده، چاپ دوم مجموعه داستانی «آنها چه كسانی بودند» و چاپ سوم «مردی كه حالش خوب است» توسط نشر افق آماده انتشار است.

وی كار نوشتن یك مجموعه داستانی با موضوع محبوس شدن آدم‌ها در فضای فیس‌بوك را هم به پایان رسانده است.

***

رمان جنایی «بال‌زن‌ها» نوشته محمدرضا كاتب، جهت اخذ مجوز چاپ روانه ارشاد می‌شود.

محمدرضا كاتب گفت: چند سال است كه رمان «چشم‌هایم آبی بود» به همراه رمان «بی‌ترسی» توسط انتشارات نیلوفر و نشر ثالث برای اخذ مجوز ارسال شده، اما خبری از آنها نیست.

به گفته وی، وجه مشترك هر 3 رمان رویكرد فلسفی آنهاست.

***

رمان «افق» نوشته «پاتریك مودیانو» فرانسوی با ترجمه حسین سلیمانی‌نژاد توسط انتشارات افق به بازار كتاب آمد.

این رمان براساس قرارداد توافقی میان ناشر ایرانی و فرانسوی و اجرای قانون كپی‌رایت، ترجمه و منتشر شده است.

مودیانو تاكنون چند جایزه مهم ادبی را برای انتشار آثارش دریافت كرده است.

***

كتاب «با چراغ و آینه» نوشته «محمدرضا شفیعی كدكنی» از سوی نشر سخن منتشر شد.

نویسنده در این كتاب به بررسی تأثیر ترجمة آثار ادبی جهان بر شعر معاصر فارسی پرداخته و معتقد است كه تحولات شعر مدرن فارسی در قرن اخیر، تابعی از متغیر ترجمه ادبیات و شعر اروپایی در قلمرو زبان پارسی است.

***

5 كتاب نوشته شده توسط مرحوم ابراهیم یونسی آماده انتشار شد. این آثار شامل چاپ سوم ترجمه رمان «آسیاب كنار فلوس» نوشته جورج الیوت، چاپ سوم ترجمه رمان «موسیقی و سكوت» نوشته رزتره مین، چاپ دوم رمان «دادا شیرین»، چاپ پنجم ترجمه كتاب «جنبه‌های رمان» و چاپ سوم ترجمه رمان «آشیان عقاب» نوشته هون كنستانس است.

***

چاپ ششم رمان «دل سگ» نوشته «میخاییل بولگاكف» با ترجمه مهدی غبرایی به زودی منتشر می‌شود.

غبرایی گفت: مجوز رمان «فصل مهاجرت به شمال» نوشته طبیب صالح سودانی صادر شده و قرار است به زودی توسط نشر پوینده منتشر شود.

ترجمه رمان «در كشور مردان» نوشته «هشام مطر» هم اوایل امسال وارد بازار كتاب شده است.

***

كتاب «داستان‌های لس‌آنجلس» تهیه شده توسط «جان میلر»؛ ترجمه خواجه نوری توسط نشر نشانه روانه بازار كتاب شد. این كتاب به بررسی آثار و زندگی چارلی چاپلین اختصاص دارد.

در این كتاب آمده است: در اوج لذت سینمای ناطق، فیلم‌های صامت چارلی موفقیت حیرت‌آوری دارند.

***

رمان «پاییز» نوشته «وایت» كانادایی با ترجمه فاضل اردشیر به زودی منتشر می‌شود.

وقایع این رمان، در سال‌های بعد از جنگ جهانی دوم و در كانادا روی می‌دهد. با اینكه كشور كانادا به طور مستقیم در جنگ دخالتی نداشت، اما نویسنده با ظرافت تأثیر جنگ را بر طبقه متوسط كشور كانادا بیان كرده است.

***

كتاب «تهران در قالب شعر» كه به تحلیل جلال ستاری از شعرهای محمدعلی سپانلو، اختصاص دارد، مجوز نشر دریافت كرد و به زودی منتشر می‌شود.

جلال ستاری معتقد است مهمترین شعری كه در باب تهران و اسطوره‌های آن دیده است، «منظومه تهران» سروده سپانلو است كه در واقع یك توصیف اسطوره‌ای از این شهر است.

***

مجموعه داستانی «باران خاكی مانده روی كاشی آبی» نوشته نویسندگان جوان اصفهان منتشر شد.

در این كتاب 16 داستان كوتاه دارد و از مجموعه «این روشنای نزدیك» انتشارات سخن گستر است كه در هر كتاب، آثاری از نویسندگان جوان یك منطقه كشورمان گردآوری شده و به نوعی استفاده از ابزاری به نام ادبیات است.

***

چاپ دوم مجموعه شعر «كوچه ما» سروده نوشین نوری توسط انتشارات بوستان كتاب منتشر شد. این مجموعه شامل 25 قطعه شعر با موضوعات مختلف اجتماعی، عاطفی و دینی است.

در شعر كوچه ما آمده است: آن زمان كه كوچه عطر یاس داشت/ شاپرك با قلب گل همسایه بود/ جوی آب كوچه ما را می‌رساند/ از كنار بیدها تا پای رود...

***

مجموعه داستانی «رایانه» نوشته رامین جهان‌پور منتشر شد.

این كتاب شامل 13 داستان كوتاه از جمله آلونك، یك روز در طبیعت، پالتوی خاكستری و همان لبخند همیشگی است.

از دیگر داستان‌های این نویسنده می‌توان به كتاب‌های رودخانه‌ای كه می‌رفتیم، داستان‌های كهن ایرانی و جوجه قمری تنها اشاره كرد.

یک نیمه ی من شعور افلاطون است، یک نیمه ی دیگرم دل مجنون است،،،من بر لب تیغ راه رفتم یک عمر،این رنگ حنا نیست به پایم، خون است

 


پنج شنبه 14/2/1391 - 22:20 - 0 تشکر 450450


***

مجموعه داستانی «باد برگ‌ها به سمت دره‌ها می‌برد» نوشته علی‌الله سلیمی منتشر شد.

این كتاب شامل هشت داستان كوتاه است و توانسته در قالبی ساده، حوادث دوران دفاع مقدس را به تصویر بكشد و مخاطب را از صلح به سوی جنگ و سپس به زمان حال می‌آورد تا نشان دهد كه می‌توان حقایق را با زبان عاشقانه و در قالب مدرن بیان كرد.

***

چاپ ششم رمان «آتوسا دختر كوروش بزرگ» نوشته «هلن افشار» توسط انتشارات جوانه توس، به زودی به بازار كتاب عرضه می‌شود.

این كتاب در قالب رمان، مسائل و وقایع تاریخی را بازگو می‌كند و خوانندة كتاب با خواندن آن، نه صرفاً با یك رمان دارای زمینه تاریخی بلكه با حقایقی مواجه می‌شود كه در زمان هخامنشیان رخ داده.

***

رمان «سیب‌ ترش» نوشته فرشته نوبخت تحویل نشر چشمه شد تا برای چاپ، در انتظار مجوز ارشاد باشد.

سیب ترش ، داستان مقطعی از زندگی یك زن به نام لادن است كه خود، راوی قصه بوده و درگیر مسائل عشقی، اجتماعی و نوستالژیك می‌شود.

از فرشته نوبخت اخیراً دو مجموعه داستانی روانه بازار كتاب شده است.

***

كتاب شعر «مرا زیبا به خاطر بسپار» كه شامل 3 دفتر معرفی بزرگان شعر امروز تركیه است، با ترجمه حامد رحمتی منتشر شد. در این كتاب شعرهای «اوكتای رفعت»، «اورهان ولی‌كانیك» و «ملیح جودت آندای» در مجموعه‌های 230 صفحه‌ای آمده است.

این 3 شاعر با بنیان «جریان غریب شعر» فصلی تازه در ادبیات تركیه و جهان گشوده‌اند.

***

كتاب تحلیل كارنامه ادبی «زویا پیرزاد» با عنوان «چراغ‌ها را من روشن می‌كنم» نوشته «شهلا زرلكی» منتشر می‌شود.

این كتاب از مجموعه بررسی و تحلیل نویسندگان بوده كه نخستین مورد آن با عنوان «خلسه خاطرات» به تحلیل آثار و كارنامه ادبی «گلی ترقی» اختصاص داشت.

احتمالاً در ادامه تهیه مجموعه فوق، به تحلیل كارنامه ادبی سایر نویسندگان زن پرداخته می‌شود.

***

مجموعه شعر سروده‌های سیداحمد حسینی با نام «ساراییسم» منتشر شد.

ساراییسم گفت‌وگو با معشوقی با نام «سارا» است كه در قالب غزل بیان شده است.

شاعر در این مجموعه، رویكرد اجتماعی داشته و دردها و دغدغه‌های جامعه را به خوبی در قالب غزل بیان می‌كند.

***

مجموعه شعرهای «فلیپ لاركین» شاعر انگلیسی 26 سال پس از مرگش با عنوان «اشعار كامل» منتشر شد.

او یكی از بزرگترین شاعران انگلیسی نیمه دوم قرن بیستم به شمار می‌رود كه در سال 1984 لقب ملك‌الشعرا را دریافت كرد. نخستین اشعار این شاعر با نام «كشتی شمالی» در سال 1945 منتشر شد كه بحث‌های فراوانی به دنبال داشت.

یک نیمه ی من شعور افلاطون است، یک نیمه ی دیگرم دل مجنون است،،،من بر لب تیغ راه رفتم یک عمر،این رنگ حنا نیست به پایم، خون است

 


يکشنبه 17/2/1391 - 12:29 - 0 تشکر 451320

مرسی دوست خوبم...:)

همش یاد نمایشگاه میافتم و اون کتابی که هم اسمِ تو بود و با موشوع فلسفه :)

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی