انجمن ها > انجمن عمومی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
عمومی (بازدید: 874)
شنبه 27/12/1390 - 0:1 -0 تشکر 441432
به یاد آنان که از میان ما رفته اند

در آخرین پنجشنبه سال به سر می بریم و ایرانی ها بنا بر عادت مالوف عصر این پنج شنبه را به دیدار از دست رفتگانشان می روند.  نگاهی به سال نود می اندازیم خیل زیاد بزرگان و عزیزانی را می بینیم که در این سال رخ در نقاب خاک کشیده اند. از دستان پلیدی که جان جوانان این مرز را گرفته تا دلاورمردان میدان های نبرد که با انتظاری چندیم و چند ساله به همرزمان شهید خود پیوسته اند. از هنرمندانی که نقش افرینی انها بر پرده های سینما دیده ایم و هنوز هم می توانیم نقش آنها را بر پرده نقره ای ببینم تا ادیبان و ناموران عرصه ادبیات که با داستان ها و شعرهایشان زندگی کرده ایم. از قهرمان های ورزشی مان تا سیاسیونی که سال جدید را دیگر در میان ما نیستند. گزارش زیر نگاهی دارد به درگذشتگان سال نود در آخرین پنج شنبه سال باشد که این یادآوری موجب شادی روح آنانی گردد که سال ها ما را شاد کرده اند.

 

 

منبع:سایت تابناک

 

 

 

          کربلای جبهه ها یادش به خیر       سرزمین نینوا یادش به خیر               

 

       "شادی روح امام و شهدا صلوات"          

 

                                               

 
 
شنبه 27/12/1390 - 0:4 - 0 تشکر 441433

شهدای هسته ای

با گذشت دو دهه از پایان جنگ و بروز وظهور نسل سوم انقلاب هنوز هم خاک پاک ایران با خون جوانان برومند این سامان آبیاری می شود. دستان پلید و ناخیرخواهی که این سال ها سینه جوانان برومند و دانشمند ایرانی را هدف گرفته اند امسال هم از آستین عناد و دشمنی بیرون امد و سه شهید برومند تقدیم این آبا و خاک کرد. داریوش رضایی‌نژاد دانشمند ایرانی ۳۵ساله ای بود که در ‏۱ مرداد ۱۳۹۰ به ضرب گلوله در مقابل منزلش و در برابر چشمان همسر و دختر خردسالش به شهادت رسید. وزارت اطلاعات این ترور را در ادامه ترور دانشمندان هسته ای ایرانی قلمداد کرد و همکاری این فارغ التحصیل رشته مهندسی برق دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی را در پروژه های هسته ای ایران را تایید کرد.اما ترورها به اینجا ختم نشد و در 21 دی ماه امسال هم مصطفی احمدی روشن و رضا قشقایی فرد با چسباندن یک بمب مغناطیسی در خیابان گل نبی تهران (میدان کتابی) به شهادت رسیدند. احمدی روشن معاون بازرگانی سایت هسته‌ای نطنز بود که در سالگرد شهادت مسعود علی‌محمدی به شهادت رسید. رهبر انقلاب یک هفته پس از این ترور به دیدار خانوده های شهیذ احمدی روشن و رضایی نزاد رفتند و بیان کردند: «امروز پیشرفت جمهوری اسلامی مایهٔ دل‌گرمی ملت‌های مسلمان و جوانان کشورهای اسلامی است.»

          کربلای جبهه ها یادش به خیر       سرزمین نینوا یادش به خیر               

 

       "شادی روح امام و شهدا صلوات"          

 

                                               

 
 
شنبه 27/12/1390 - 0:6 - 0 تشکر 441434

سرداران دفاع مقدس

یکی از غم انگیز ترین حادثه ای که امسال رخ داد حادثه انفجار ملارد و جان باختن سردار حسن تهرانی مقدم و تعدادی از یارانش بود که به شهدای جهاد خودکفایی ایران مشهور شدند. این فرمانده دوران دفاع مقدس که فرمانده جهاد خودکفایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را بر عهده داشت به خاطر فعالیت های موشکی بسیار مشهور بود و به پدر موشکی ایران شهره بود. مرگ غم انگیز ایشان و یارانش در پادگان امیرالمومنین در شهرستان ملارد یکی از بزرگترین حادثه های امسال بود. چنان که مقام معظم رهبری برای پاسداشت مقام این شهدا در مراسم تشییع انها حاضر شد. علاوه بر شهید تهرانی مقدم دو تن از فرماندهان قدیمی سپاه هم امسال به دیدار همرزمان خود شتافتند. در روزهای آغازین دی ماه امسال سردار احمد سیاف فرمانده عملیات قرارگاه مرکزی کربلا در دوران دفاع مقدس و رئیس سابق دانشگاه عالی سپاه پاسداران( دافوس) به دیار باقی شتافت و پس ان در روز 21 بهمن امسال هم سرادر سوداگر رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس به دلیل ایست قلبی در گذشت. یاد و خاطره همه قهرمانان عرصه جهاد را گرامی می داریم.

          کربلای جبهه ها یادش به خیر       سرزمین نینوا یادش به خیر               

 

       "شادی روح امام و شهدا صلوات"          

 

                                               

 
 
شنبه 27/12/1390 - 0:9 - 0 تشکر 441435

ادبیات

در آخرین روزهای سال ادبیات ایران یکی از بزرگترین وزنه های خود را از دست داد. مرگ سیمین دانشور در 18 اسفند امسال کام دوست داران ادبیات را در روزهای پایانی سال تلخ کرد. اما علاوه بر دانشور که سالیان سال در ادبیات ایران زیست امسال سال مرگ یکی از شاعران جوان و اتیه دار ایران بود. مرگ دلخراش غلامرضا بروسان و همسرش الهام اسلامی که هر دو از شاهران آتیه دار ایران به حساب می امدند یکی از اخبار تلخی بود که در نیمه آذر امسال منتشر شد. علاوه براین ابراهیم یونسی مترجم و نویسنده و فریدون فریاد، شاعر و مترجم شعرهای یانیس ریتسوس نیز از حمله در گذشتگان امسال ادبیات ایران بودند.

          کربلای جبهه ها یادش به خیر       سرزمین نینوا یادش به خیر               

 

       "شادی روح امام و شهدا صلوات"          

 

                                               

 
 
شنبه 27/12/1390 - 0:11 - 0 تشکر 441436

ورزش

هنوز هم ورزش ایران نمی تواند بهت مرگ ناصر حجازی، دروازه بان افسانه ای و مرد بزرگ فوتبال ایران را باور کند. حجازی که چند سالی با سرطان دست و پنجه نرم می کرد در دومین روز خرداد امسال دار فانی را وداع گفت و هواداران خود را در غم بزرگی تنها گذاشت. حضور چند هفته ای هواداران او در برابر بیمارستان اسیا و دعا برای سلامتی او تنها بخشی از کارهای عجیبی بود که هواداران برای عقاب آسیا انجام دادند اما دست تقدیر این مرد دوست داشتنی فوتبال را از میان ما برد تا فوتبال ایران یکی از اسطوره هیا خود را از دست دهد. اما یکی از عجیب ترین اتفاقات ورزشی و حتی حوزه اجتماعی ماجرای قتل روح الله اداشی، یکی از قوی ترین مردان ایران بود که در روز 26 تیر امسال و در یک نزاع خیابانی به دست یه نوجوان اتفاق افتاد. بررسی این سطح از خشونت در احتماع ایران در هفته ای که چندیدن و چند قتل مشابه و دلخراش رخ داده بود زنگ خط را برای همه به صدا در اورده بود ولی هرچه بود یکی از قوی ترین مردان جهان در سال نود رخ در نقاب خاک کشید. مراسم اعدام قاتل دادشی هم یک از اتفاقاتی بود که از دیدگاه اجتماعی قابل بررسی است. اما تابستان تلخ ورزش ادامه داشت وبابک معصومی، بازیکن تیم ملی فوتسال ایران که او هم چند سالی را با سرطان دست و پنجه نرم می کرد در یکی از روزهای مرداد ماه امسال درگذشت تا فوتبال ایران یکی دیگر از بهترین های خود را در این سال از دست دهد.

          کربلای جبهه ها یادش به خیر       سرزمین نینوا یادش به خیر               

 

       "شادی روح امام و شهدا صلوات"          

 

                                               

 
 
شنبه 27/12/1390 - 0:13 - 0 تشکر 441437

خانواده شهدا

در یکی از روزهای آخر شهریور امسال مادر سردار شهید جهان ارا به دیدار فرزندش شتافت. مادر شهیدان سید محمد، سید علی و سید محسن جهان‌آرا سالها بود که ‌از بیماری آلزایمر رنج می‌برد‌ و ‌در روزهای اخیر دچار مشکل قلبی و تنفسی نیز شده بود. رهبر انقلاب به مناسب در گذشت مادر شهیذ جهان آرا پیامی صادر نمودند و درگذشت این بانوی صبور را به بازماندگان و همرزمان این شهدای عزیز تسلیت گفتند. اما امسال سالی بود که ننه علی پس از سال ها به دیدار فرزنذ شهیدش شتافت. مادری که گفته می‌شود نزدیک به بیست سال را در کنار مزار فرزندش در بهشت زهرا سپری کرده صبح سوم اسفند ماه در سن ۹۰ سالگی درگذشت. علاوه بر این دو مادر گرامی حاج ذبیح الله بخشی معروف به حاجی بخشی از اعضای معروف بسیج در دوران دفاع مقدس نیز امسال به دیدار حق شتافت. مراسم تشییع پیکر حاجی بخشی محلی برای حضور دوباره قدیمی های جبهه و جنگ بود.

          کربلای جبهه ها یادش به خیر       سرزمین نینوا یادش به خیر               

 

       "شادی روح امام و شهدا صلوات"          

 

                                               

 
 
شنبه 27/12/1390 - 0:16 - 0 تشکر 441439

سیاسیون

در یکی از روزهای آغازین خرداد ماه امسال مهندس عزت الله سحابی از فعالان نهضت ازادی ایران و فرزند مرحوم یدالله سحابی پس از تحمل یک دوره بیماری درگذشت.

علاوه بر این حجت‌الاسلام حسین اسلامی، نماینده ساوه و زرندیه هم در شهریور ماه امسال به دیار باقی شتافت. حسین اسلامی نمایندگی مردم ساوه در دو دوره هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی را بر عهده داشت و همچنین وی سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی نیز بود.

اما در آبان ماه امسال خبر درگذشت مشکوک فرزند محسن رضایی در دبی منتشر شد. احمد رضایی فرزند ارشد محسن رضایی در بیست و دوم ابان ماه امسال در دبی و به طرز مشکوکی جان باخت. هنوز ابعاد مختلف مرگ ایشان پنهان مانده و پیگیری پرونده از سوی خانواده ایشان همچنان ادامه دارد.

در آخرین روزهای بهمن ماه امسال هم مریم بهروزی فعال و زندانی سیاسی دوران پهلوی نماینده دوره اول مجلس شورای اسلامی تهران و سه دوره دیگر و دبیرکل خانه زینب نیز دارفانی را وداع گفت.

          کربلای جبهه ها یادش به خیر       سرزمین نینوا یادش به خیر               

 

       "شادی روح امام و شهدا صلوات"          

 

                                               

 
 
شنبه 27/12/1390 - 0:21 - 0 تشکر 441440

سینما و تلویزیون

در آغازین روزهای سال نود، رضا صفدری، یکی از مجری های قدیمی و مشهوز صدا و سیمای ایران درگذشت. صفدری در میانه دهه هفتاد برنامه جنجالی چراغ روی انتن برد که یکی از پر بجث ترین برنامه های تلویزیون ایران به شمار می رفت.

حجت الاسلام و المسلمین محمد مهدی مهندسی کارشناس مذهبی رسانه ملی و رادیو معارف و عضو هیات مدیره مجمع عالی حکمت اسلامی تیر ماه امسال بر اثر سکته قلبی در بیمارستان کسری تهران دار فانی را وادع گفت.

در 19 آذر امسال هم میرمحمد تجدد بازیگر سینما كه به دلیل سكته مغزی در بیمارستان بستری بود، درگذشت.

در دی ماه امسال هم عبدالله بوتیمار - بازیگر و دوبلور قدیمی سینما-که از چند هفته پیش به‌دلیل سكته مغزی در بخش آی سی یو بیمارستان فیروزگر بستری بود، دیروز از دنیا رفت.

          کربلای جبهه ها یادش به خیر       سرزمین نینوا یادش به خیر               

 

       "شادی روح امام و شهدا صلوات"          

 

                                               

 
 
شنبه 27/12/1390 - 18:11 - 0 تشکر 441543

حجت الاسلام و المسلمین محمد مهدی مهندسی
متولد: 1332
وفات:1390
محل تولد : آباده
تحصیلات :خارج فقه و اصول
اساتید برجسته : حضرات آیات حسن زاده آملی ، شیخ جواد تبریزی ، انصاری شیرازی ، جوادی آملی و مشکینی
آثار و تالیفات : از ایشان مجموعه های صوتی و تصویری فراوانی در حوزه عرفان نظری ، شرح زیارت جامعه ، شرح چهل حدیث امام ، شرح جنود عقل و جهل و عرفان عملی وجود دارد .
زمان حضور در برنامه سمت خدا : از زمستان 1388 تا تابستان 1389 و مجددا از زمستان 1389 تا بهار 90

اللهم عجل لولیک الفرج
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی