انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 195)
چهارشنبه 13/2/1391 - 19:12 -0 تشکر 450229
من این نظام را تغییر می‌دهم!

پارسال که مقدمات را تمام کردم تازه ‌فهمیدم نظام درسی حوزه کارآمد نیست. باید کاری می‌کردم که حوزه تکانی بخورد و این شیوه‌ی سنتی مکاسب و رسائل خواندن ور بیفتد. اولین راهش این بود که به نشانه‌ی اعتراض در کلاس‌ها شرکت نکنم. از شروع سال ـ همان‌وقتی که طلبه‌های چشم‌ وگوش بسته می‌رفتند توی کلاس‌های سطح شرکت می‌کردند ـ من افتادم دنبال پیداکردن یک هم‌مباحث خوب. می‌خواستم روی پای خودم بایستم و خودم درس‌ها را بخوانم. باید با کسی درس می‌خواندم که فکرش با من بخواند که دوتایی در آینده حوزه را متحول کنیم. توی همین تحقیق و تفحص‌ها بود که یک‌سال گذشت و امتحان‌های خرداد شروع شد. موقتاً به کتاب‌های تلخیص م.ق اکتفا کردم. به‌نظرم برای شروع انقلاب و تحول در حوزه باید از همین نقطه شروع کرد. امتحان‌ها را یکی در میان قبول شدم. اما نه امتحان ملاک است و نه من عین خیالم.

تابستان که گذشت و درس‌ها شروع شد، من به حرکتم و اعتراضم با جدیت بیشتری ادامه دادم. در سال جدید علاوه بر این‌که صبح‌ها دنبال هم‌مباحث می­گشتم، اعتراض‌هایم را به نشست‌های شبانه‌ی طلبگی در حجره‌ها تعمیم دادم و تا اذان ‌صبح در کنار چای‌ خوردن و تخمه‌شکستن، به‌صورت جدی و عمیق نظریه‌هایم را در باب ایجاد تغییر و تحول در نظام درسی حوزه به گوش طلبه‌های چشم‌وگوش بسته‌ی دیگر رساندم!

تا این که در یکی از برنامه­های خیابان گردی تحقیقاتی خودم به تابلویی برخوردم که نشان می­داد، تشکیلات مفصلی پی­گیر تحول در حوزه است. آنجا بود که فهمیدم غیر از من هم، کسانی به فکر تحول در حوزه هستند وقتی برای مذاکره وارد مجموعه شدم، این عبارت از مقام معظم رهبری به چشم خورد که فرموده بود: تحول یعنى چه؟ حوزه میخواهد چه كار كند كه اسمش تحول باشد؟ اگر تحول را به معناى تغییر خطوط اصلى حوزه‌ها بدانیم - مثل تغییر متد اجتهاد - قطعاً این یك انحراف است. تحول است، اما تحول به سمت سقوط.

 مهدی شریفی

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

جمعه 15/2/1391 - 15:42 - 0 تشکر 450598

اما خود حضرت اقا هم به یکسری مسایل حوزه نقد دارند و خودشان هم بعضی جاها خواستار اصلاحند!مثلا بازنویسی بعضی کتب!

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی