انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 424)
چهارشنبه 5/4/1387 - 1:16 -0 تشکر 45003
ترس ریشه روانی دارد

یك روانشناس بالینی گفت: ترس در دوران بزرگسالی كه به ترس‌های بیمار گونه شهرت دارند، ‌ناشی از تربیت غلط والدین است.

راحله فروغی كارشناس ارشد روانشناسی بالینی و روان درمانگر در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان این كه ترس یك هیجان منفی است كه سازنده و مخرب می‌باشد، افزود: ترس یك جزء كوچكی از بیماری افسردگی یا وسواس به شمار می‌رود كه می‌توان زیر مجموعه بیماریهای روانی عنوان كرد. وی با بیان این كه ترس در بیشتر موارد عامل درونی دارد، ‌اظهار كرد: ترس در انواع مختلف خود به یكدیگر تعمیم داده می‌شوند. فروغی با بیان این كه ترس ریشه روانی دارد، ‌تصریح كرد: ترس طبیعی كه در سنین خاصی به وجود می‌آید، چنانچه فرد بتواند آن را كنترل و با محیط وفق دهد، به مرور زمان از بین می‌رود. اما ترس بیمارگونه مدت‌ها با فرد درگیر است. وی با بیان این كه علت ایجاد ترس از دوران كودكی و نوجوانی سرچشمه می‌گیرد، اذعان داشت: روش‌های غلط تربیتی والدین، اثر مخربی بر روی كودكان دارد كه منجر به تولید ترس می‌شود. فروغی یكی از روش‌های درمان ترس را شناختن تعارض فرد در جامعه دانست و یادآور شد: افرادی كه دچار ترس هستند، هیچ گاه دست به اقدام جدید نمی‌زنند و همیشه سعی به عادت دارند، زیرا از شكست به شدت هراس دارند. وی با بیان این كه ترس در اثر ترشح هورمون آدرنالین به مقدار زیاد در مواجهه با هرگونه احساس اضطراب پدید می‌آید، خاطرنشان كرد:‌ ترس دارای چهار بعد شناختی، بدنی، هیجانی و رفتاری است. همچنین برخی ترس‌ها در دوران كودكی بعد از 3 سال به شكل ترس از تاریكی و یا ترس از موجودات خارق العاده بروز می‌كنند، اما ایجاد آن در دوران بزرگسالی مانند ترس از بی اعتنایی دیگران، ترس از جلب توجه و صمیمی شدن كه به ترس‌های بیمارگون شهرت دارند، ناشی از تربیت غلط والدین است.

این روانشناس بالینی با اشاره به این كه ترس درمان دارویی ندارد، تاكید كرد: داروهای افسردگی كه برای درمان ترس تجویز می‌شود، خواب آور بوده و زندگی فرد را مختل می‌كند

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی