ورزش و تندرستی (بازدید: 1549)
يکشنبه 13/1/1391 - 18:34 -0 تشکر 444046
اخبار فوتبال بانوان

فدراسیون فوتبال در بخش بانوان در نظر دارد برای هدایت ملی‌پوشان در رده سنی بزرگسالان مربی خارجی جذب کند به همین منظور مربی هلندی تیم ملی قطر روزمه خود را به فدراسیون ایران ارسال کرد تا درباره جذب یا عدم جذب این مربی تصمیم‌گیری شود.

فریده شجاعی، نایب رییس فدراسیون فوتبال و مسوول كمیته فوتبال بانوان با اعلام این خبر به فارس گفت: در جلسه کمیته بانوان AFC با یکی از اعضا درباره جذب مربی خارجی صحبت کردم و قرار است مربی‌ای از استرالیا رزومه خود را برای ما بفرستد. متأسفانه برای حضور مربی خارجی با مشکلات مالی از یک طرف و مشکلات فرهنگی و اجتماعی از طرف دیگر مواجه هستیم.
 
1391/01/13 - 15:25

يکشنبه 13/1/1391 - 18:36 - 0 تشکر 444047

بیش از یكسال از جنجال فیفا بر سر لباس دختران فوتبالیست ایران گذشت تا در نهایت آن ها متقاعد شدند كه ایران با پوشش اسلامی در رقابت های بین المللی حضور یابد. در این میان فرصت های بسیاری از فوتبال بانوان ایران گرفته شد كه بزرگترین فرصت از دست رفته مسابقات انتخابی المپیك بود تا علی رغم شایستگی بانوان ایران مجوز حضور آن ها در این رقابت ها باطل شود و تنها حسرت و اشك برای بانوان ملی پوش باقی بماند هر چند این پایان ماجرا نبود.

يکشنبه 13/1/1391 - 18:36 - 0 تشکر 444048

اولین حضور بانوان فوتبال در مسابقات رسمی در المپیك نوجوانان در شهریور سال 89 به ثبت رسید و در آن برهه هیچ كس انتظار نداشت كه ایران شگفتی ساز این رقابت ها باشد حتی كیفیت بازی دختران ایران در بازی افتتاحیه رقابت‌های فوتبال المپیك سنگاپور، تمجید سایت فیفا را به همراه داشت هر چند بلاتر تماشاگر ویژه این بازی روی خوشی به فوتبالیست های جوان نشان نداد و حتی به سختی برای برگزاری این مسابقه رضایت داد.

يکشنبه 13/1/1391 - 18:37 - 0 تشکر 444049

بلاتر عنوان كرده بود كه كلاه بازیكنان ایران به عنوان پوشش، آن كلاهی نیست كه بازیكنان در روز مسابقه قرار بوده با آن به میدان بروند در نتیجه فریده شجاعی به همراه نماینده فیفا از صبح روز مسابقه در بازارهای سنگاپور به دنبال پوشش یا كلاه مناسبی برای سر بازیكنان بودند و در نهایت بازیكنان با كلاه جدید بازی را شروع كردند اما حتی با تهیه كلاه هم از ناراحتی شدید بلاتركاسته نشد تا این موضوع به فاصله دو نیمه و جلسه ای بین كیم، علی‌آبادی رییس وقت سازمان تربیت بدنی و افشارزاده رییس كمیته ملی المپیك كشیده شود. بلاتر كه به شدت نسبت به لباس دختران فوتبالیست ایران اعتراض داشت، در بین سخنان خود اعلام كرده بود" این لباس صورت خوشی برای شما در دنیا ندارد و برای ما هم مشكل‌ساز است".

يکشنبه 13/1/1391 - 18:37 - 0 تشکر 444050

در آن روز شانس با بانوان ایران یار بود كه پس از صحبت‌های 15 دقیقه‌ای مسوولان ایران با مسوولان فدراسیون بین‌المللی فوتبال در حالی كه قرار بود نیمه دوم بازی برگزار نشود، سب بلاتر اجازه‌ی برگزاری نیمه دوم را داد. پس از انتقاد فیفا از لباس بانوان ایران، مسوولان فدراسیون ، نظر مسوولان جهانی فوتبال را یك بهانه گیری توصیف و تاكید كردند كه از حق دختران ایرانی دفاع می‌كنند.

يکشنبه 13/1/1391 - 18:38 - 0 تشکر 444051

رایزنی ها برای جلب رضایت فیفا تا رقابت های انتخابی المپیك ادامه داشت تا این كه ملی پوشان پس از گذشت شش ماه از انتقاد بلاتر ، در رقابت های انتخابی المپیك حضور یافتند. بسیاری عنوان كردند كه فیفا تصور نمی كرد ایران پتانسیل سعود از گروه خود را به مرحله بعد داشته باشد هرچند اولین بازی ایران در مقابل فلسطین مسوولان جهانی را متوجه این تیم كرد.

با تمام شایستگی های بانوان در این رقابت ها این بار فیفا سرنوشت دیگری را برای فوتبال بانوان ایران رقم زد تا اردن آخرین ایستگاه این تیم در مسابقات رسمی فیفا باشد.

زمانی كه بانوان ایران پس از حضور در زمین مسابقه تنها به دلیل داشتن حجاب اجازه بازی نیافتند، با خواندن سرود جمهوری اسلامی ایران و زدن دور افتخار در استادیوم و در نهایت سجده کردن بر پرچم ایران زمین مسابقه را با چشمانی اشک آلود مستطیل سبز را ترک کردند و این بار مورد تشویق بازیکنان اردنی به همراه تماشاگرانی که در ورزشگاه حضور داشتند قرار گرفتند.

يکشنبه 13/1/1391 - 18:38 - 0 تشکر 444052

پس از این اتفاق فدراسیون به فیفا به دلیل ممانعت از بازی بانوان ایران با پوشش اسلامی در مسابقات مقدماتی المپیك لندن‌، شكایت كرد و رایزنی برای حضور مجدد ایران با پوشش اسلامی در مسابقات رسمی و بین المللی در مسیری جدید قرار گرفت. در این میان بحث ممنوعیت حضور بانوان با پوشش اسلامی تنها مربوط به ایران نبود بلكه كشورهای اسلامی همچون كه اردن كه چند تن از بازیكنانشان با حجاب در مسابقات حاضر می شدند از ادامه حضور در صحنه های رسمی ورزشی منع شده بودند كه این موضوع نارضایتی فدراسیون های كشورهای اسلامی را در پی داشت.

همه چیز در هاله ای از ابهام قرار داشت و مسوولان فدراسیون هر از چندگاهی از رایزنی های بیشتر با مسوولان فیفا خبر می دادند تا این كه بالاخره فیفا تسلیم شد و به بازگشت بانوان محجبه پس از یكسال به مستطیل سبز رای داد. هر چند براساس گفته نایب رییس امور بانوان در فدراسیون فوتبال، گزارشی از وضعیت سلامت بازیكنان با حجاب به كمیته پزشكی فیفا داده شود هر چند مسوولان فدراسیون مطمئن هستند كه هیچ مشكلی در این باره وجود نخواهد داشت.

يکشنبه 13/1/1391 - 18:39 - 0 تشکر 444053

فریده شجاعی نایب رییس امور بانوان در فدراسیون فوتبال هم درباره تصمیم اخیر فیفا درباره حضور بانوان با پوشش اسلامی به ایسنا می گوید: با توجه به این كه ما جلسات بسیاری در این باره داشتیم و توانسته بودیم توجه مقامات فیفا را به این موضوع جلب كنیم، مطمئن بودیم كه با حضور بانوان با پوشش اسلامی موافقت خواهد شد. در نتیجه‌ تمام اردوهای تیم ملی را به صورت مشخص برگزار كردیم.  من سند راهبردی هشت ساله‌ای را در حوزه فوتبال بانوان ارائه كرده بودم كه چهار سال از این برنامه با اهداف كوتاه مدت و میان مدت اجرا شد و مابقی هم برای چهار سال دیگر برنامه‌ریزی شده بود كه با توجه به حضور من در فدراسیون این برنامه به صورت كامل اجرا می‌شود. در نظر داریم در ادامه مسیر تیم‌های ملی را بیشتر از گذشته تقویت كنیم و حتی گرفتن اسپانسر و مربی خارجی در برنامه ما قرار دارد.

يکشنبه 13/1/1391 - 18:39 - 0 تشکر 444054

شجاعی درباره تصمیم كمیته‌ پزشكی فیفا مبنی بر بی‌ضرر بودن حجاب برای ورزشكاران هم می گوید: من با رییس كمیته‌ پزشكی فیفا در اردن جلسه ای داشتم و چون خودم یك فیزیولوژیست هستم، توانستم از این موضوع دفاع كنم و عنوان كردم كه ممكن است عملكرد بازیكنان ما از نظر فنی و كیفی ضعیف‌تر شود، اما پوشش هیچ ضرری به بدن ورزشكار نمی‌رساند. آن‌ها هم از ما خواسته اند كه تحقیقات بیشتری در این رابطه انجام دهیم و به آن‌ها گزارش كنیم. البته احتمال دارد كه آن‌ها خود تحقیقاتی را در این باره انجام دهند، اما من مطمئنم كه هیچ مشكلی در این باره وجود ندارد.

نایب رییس امور بانوان در فدراسیون فوتبال ادامه می دهد: اول فروردین جلسه كمیته‌ بانوان آسیا در مالزی برگزار می‌شود و من حتما این بحث كه چطور باید این تحقیقات انجام شود را در آنجا مطرح خواهم كرد.  حدود 15 ـ 16 سال است كه بر روی فوتبال بانوان و حتی درباره وضعیت فیزیولوژیكی آن‌ها تحقیق ‌كرده‌ایم و این موضوع در هیچ رشته ای وجود ندارد. در نتیجه‌ می توانیم كمیته‌ پزشكی فیفا را در این باره قانع كنیم.

يکشنبه 13/1/1391 - 18:40 - 0 تشکر 444055

شهرزاد مظفر سرمربی تیم فوتسال بانوان كه در مسابقات المپیك نوجوانان هدایت تیم ملی بانوان را برعهده داشت هم معتقد است كه موافقت فیفا برای حضور بانوان محجبه در مسابقات بین‌المللی یك اتفاق بزرگ است و تاكید می كند: اگر چنین موضوعی رخ نمی داد ما تمام مسابقات معتبر را از دست می دادیم و ممكن بود این مساله به AFC هم برسد. در نتیجه‌ تقریبا تمام مسابقات این رشته برای بانوان تعطیل می‌شد و ما به مسابقات داخلی محدود می شدیم كه این موضوع به معنای مرگ یك رشته ورزشی است.

مظفر می گوید: حالا كه درها به روی ما باز است، با توجه به پافشاری كه برای حضور در این رقابت‌ها داشته‌ایم باید به فیفا نشان دهیم كه این پافشاریها بی‌دلیل نبوده و حرفی برای گفتن داریم. در نتیجه‌ وظیفه‌مان خیلی سنگین تر شده است
.

يکشنبه 13/1/1391 - 18:40 - 0 تشکر 444056

سرمربی تیم فوتسال بانوان اضافه می‌كند: فیفا حضور ما را قبول كرده است و ما باید اثبات كنیم كه اشتباه نكرده ایم و می توانیم ، توانایی‌های خود را نشان دهیم. موافقت فیفا برای حضور فوتبال بانوان در رقابت‌های بین‌المللی برای فوتسال هم بسیار پر اهمیت است، چون ما در آستانه راه ا‌ندازی مسابقات آسیایی و جام جهانی این رشته هستیم.

اینک كه راه برای حضور بانوان ایران در رقابت های جهانی باز شده باید منتظر بود و دید كه فدراسیون،‌ كادر فنی و حتی بازیكنان چگونه از این فرصت طلایی استفاده خواهند كرد هر چند آنها پیش از این بارها شایستگی خود را  در شرایط سخت اثبات كرده اند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی