انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 138)
دوشنبه 22/12/1390 - 16:27 -0 تشکر 440279
اهالی فرهنگ در سال 90

سالی خوب برای اهالی فرهنگ

وضعیت فرهنگ و هنر در سال 90 نه‌تنها نگران‌كننده و تاسف‌بار نبود كه اتفاقا امیدواركننده و رضایتبخش هم بود، چرا كه هر سال این حوزه معمولا جولانگاه شعارهای رنگارنگ و تعارف‌ها و اداهای روشنفكری بود از سوی هنرمندان و بدنه فرهنگ و هنر و گاهی مسوولان هم توی همان دام می‌افتادند؛ سال می‌گذشت بدون كار مفیدی و همراه با هزار شعار رنگارنگ و بی‌فایده و خالی از هر اتفاق مفیدی.اما امسال چنین نبود و بی‌اغراق، فرهنگ و هنر، سال نسبتا خوبی را پشت سر گذاشت؛ ادعایی كه دلیل‌های نسبتا زیاد و محكمی دارد: در حوزه سینما فیلم‌ها و سینماگران ایرانی در عرصه‌های مختلف جهانی موفقیت‌های بزرگی به دست آوردند؛ موفقیت‌هایی كه شاید خودمان هم تصور نمی‌كردیم روزگاری نصیبمان بشود، اما شد.

جشنواره سی‌ام هم به اذعان بسیاری از اهالی سینما بهتر از هر دوره‌ای برگزار شد. با نظم و برنامه‌ریزی درست و كم اشكال و با مدیریتی كه ركورد كمترین بی‌نظمی‌ها را در كارنامه جشنواره ثبت كرد. ساخت فیلم‌های خوبی مثل ملكه، بوسیدن روی ماه، روزهای زندگی، قلاده‌های طلا و... هم خیالمان را راحت كرد كه از پس امسال كه سالی خوش بود برای سینما، سال خوب دیگری را هم در پیش داریم؛ سالی كه به همت مسوولان سینمایی و از جمله مدیر همیشه پاسخگو ـ سجادپور ‌‌ـ‌ صندلی سینماها پر خواهد بود.از سوی دیگر، تشكیل شورای سینما هم خبر خوبی بود كه سینماگران را به داشتن یك تشكل صنفی قوی امیدوار كرد؛ تشكلی قانونمند و به دور از باندبازی‌هایی كه گفته می‌شد هر از چند گاه در خانه سینما كلافه‌كننده می‌شد. فروش خوب بسیاری از فیلم‌های ایرانی هم مثل اخراجی‌ها3، ورود آقایان ممنوع، یه حبه قند و... هم مزید بر همه این علت‌ها شد و شاید اگر خبر تلخ افزایش 2000 تومانی بلیت هم كام مردم علاقه‌مند به سینما را تلخ نمی‌كرد سینما، امیدوارتر از همیشه به استقبال سال نو می‌رفت.

ادبیات، تجسمی و موسیقی در حوزه ادبیات و كتاب هم با آمدن بعضی مدیران گریزان از شعار و عملگرا مثل بهمن دری اوضاع به سمت بهبودی رفت. دری نشان داد كه به جای شعار دادن و برنامه‌ریزی‌های بی‌پشتوانه، مرد عمل است و بنا دارد به دور از هر حاشیه و تبلیغی برای ارتقای فرهنگ تلاش كند و با این رویكرد جشنواره‌های داخلی و خارجی مربوط به كتاب بخوبی، با نظمی خاص و همراه با استقبال خوب علاقه‌مندان به كتاب و فرهنگ برگزار شد، جایزه كتاب سال و جایزه جلال و سایر جوایز و جشنواره‌ها هم بهتر از قبل برگزار شد.سیاست جدید و هوشمندانه معرفی كتاب‌های فاخر در ادوار زمانی مشخص هم به استقبال بیشتر مردم از كتاب و پرفروش‌شدن عناوین نسبتا زیادی از كتاب‌ها انجامید.دست آخر هم موضعگیری مبتنی بر تعهد، اخلاق و ارزش‌های نظام مقدس اسلامی از سوی معاونت فرهنگی كه نمونه‌اش را در برخورد با دفتر شعرجوان شاهد بودیم، نشان داد كه این مسوولان بر ارزش‌ها و اعتقاداتی كه مردم برای آنها شهید داده‌اند، استوار خواهند بود.

در حوزه هنرهای تجسمی هم قانون خرید آثار هنری و تشكیل صندوق حمایت از هنرمندان، تلاش‌هایی قابل تقدیر از همكاران حمیدشاه آبادی معاون هنری وزیر ارشاد بود كه ساده نمی‌شود از كنارشان گذشت و می‌تواند تاثیر بسیاری بر وضعیت مالی هنرمندان و كم‌شدن دغدغه ایشان در مواجهه با بیماری و روزهای سخت داشته باشد. برگزاری بیش از 200 كنسرت در حوزه موسیقی هم ادعای اول این نوشته را تایید می‌كند كه سال 90 سال فرهنگ و هنر بود.اگر چه در همین زمینه ها كه گفتیم كم و كاست و ایراد هست، اما با دلایلی كه ذكر شد، برآیند نمره آنها مثبت است. ان‌شاءالله اگر عمری باقی باشد به رسم نقد منصفانه، در اولین روزهای سال آینده عیب و ایرادهاشان راهم قطار خواهم كرد.

منبع : جام جم

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی