انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 281)
دوشنبه 14/1/1391 - 21:31 -0 تشکر 444291
گفتگو و نظر خواهی درباره ی ((فلولا نفر من کل فرقه )).

به نظر شما این فلولا نفر من کل فرقه  که ابتدای انجمن نوشتین چه کسایی هستن؟؟؟؟؟؟؟؟؟

همینطور هرکس میتونه بیاد جزو این عده که برای اسلام ضرورین؟

این آدما چه خصوصیاتی باید داشته باشن و ما از کجا بفهمیم که ما هم اون توانایی ها رو برای ورود به این حوزه ی حساس داریم؟؟؟

خواهش می کنم نظراتتونو رو در این مورد به بحث بذارید.

سه شنبه 15/1/1391 - 16:5 - 0 تشکر 444390

به نام خدا


عرض سلام ودرود


و تبریک سال نو خدمت تمامی اعضای انجمن


انشاءالله که سال خوبی رو در پیش داشته باشید


ممنون از سوال خوب شما:


چون سوال قرانی است و در مورد طالب علم بگذارید ویژگیهای طالب علم را در خود قران جستجو کنیم:


آنچه مقام انسان را نزد خدا بالا می برد و موجب رستگاری او می گردد،علم و ایمان است و هریک از آنها بدون دیگری چندان فایده ای ندارد .اسلام دین مبتنی برعقل و خرد است و دانش و آگاهی پایه و اساس این دین را تشکیل می دهد .در اولین آیات نازل شده بر رسول اکرم (ص)نیز تماماًسخن از خواندن و قلم و تعلیم بود .در قرآن و روایات با تأکید هرچه بیشتر به فراگیری علم و مبارزه با جهل دعوت شده است ودر تعبیرات قرآن افراد نادان ،کور ونابینا هستند به گونه ای که در قیامت نیز نابینا محشور می شوند.
درآیین حیات بخش اسلام ،مقام و عالم و دانشمند آن قدرعظیم و والاست که تنها انبیا و اوصیا از نظر رتبه برآنها برتری دارند .در فرهنگ قرآن منظور از عالم و دانشمند ،افراد باسوادی نیستند که ذهن خود را از معلومات و محفوظات بسیار انباشته باشند ،بلکه کسانی هستند که به مرتبه بالایی از فهم و بصیرت و خودشناسی رسیده باشند و اندیشه و عمل آنها براساس حق و حقیقت باشد.اینان پیوسته درآیات الهی و آفاق و انفس تفکر و تعمق می کنند و برایمان و یقین خود می افزایند .به خدا وروز جزا ایمان کامل دارند و آیات الهی و کتاب های آسمانی پیشین را تصدیق و تأیید می کنند .با خواندن آیات قرآن به سجده و گریه می افتند وبرخشوع و خضوع آنها افزوده می شود.اهل نماز و زکات و ذکرو مناجاتند و از عذاب خدا هراسان و به لطف و رحمت او امیدوارند.قلبشان گنجینه آیات الهی است و خداوند آیات خود را برای آنها شرح و تبیین می نماید .درقیامت نیز جزو سخن گویان محضرخداوند واز گواهان روز جزا هستند و نزد خدا مقام ودرجه ای والا واجر و پاداشی عظیم دارند.

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

سه شنبه 15/1/1391 - 17:9 - 0 تشکر 444394

جستاری در این زمینه از تفسیر نمونه جلد هشتم


منظور از (تفقه ) در دین فراگیرى همه معارف و احكام اسلام اعم از اصول و فروع است ، زیرا در مفهوم تفقه ، همه این امور جمع است ، بنابراین آیه فوق دلیل روشنى است بر اینكه همواره گروهى از مسلمانان به عنوان انجام یك واجب كفائى باید به تحصیل علم و دانش در زمینه تمام مسائل اسلامى بپردازند، و پس از فراغت از تحصیل براى تبلیغ احكام اسلام به نقاط مختلف ، مخصوصا به قوم و جمعیت خود بازگردند، و آنها را به مسائل اسلامى آشنا سازند.
بنابراین آیه فوق دلیل روشنى است بر وجوب تعلیم و تعلم در مسائل اسلامى ، و به تعبیر دیگر هم تحصیل را واجب مى كند، و هم یاد دادن را، و اگر دنیاى امروز به تعلیمات اجبارى افتخار مى كند، قرآن در چهارده قرن پیش علاوه بر آن بر معلمین نیز این وظیفه را فرض كرده است


منبع

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

سه شنبه 15/1/1391 - 17:14 - 0 تشکر 444395

اینکه از کجا چنین بنیه و قوتی داریم


نگاه به خود و استعداد


روایت شریفه من علمنی حرفا فقد صیرنی عبدا


هرکس که به من حرفی تعلیم دهد مرا بنده خودش کرده


آیا مرا چنین توانی هست


این اجمالی بر مطلب فلولا نفر بود


انشاءالله با همراهی خود شما وسایر بزرگواران در خدمت خواهم بود


موفق باشید


التماس دعای فرج

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

جمعه 18/1/1391 - 22:48 - 0 تشکر 444760

از پاسخ شما متشکرم اما من میخواهم جزییات این امر مشخص تر شود. اینکه فراگیری علومو دینی یک واجب کفایی است درستٰ اما من می گویم افرادی که قرار است وارد این فضا شوند باید یک برجستگی های خاص نسبت به بقیه داشته باشند آدم های فعال وخاص ولی ما امروزه نمیدانیم که واقعا در این بخش این واجب چقدر کفایت شده؟


من میگویم حوزه باید تبلیغات بیشتر داشته باشد به علاوه بر ورودی ها و خروجی هایش بسیار توجه کند .افراد نخبه را جذب کند آمار دقیق از فعالان ارائه دهد....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی