انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 252)
چهارشنبه 13/2/1391 - 21:55 -0 تشکر 450263
اعزام موجود زنده به فضا طی سه ماه آینده

 

رییس سازمان فضایی ایران از پرتاب و ارتقاء مداری ماهواره‌ «فجر» در خرداد ماه سال جاری، اعزام موجود زنده به فضا تا سه ماه آینده و پرتاب ماهواره دانشگاه صنعتی شریف با دقت تفكیك 12.5 متر و پرتاب ماهواره «ناهید» در سال جاری خبر داد.

 

به گزارش خبرنگار فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دكتر فاضلی كه در دومین كنفرانس هیدروژن و پیل سوختی در دانشگاه صنعتی خواجه نصیر سخن می‌گفت با اشاره به پیگیری پروژه اعزام موجود زنده به فضا به عنوان یكی از طرح‌های سازمان فضایی خاطرنشان كرد: پروژه اعزام موجود زنده به فضا در مراحل خوبی قرار گرفته و گام‌های مقدماتی آن از طریق اجرای پروژه‌های «كاوش» برداشته شده كه امیدواریم در سه ماه آینده بتوانیم موجود زنده‌ای را در یك برنامه پرتاب زیر مداری قرار دهیم.

 

رییس سازمان فضایی در خصوص پروژه ارتقاء مداری ماهواره‌ فجر كه در خرداد ماه سال جاری پرتاب می‌شود، عنوان كرد: در ماهواره فجر كه توسط ماهواره‌بر سفیر یك در خرداد ماه پرتاب می‌شود ارتقاء مداری از طریق یك مانور مداری صورت می‌گیرد به گونه‌ای كه این ماهواره یك مسیر بیضی شكل را طی كرده و در نقطه اوج ارتفاع مداری خود یك رانش‌گر گاز سرد كه در واقع یك كپسول حاوی نیتروژن فشرده بوده است فشار حدود 300 تا 400 بار را اعمال می كند تا با هل دادن ماهواره آن را در مسیر دایره‌‌یی شكل قرار داده و ارتفاع آن را تا حدود چهارصد، پانصد متر ارتقاء دهند كه در نتیجه نیروی مقاوم هوا كه رقیق است كاهش پیدا می‌كند.

 

وی با اشاره به تغییرات برنامه‌های فضایی در سال جاری تصریح كرد: از آنجا كه محموله‌ی ماهواره‌ شریف به نوید و رصد شباهت بسیاری داشت در ابتدا قرار نبود این ماهواره را پرتاب كنیم اما با توجه به دستاوردهای خوبی كه ماهواره شریف در محموله اپتیكی به دست آورده و علی‌رغم درخواست دقت تفكیكی زیر صد متر موفق به رسیدن به دقت 12.5 متر شده‌اند امیدواریم آن را در سال جاری پرتاب كنیم.

 

فاضلی اضافه كرد: سازمان فضایی ایران و پژوهشكده‌ سامانه‌های فضایی محصول جدیدی را در حال ساخت دارند كه به نام ماهواره «ناهید» لقب گرفته است و آن را نیز در برنامه پرتاب امسال قرار دادیم در این ماهواره فناوری باز شدن صفحات خورشیدی را در آزمایشگاه مورد آزمایش قرار داده و نهایتا با اجرای آن در فضا امیدواریم بتوانیم تصاویر آن را نیز ضبط كرده و مخابره كنیم. چرا كه یكی از اهداف برنامه‌های پرتابی در كشور این بوده كه با هر پرتاب به فناوری خاصی دست یابیم.

 

به گزارش ایسنا، رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به این كه نتایج خوبی از پروژه‌ی ماهواره‌بر سیمرغ كه توسط وزارت دفاع در حال انجام است، گزارش شده است، تصریح كرد: در صورتی كه ماهواره‌بر سیمرغ با نیروی پیش رانش چند برابری آماده شود، می‌توانیم محموله‌های سنگینی حدود 100 كیلوگرم را تا ارتفاع 400 كیلومتری پرتاب كنیم كه اگر در سال جاری این ماهواره‌بر آماده شود می‌توانیم ماهواره طلوع یك و ظفر از علم و صنعت را در برنامه پرتاب سال جاری قرار داریم . همچنین در تلاشیم تا ماهواره‌های عملیاتی را پرتاب كرده و تصاویر قابل استفاده برای كاربران را ارسال كنیم.

 

فاضلی به اهمیت فناوری پیل سوختی و كاربرد آن در حوزه‌ فضایی اشاره كرد وگفت: اهمیت پیل‌های سوختی طی سالهای اخیر به عنوان منابع تامین انرژی پاك و منبع تامین توان متمایز در برنامه‌ی فضایی دنیا قرار گرفته است به گونه‌ای كه در دهه 60 كه رقابت فضایی در بین دو ابرقدرت برای تسخیر فضا به اوج خود رسیده بود، این فناوری مورد توجه خاصی قرار گرفت و از آن به عنوان منبع قابل اعتماد تامین توان استفاده شد. همچنین در سال 1969 و پس از آن در سالهای دهه‌ 70 پیل سوختی در فضا پیماهای مختلفی مانند آپولو استفاده شد.

 

رییس سازمان فضایی اظهار كرد: در آ‌ینده‌ حوزه فضایی توجه خاصی به فناوری پیل سوختی شده به گونه‌ای كه پیل‌های سوختی با چگالی بالا، حجم كم و خطر كمتر مانند منابع انرژی هسته‌یی در پیشران‌های فضایی مورد توجه قرار گرفته‌اند.

 

وی افزود: در حوزه‌ پیل سوختی در زمینه‌های فضایی هم اكنون پیل‌های سوختی جدیدی تولید می‌شود كه می‌توان به پیل سوختی بازتولید اشاره كرد كه در یك چرخه آب در شرایطی در معرض تابش خورشید قرار گرفته و توان مورد نیاز برای الكترو لایزرها را تولید می‌كند به گونه‌ای كه آب تجزیه شده و هیدروژن مورد نیاز را تولید می‌كند.

 

وی در پایان با اشاره به اهمیت فناوری‌های پیشرفته و نوین به ویژه فناوری‌های مرتبط با پیل سوختی كه كاربردهای متفاوتی در صنایع مختلف دارد، خاطرنشان كرد: دولت در سالهای گذشته توجه ویژه ای به فناوری‌های نوین و انرژی ‌های نو داشته به گونه‌ای كه در تمامی سفرهای خود دیپلماسی فناوری را مد نظر قرار داده و محصولات فناورانه را به مسوولان تراز اول كشورها اعطا می‌كند كه امیدواریم با حمایت‌های بیش از پیش مسوولان بتوان تلاش‌های محققان در این عرصه را به محصول‌های مورد نیاز در صنایع تبدیل كرد.

 

ایسنا

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی