بهداشت و سلامت (بازدید: 38146)
جمعه 25/1/1391 - 15:25 -0 تشکر 445882
آشنایی با دارو ها

دراین مبحث سعی داریم شما را باداروهای رایج آشنا کنیم.

جمعه 25/1/1391 - 19:28 - 0 تشکر 445914

چرا این دارو رو تو این نوع پوشش میزارن؟


سلیقه تولید کننده هست یا علت خاصی داره؟

خود قرص کوچیکه ولی اون پوشش خیلی بزرگتره

میشه از همون نوع پوشش آموکسی سیلین استفاده کرد.....تو مواد هم خیلی صرفه جویی میشه


من وقتی اولین بار ازش استفاده کردم قبل از باز کردن فکر میکردم باید قرص خیلی بزرگی باشه

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

شنبه 26/1/1391 - 14:32 - 0 تشکر 446186

آلومینیوم فلز مناسبی برای بسته بندی می باشد چون زنگ نمی زند و در برابر نور و هوا و آب مقاوم است ، بسته بندی های آلومینیومی محكم ، ایمن و بهداشتی هستند و سبكی آنها موجب كاهش هزینه های حمل و نقل می شود. فویلهای آلومینیومی بزرگترین كاربرد خود را در نگه دارنده ها و بسته بندی غذا ،دارو ها و وسایل آرایشی یافته است. آلومینیوم مقاومت خوبی در برابر گرما و سرما دارد و براحتی استرلیزه می شود و در بسته بندی داروهاهیچ اثری نمی گذارد.
مهمترین نکته اثر نور بر داروهاست که این نوع پوشش را کاربردی ترکرده است.

شنبه 26/1/1391 - 15:21 - 0 تشکر 446191

به نام خدا
سلام خدمت شما بزرگواران
همراهتون هستیم. مبحث بسیار خوبیه.
بتونیم کم کمک با داروها آشنا بشیم.
هر جا نکته ای به ذهنم بیاد حتما ثبت می کنم.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

شنبه 9/2/1391 - 15:15 - 0 تشکر 448977

آمپی‌سیلین‌ یک‌ آنتی‌بیوتیک‌ رایج‌ است‌. از این‌ آنتی‌بیوتیک‌ در درمان‌ عفونت‌های‌ گوناگون‌ باکتریایی‌ نظیر عفونت‌ گوش‌ میانی‌، سینوزیت‌، و پوست‌، بافت‌ نرم‌، دستگاه‌ تنفس‌، و دستگاه‌ ادراری‌ استفاده‌ می‌شود.

چگونگی‌ مصرف


به‌منظور جذب‌ بهتر آمپی‌سیلین‌ باید با شکم‌ خالی‌ حدوداً 1 ساعت‌ قبل‌ یا 2 ساعت‌ بعد از غذا خورده‌ شود. بهتر است‌ آمپی‌سیلین‌ در نوبت‌هایی‌ با فواصل‌ مساوی‌ در طی‌ شبانه‌روز مصرف‌ شود تا سطح‌ خونی‌ و ادراری‌ ثابتی‌ داشته‌ باشد. برای‌ مثال‌، اگر لازم‌ است‌ روزی‌ 4 نوبت‌ آمپی‌سیلین‌ مصرف‌ کنید، باید بین‌ هر نوبت‌ 6 ساعت‌ فاصله‌گذاری‌ کنید (مثلاً 12 ظهر، 6 عصر، 12 شب‌، 6 صبح‌). اگر این‌ برنامه‌ با برنامه‌ کاری‌ یا خواب‌ شما مغایرت‌ دارد، برای‌ تعیین‌ یک‌ برنامه‌ مناسب‌تر از پزشکتان‌ کمک‌ بخواهید. مهم‌ است‌ که‌ دارو سر وقت‌ و به‌ مقدار کامل‌ مصرف‌ شود، حتی‌ اگر احساس‌ بهبودی‌ می‌کنید. اگر پیش‌ از اتمام‌ دارویتان‌ آن‌ را قطع‌ کنید ممکن‌ است‌ دچار عود علایم‌ شوید. اگر یک‌ نوبت‌ را فراموش‌ کردید ، به‌ مجردی‌ که‌ به‌ یاد آوردید مصرفش‌ کنید. البته‌، اگر تقریباً موقع‌ نوبت‌ بعدی‌ مصرف‌ دارو رسیده‌ است‌، به‌ برنامه‌ منظم‌ دارویی‌تان‌ بازگردید. مقدار دارو را دوبرابر نکنید.

هشدارها و عوارض‌ جانبی‌


در صورت‌ بروز علایم‌ زیر آمپی‌سیلین‌ خود را قطع‌ کرده‌ بلافاصله‌ با پزشکتان‌ تماس‌ بگیرید: اسهال‌ شدید یا اسهال‌ خفیف‌ ولی‌ پایدار، سردرد ، تهوع‌ و استفراغ‌، بثورات‌ جلدی‌ ، زخم‌ دهانی‌ یا زبان‌، خارش‌ یا ترشح‌ واژن‌، پلاک‌های‌ سفید در دهان‌ یا روی‌ زبان‌، اختلالات‌ ذهنی‌، یا زردی‌ چشم‌ها و پوست‌. یک‌ پاسخ‌ حساسیتی‌ نادر نسبت‌ به‌ آمپی‌سیلین‌ آنافیلاکسی‌ است‌، که‌ به‌ مراقبت‌ پزشکی‌ فوری‌ نیاز دارد. از آنجایی‌ که‌ آنافیلاکسی‌ به‌ سرعت‌ پیشرفت‌ می‌کند، در صورت‌ بروز تورم‌ لب‌ها و دور چشم‌ها، بثورات‌ جلدی ‌، کهیر ، یا تورم‌های‌ پوستی‌، تب‌، غش‌ ناگهانی‌، ضربان‌ قلب‌ تند، یا خس‌خس‌ سینه‌ یا مشکل‌ در تنفس‌، بلافاصله‌ دارو را قطع‌ کرده‌ با یک‌ مرکز خدمات‌ اورژانس‌ پزشکی‌ تماس‌ بگیرید.

موارد احتیاط‌


در صورت‌ وجود یکی‌ از موارد زیر پیش‌ از مصرف‌ آمپی‌سیلین‌ پزشکتان‌ را مطلع‌ سازید:


 • توصیه‌ هنگام‌ مصرف‌


 • حتی‌ در صورت‌ احساس‌ بهبودی‌، تمام‌ داروی‌ تجویز شده‌ را برای‌ درمان‌ عفونتتان‌ و جلوگیری‌ از عود بیماری‌ مصرف‌ کنید.
 • در صورتی‌ که‌ از قرص‌ ضدبارداری‌ استفاده‌ می‌کنید تا یک‌ دوره‌ درمان‌ با آمپی‌سیلین‌، از یک‌ روش‌ جلوگیری‌ از بارداری‌ دیگر نظیر کاندوم‌ یا ژل‌ اسپرم‌کش‌ هم‌ استفاده‌ کنید.
 • با خوردن‌ ماست‌ از اسهال‌ ناشی‌ از این‌ آنتی‌بیوتیک‌ پیشگیری‌ کنید.
 • آمپی‌سیلین‌ را دور از دسترس‌ کودکان‌، و دور از حرارت‌، نور مستقیم‌، و حرارت‌ مرطوب‌ نگه‌ دارید (در این‌ شرایط‌ آمپی‌سیلین‌ فاسد می‌شود).
 • پس‌ از تهیه‌ سوسپانسیون‌ آمپی‌سیلین‌، دارو را در یخچال‌ نگهداری‌ کنید.
 • پیش‌ از مصرف‌ سوسپانسیون‌ شیشه‌ دارو را به‌ خوبی‌ تکان‌ دهید.
 • از پیمانه‌ای‌ که‌ در داخل‌ جعبه‌ دارو فراهم‌ شده‌ است‌ جهت‌ اندازه‌گیری‌ مقدار دارو استفاده‌ کنید.
 • اگر در ظرف‌ 3 روز از مصرف‌ آمپی‌سیلین‌ احساس‌ بهبودی‌ ندارید با پزشکتان‌ مشورت‌ کنید.


نبایدها


 • نباید دیگران‌ را در مصرف‌ دارو سهیم‌ کنید، چرا که‌ ممکن‌ است‌ نسبت‌ به‌ آن‌ حساسیت‌ داشته‌ باشند.
 • نباید داروی‌ تاریخ‌ گذشته‌ را مصرف‌ نکنید.
 • نباید پیش‌ از اتمام‌ دارو، درمان‌ را قطع‌ کنید، مگر با صلاحدید پزشکتان‌.

شنبه 9/2/1391 - 20:35 - 0 تشکر 449018

سلام سرکار ملیناز
یه نکته در مورد کوآموکسی کلاو:
شربت کوآموکسی کلاو که در اطفال تجویز میشه، یه عارضه ی جانبی بسیار شایع داره که به احتمال قوی از جزء کلاوولانیک اسیدش هست.
این عارضه "اسهال" هستش. یعنی اطفالی که این دارو رو مصرف می کنند دیده میشه که به طور شایع، دفعات دفع مدفوعشون زیاد میشه. اگر این دفعات کمتر از 4-5 بار در روز باشه میشه به مصرف دارو ادامه داد وگرنه باید قطع بشه و دارو عوض بشه.
البته.... یه فرم جدید دارویی از کوآموکسی کلاو با نام تجاری فارمنتین بی دی تولید شده که این عارضه در اون دیده نمیشه. تازه! مصرفش هم خیلی راحت تر از کوآموکسی کلاوهای قبلیست یعنی مصرفش دو بار در روز هست.
========================
من زیاد ندیدم آمپی سیلین تجویز بشه. یک دلیلش اینه که چهار بار در روز هست مصرفش و مشکله چهار بار در روز دارو خوردن!
البته.... فرم تزریقی اون، در بیمارستان زیاد تجویز میشه، به ویژه در ترکیب با جنتامایسین.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

يکشنبه 10/2/1391 - 14:22 - 0 تشکر 449135

سلام
ممنون که اطلاعات مارا تکمیل می کنید.
دراین مبحث به اطلاعات شما نیاز داریم.

يکشنبه 17/2/1391 - 14:14 - 0 تشکر 451357قرص سرماخوردگی بزرگسالان  Adult Cold


موارد مصرف


قرص سرماخوردگی بزرگسالان نوعی ترکیب از چند عامل برای مداوای سرماخوردگی است. این دارو از ترکیب فنیل افرین (یک منقبض کننده عروقی سمپاتومیمتیککلرفنیرامین (آنتی هیستامین) و استامینوفن ساخته شده است . این دارو اغلب در درمان علائم سرماخوردگی (به خصوص سرماخوردگی های ویروسی بزرگسالان) مانند آبریزش بینی، سرفه، گلودرد و تب استفاده می شود .گاه در مشکلات مشابه مانند حساسیت تنفسی نیز به کار می رود .


مکانیسم اثر


فنیل افرین یک ترکیب مقلد اثر سمپاتیک است و با انقباض عروق موجب کاهش علائمی مانند آبریزش بینی، احتقان مخاطی و اشکریزش می شود. استامینوفن یک ترکیب مسکن و تب بر است. کلرفنیرامین مالئات نیز با بلوک اثرات هیستامین بر گیرنده های H۱ تاثیر می کند.


عوارض جانبی


ناشی از ترکیبات سازنده دارو می باشد مثلا کلرفنیرامین خواب آور و آنتی کولینرژیک (خشکی مخاط) است و فنیل افرین می تواند موجب تاکیکاردی و افزایش فشارخون شود.


ترکیبات مشابه


در قرص سرماخوردگی بزرگسالان رایج ۳۲۵ میلی گرم استامینوفن ، ۳۰ میلی گرم فنیل افرین و ۲ میلی گرم کلرفنیرامین وجود دارد. ترکیبات مشابه متعددی توسط شرکتهای دارویی مختلف با نامهایی مانند کلداستاپ، کلداکس، اگزاکلد، سوپر کلد٬ تاکی‌فلودک و بیولنول کلد به همین منظور عرضه شده اند. در این داروها گاه نوع ترکیب عوض شده است مثلا در بیولنول کلد روزانه به جای کلرفنیرامین از دکسترومتورفان که ضد سرفه است استفاده شده است و گاه میزان ترکیبات تغییر کرده است مثلا در بیولنول کلد فورت شبانه به جای ۳۲۵ میلی گرم استامینوفن از ۵۰۰ میلی گرم استامینوفن استفاده شده است. ترکیب آنتی هیستامین دکونژستانت فاقد استامینوفن است.

درمورد قرص سرما خوردگی نیازی به توضیح بیشتر نیست ولی هدف از گذاشتن این دارو این بود که باید به ترکیبات موجود درقرص توجه کرد که آدولت کلد خود دارای استامینوفن هست ونباید قرص استامینوفن همراه آن مصرف شود. ویا بسته به نوع دارویی که می خرید مانندبیولنول کلد به علت داشتن دکسترومتورفان نباید از ضدسرفه به صورت جدا گانه استفاده شود چون دوز دارو بالا می رود وعوارض جانبی زیادی برای مصرف کننده دارد.

يکشنبه 17/2/1391 - 17:19 - 0 تشکر 451388

ممنون
چه خوب که از داروهای پرکاربرد شروع کردید.
تاکید روی اینکه ادالت کلد و ترکیبات مشابه، استامینوفن داره بسیار بجاست. در ضمن میشه گفت اگر سردرد دارید و داروی مسکن دیگه ای موجود نیست میتونید از ادالت کلد استفاده کنید چون استامینوفن داره.
باید بدونیم تجویز ادالت کلد و استامینوفن 325 یا ادالت کلد و استامینوفن کدئین، اشتباه هست.
همینطور تجویز ادالت کلد با آنتی هیستامین دکونژستانت. این تجویزها چندان علمی نیستند.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

يکشنبه 17/2/1391 - 17:47 - 0 تشکر 451394

سلام
ممنون از توضیحات خوبتون
(((فنیل افرین می تواند موجب تاکیکاردی و افزایش فشارخون شود.)))
جالب اینجاست كه وقتی من به خود دكتر گفتم كه این قرص موجب افزایش فشار خون میشه این مسئله رو رد میكردن!!!!

گاهي به آسمان خيالم عبور کن

شعر مرا نيم نگاهي مرور کن

دل مرده ام،قبول . . .!

تو اما مسيحا باش،

يک جمعه هم زيارت اهل قبور کن.

يکشنبه 31/2/1391 - 14:26 - 0 تشکر 455256

استامینوفن

استامینوفن که با نام‌های تجاری تایلنول در آمریکا و پاراستامول در انگلستان به فروش می‌رسد، یک داروی مسکن و تب بر است که برای تسکین انواع دردهای مداوم و خفیف، سردرد، درد عضلانی، کمردرد، دندان درد، دردهای قاعدگی، درد مفاصل و درد ناشی از سرماخوردگی به کار می رود.
استامینوفن از جمله داروهای ضدتب و ضددرد غیر مخدر است که اثرات ضدالتهابی و ضدپلاکتی ندارد و با تا‡ثیر مستقیم بر مرکز حرارتی هیپوتالاموس برای انسداد اثرات مواد تب زای درونی، اثر ضد تب خود را اعمال می‌کند، اما با انسداد عروق محیطی باعث افزایش جریان خون در پوست و افزایش تعریق شده و در نتیجه حرارت بدن زیاد می شود.
قدرت اثر استامینوفن در مهار سنتز پروستاگلندین‌ها در سیستم اعصاب مرکزی به اندازه آسپرین است اما قدرت مهار سنتز پروستاگلندین های محیطی دارو از آسپرین کمتر است ، درنتیجه فاقد آثار مشخص بالینی ضد تورم و ضد رماتیسمی است. استامینوفن از مجرای گوارش به سرعت و به طور کامل جذب می‌شود. ۲۵ درصد دارو به پروتئین پیوند می یابد، تقریباً ۹۰تا ۹۵ درصد آن در کبد شکسته می شود و از طریق ادرار دفع می شود و کمتر از ۵ درصد استامینوفن بدون تغییر دفع می شود.
نیمه عمر دفع دارو یک تا ۴ ساعت است. مصرف بیش از حد دارو در کوتاه مدت، باعث طولانی شدن نیمه عمر دارو و اثرات سمی آن می شود. نیمه عمر بیش تر از ۴ ساعت با ازبین رفتن بافت کبدی همراه است و نیمه عمر بیشتر از ۱۲ ساعت باعث اغما می‌شود.


مصرف صحیح
قرص‌ استامینوفن‌ را می‌توان‌ برای‌ سهولت‌ بلع‌، خرد کرد. انواع‌ خوراکی‌ استامینوفن‌ را می‌توان‌ با مقدار اندکی‌ از مواد غذایی‌ نظیر ماست‌ یا‌ ‌مربا مخلوط‌ کرد. برای‌ استعمال‌ راحت‌تر شیاف‌ بهتر‌ ‌است‌ آن‌ را ۳۰ دقیقه‌ در یخچال‌ نگاه‌ داشت‌. برای‌ استعمال‌ شیاف‌، پوشش‌ شیاف‌ را برداشته‌، آن‌ را با آب‌ سرد مرطوب‌ کرده‌، سپس‌ در حالی‌ که‌ به‌ یک‌ پهلو‌ ‌خوابیده‌اید با انگشت‌ خود شیاف‌ را داخل‌ مقعد کنید.
برای کودکان شربت‌های طعم‌دار استامینوفن در بازار موجود است. اگر یک‌ نوبت‌ دارو را فراموش‌ کردید، می‌توانید به‌ مجردی‌ که‌ آن‌ را به‌ یاد آوردید، مصرفش‌ کنید. اما‌ ‌اگرنوبت‌ بعدی‌ رسیده‌ است‌، نوبت‌ فراموش‌ شده‌ را رها کرده‌ به‌ برنامه‌ دارویی‌ منظم‌ خود بازگردید. مقدار دارو را دو برابر نکنید


باور غلط
استامینوفن از بین مسکن‌های موجود، به‌ ‌عنوان یک داروی ضددرد کم عارضه در میان مصرف کنندگان دارو شناخته شده است و در‌ ‌نتیجه این باور غلط، برخی افراد به صورت خودسرانه و بی‌رویه این دارو را مصرف‌ ‌می کنند، در حالی که این دارو در موارد مصرف با مقادیردرمانی نیز ایجاد عارضه‌ ‌کرده و در صورت مصرف بیش از حد و بی‌رویه و نیز خارج از کنترل، عوارض دارو به صورت‌ ‌بارز و برجسته ظهور می‌کند، لذا مصرف دارو باید با احتیاط و فقط در مواقع‌ ‌نیاز صورت گیرد.توجه داشته باشید که مصرف استامینوفن نباید بیش از ۱۰ روز ادامه یابد، مگر آنکه زیر نظر پزشک باشد‌.


کم یا زیاد
میزان مصرف توصیه شده برای بزرگسالان و بچه های بالای ۱۲ سال ۳۳۵ تا ۶۵۰ میلی گرم هر ۴ تا ۶ ساعت در صورت نیاز است.این میزان برای بچه‌های ۶ تا ۱۱ سال ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلی‌گرم ۳ تا ۴ بار در روز است. تعیین میزان مصرف دارو برای بچه‌های زیر ۶ سال باید با مشورت پزشک صورت گیرد. توجه داشته باشید که فرآورده‌های مختلف این دارو دارای مقادیر متفاوتی استامینوفن هستند.


آن روی سکه
استامینوفن عوارض جانبی کمی دارد. شایع‌ترین عارضه آن سبکی سر است. بعضی افراد ممکن است دردی در کمر احساس کنند. همچنین به طور نادر باعث بروز واکنش‌های آلرژیک می‌شود. هر فردی که پس از مصرف استامینوفن، جوش، تورم یا تنگی نفس پیدا کرد، باید مصرف دارو را قطع کرده و فوراً به پزشک مراجعه کند.دیگر اثرات جانبی نادر عبارتند از: زردی پوست یا چشم‌ها، خونریزی یا کبودی غیرمعمول، ضعف، خستگی، مدفوع سیاه یا خونی، ادرار خونی یا کدر و کاهش ناگهانی مقدار ادرار،از کار افتادگی کبد.


مصرف بیش از حد
مصرف بیش از حد استامینوفن سبب تهوع، استفراغ، تعریق و خستگی می‌شود. استامینوفن نباید بیش از ۴ گرم ۴۰۰۰(میلی گرم) در ۲۴ ساعت مصرف شود، چون ممکن است به کبد صدمه بزند.در صورتی‌ که‌ به‌ مصرف‌ بیش‌ از حد استامینوفن‌ شک‌ کردید، حتی‌ در صورت‌ عدم‌ وجود هرگونه‌ علامت‌ مسمومیت‌ از اورژانس‌ تقاضای‌ کمک‌ کنید. درمان‌ مسمومیت‌ باید هرچه‌ زودتر آغاز شود. در صورتی‌ که‌ درمان‌ مصرف‌ بیش‌ از حد‌ ‌استامینوفن‌ ظرف‌ ۲۴ ساعت‌ اول‌ آغاز نشود، ممکن‌ است‌ نتوان‌ از آسیب‌ کبدی‌ یا‌ ‌مرگ‌ جلوگیری‌ کرد‌.


تداخل دارویی
استامینوفن ممکن است با داروهای دیگر تداخل پیدا کند. در این حالت ممکن است اثر یک یا هر دو دارو تغییر کند یا عوارض جانبی داروها تشدید شود.
از جمله داروهایی که با استامینوفن تداخل دارند، می‌توان به الکل، ضد التهاب‌های‌‌ غیراستروئیدی (مانند آسپرین بروفنو … ) داروهای ضدبارداری خوراکی، فنی توئین ، وارفارین ، کلستیرامین، ایزونیازید و زیدو وودین اشاره کرد
. برای جلوگیری از بروز عوارض بهتر است قبل از استفاده همزمان استامینوفن با دیگر داروهای تجویز شده و یا بدون نسخه با یک پزشک مشورت کنید.


توصیه‌های آخر
فقط‌ به‌ مقدار توصیه‌ شده‌ توسط‌ پزشکتان‌ استامینوفن‌ مصرف‌ کنید‌.
‌برچسب‌ روی‌ دارو را بخوانید و از دستوراتش‌ پیروی‌ کنید‌.
‌استامینوفن را نباید بیش از ۱۰ روز ۵( روز در بچه ها) برای تسکین درد و بیش از سه روز برای کاهش تب استفاده کنید البته اگر با دستور پزشک باشد، مجاز هستید.
شیاف‌های استامینوفن‌ را در یک‌ جای‌ خنک‌ نگا ه‌ دارید،‌ ‌ولی‌ شیاف‌ و انواع‌ مایع‌ استامینوفن‌ (قطره‌ و شربت‌) را منجمد نکنید‌.
سیگار ممکن است با اثر استامینوفن تداخل کند. سیگاری ها ممکن است به مقادیر بیشتری از دارو نیاز داشته باشند اما نباید بیش از میزان توصیه شده روزانه مصرف کنند.
استامینوفن‌ را دور‌ ‌از دسترس‌ کودکان‌، دور از حرارت‌، نور مستقیم‌ و حرارت‌ مرطوب‌ نگاه‌ دارید (در‌ ‌چنین‌ شرایطی‌ استامینوفن‌ فاسد می‌شود.)
اگر استامینوفن‌ را به‌ سبب‌ درد، تب‌ یا گلودرد مصرف‌ می‌کنید در صورت باقی ماندن علائم یا بدتر شدن آنها با پزشک تماس بگیرید. از دو ترکیب حاوی استامینوفن به طور همزمان استفاده نکنید.
افرادی که به مقدار زیاد الکل مصرف می کنند باید حتی الامکان از مصرف این دارو پرهیز کنند چون مصرف همزمان الکل و استامینوفن خطر آسیب کبدی را به دنبال دارد.
استامینوفن‌ تاریخ‌ گذشته‌ را دور از دسترس‌ کودکان‌ در توالت‌ دور‌ ‌بریزید‌.‌ استامینوفن نتایج برخی از آزمایش‌های پزشکی را تغییر می دهد بنابراین باید مصرف آن را چند روز قبل از آزمایش مورد نظر قطع کرد.
برچسب‌ روی‌ سایر داروهای‌ بدون‌ نیاز به‌ نسخه‌ را بخوانید تا مطمئن‌ شوید که‌ در آنها استامینوفن‌ یا دارویی‌ که‌ با استامینوفن‌ تداخل‌ کند، وجود نداشته‌ باشد‌.
هر فردی که بیشتر از ۳ نوشیدنی الکلی در روز می نوشد، افرادی که بیماری کبدی یا کلیوی و یا عفونت کبدی دارند و زنان باردار یا شیرده باید تحت نظر پزشک استامینوفن مصرف کنندبرو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی