انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 410)
سه شنبه 4/4/1387 - 23:54 -0 تشکر 44943
سوال جنسی کودک جواب ساده می‌خواهد

طی دوران مدرسه، اندام‌های جنسی بچه‌ها بدون تغییر باقی می‌مانند (6 تا 9 سالگی) اما با گذشت زمان و نزدیک شدن به زمان بلوغ، علاقه بچه‌ها به کشف تفاوت‌های جنسی افزایش می‌یابد. یادتان باشد که نقش و هویت جنسی بچه‌ها با برخوردهای گوناگون والدین و البته جامعه شکل واضح‌تری به خود می‌گیرد.


تاثیر محیط مدرسه در بچه‌ها نیز بسیار قابل توجه است. آنچه لازم می‌دانم دوباره یادآوری و تاکید کنم، این است که بچه‌ها به اطلاعات صحیح نیازمندند و سوال‌های خود را تا رسیدن به جواب قطعی و به بهانه‌های متعدد تکرار می‌کنند. به طور معمول والدین ناآگاه در این مورد به دو شیوه برخورد می‌کنند: یا جوابی به این سوال‌ها نمی‌دهند و یا ذهن کودک را با انبوهی از اطلاعات پر می‌کنند.  دو قاعده کلی برای ارایه اطلاعات جنسی و یا اطلاعاتی درباره مرگ و طلاق یا موارد مشابه به کودکان صدق می‌کند:
1) کشف و درک آنچه بچه‌ها می‌دانند و شیوه نگرش آنها به آن موضوع

2) صداقت در بیان مطلب

اگرچه شما نمی‌توانید در بسیاری از موارد به کودک خود که سوال جنسی خود را در این سن می‌پرسد اطلاعات دقیق بدهید ولی می‌توانید آنها را از تصورات و افکار غلط رهایی ببخشید. مثالی را که پیش از این برایتان گفته بودم، بازگو می‌کنم. خیلی از کودکان فکر می‌کنند بچه‌ها از خوردن چیزی از سوی مادر و بزرگ شدن آن در شکم مادر ایجاد می‌شوند و وقتی والدین اطلاعات درستی در این باره به کودک ارایه کنند، این تصور غلط در ذهن آنها از بین خواهد رفت.

بسیاری از اطلاعات و آگاهی‌های ارایه شده از سوی والدین ممکن است به وسیله کودکان فراموش شده و یا به درستی درک نشود اما مهم این است که در طول سال‌های رشد، درک او از این مسایل نیز افزایش می‌یابد و به ارایه اطلاعات صحیح عادت می‌کند. برای مثال، اگرچه یاد گرفتن نام‌های تشریحی دستگاه تناسلی برای بسیاری از کودکان دشوار است اما زمینه‌ای را برای دریافت اطلاعات صحیح بعدی او فراهم می‌کند. نیازی نیست به کودک هشت ساله خود جواب سوالاتی را بدهید که او هنوز نپرسیده است! تنها باید جواب همان سوال را به آنها داد و نکته بعدی اینکه بهترین زمان برای آموزش مسایل جنسی به کودک زمانی است که خود او سوالی را می‌پرسد. فهم این مطلب که به دنیا آمدن بچه ربطی به خوردن و دستگاه گوارش ندارد ولی از جایی نزدیک محل دفع رخ می‌دهد (نه از محل ادرار کردن یا مدفوع کردن)، خیال او را آسوده می‌کند و تا این حد کافی است.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.