انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 1095)
پنج شنبه 25/12/1390 - 18:19 -0 تشکر 441065
پند گرفتن از مکر زنان در کشتن شتر صالح


مدت زیادی، روح ناپاک قوم صالح، آنان را بر کشتن شتر ترغیب می کرد ولی ترس از جان خود، آنان را باز می گرداند. هیچکس جرأت اذیت و آزار شتر را نداشت و برای این کار پیش قدم نمی شد، لذا برای پایان دادن به این قضیه زنان دست به کار شدند.

در این راه زنها با واگذاری عفت و پاکدامنی خود، مردان را شیدای زیبایی خود کردند و آنها را به دام انداختند تا به مقصد برسند. با چنین وضعی هرگاه زن دستوری صادر کند مردهای هوسران تسلیم دستور او هستند. به همین خاطر ذی صدوق دختر محیا (زرقاء)، که دارای زیبایی و جمال است خود را بر مصرع بن مهرج عرضه داشته و گفت اگر شتر صالح را بکشی، تسلیم تو هستم. و همچنین پیرزنی از کفار بنام (عُنیزه)، (مُدار بن سالف) را به منزل خود دعوت نموده و یکی از دختران خود را به وی عرضه داشت و گفت: من شیربها از تو نمی خواهم، هدیه نامزدی یا ثروت از تو طلب نمی کنم، فقط باید آن شتری را که قلبها را تسخیر کرده و شراره ایمان را در دل مردم شعله ور می سازد و... را نابود سازی.(1) این حیله زنانه، انگیزه ای قوی و علاقه ای شدید در آنها ایجاد کرد و نیروی عشق و جوانی، قدرت آنها را مضاعف کرد و جرأت و شهامت به ایشان بخشید، لذا آنها در بین مردم قوم، به جستجوی چند نفر نیروی کمکی پرداختند، تا در کشتن شتر به آنها کمک کنند.

پس از گردش در شهر هفت نفر دیگر به آنان پیوستند و در کمین شتر به انتظار نشستند. موقعی که شتر از آبشخور بازگشت، (مصرع) تیری به سمت استخوان ساق پای شتر رها کرد، که استخوان آنرا شکست و (قُدار) با شمشیر به سمت او شتافت و بر پای حیوان فرود آورد و شتر به زمین افتاد و شتر را کشت و با کمال خرسندی بشارت قتل شتر را برای مردم آوردند.(1)

مردم همانند استقبال از فرماندهان پیروز، به استقبال آنان شتافتند و به شادی پرداختند و با تاجهایی که برای آنان بافته بودند، مقدمشان را گرامی داشتند.

مخالفین صالح، پس از اینکه شتر را کشتند و از دستور خدای خویش سرپیچی کردند و از ذات خود پرده برداشتند و به تهدید صالح اعتنایی نکردند به او گفتند؛ ای صالح اینک اگر راست می گویی و پیغمبر خدایی، آنچه ما را به آن تهدید می کردی نازل کن!


1 - نقل از روح المعانی، تألیف آلوسی و قصص الانبیاء، تألیف النجار، ص 283.

1 - قصه های قرآن، ترجمه زمانی، ص 57؛ قصه های قرآن، رضوی، ص 109

پنج شنبه 25/12/1390 - 18:40 - 0 تشکر 441069

امان از مكر شیطان كه در قالب زن و مرد درمیآید تا قسمش را كه گفته بشر را نابود می كند راست دربیاید

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

شنبه 27/12/1390 - 0:24 - 0 تشکر 441441

سلام
ممنون
تا بحال نشنیده بودم
استفاده کردم

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی