سينما و تلویزیون (بازدید: 327)
جمعه 19/12/1390 - 13:0 -0 تشکر 439418
اکران سیاسی ترین فیلم تاریخ سینمای ایران در نوروز


فیلم‌های قلاده‌های طلا، گشت ارشاد، انتهای خیابان هشتم، زندگی خصوصی و فیتیله و ماه پیشونی در ایام نوروز روی پرده سینماها می‌روند.

«حبیب کاوش» سخنگوی شورای صنفی نمایش در گفت‌و‌گو با فارس گفت: در جلسه امروز شورای صنفی نمایش قرارداد فیلم‌های «زندگی خصوصی» (حسین فرح‌بخش) در گروه سینمایی قدس، «انتهای خیابان هشتم» (علیرضا امینی) در گروه سینمایی عصرجدید به ثبت رسید.

وی در ادامه درباره فیلم «قلاده‌های طلا» گفت: فیلم «قلاده‌های طلا» با سرگروه سینمایی آزادی قرارداد خود را منعقد کرده است اما هنوز دفتر پخش فیلم به صورت قطعی مشخص نشده است زیرا دفتر پخش این فیلم با «گشت ارشاد» هر دو فیلمیران است و هنوز دفتر پخش فیلم «قلاده‌های طلا» به طور قطعی مشخص نشده است.

وی درباره اکران فیلم «گشت ارشاد» توضیح داد: فیلم سینمایی «گشت ارشاد» نیز در سرگروه سینمایی آفریقا به نمایش درخواهد آمد اما در دفتر شورای صنفی هنوز قراردادی ثبت نشده است. فیلم دیگر اکران نوروزی «فیتیله و ماه پیشونی» است اما هنوز سرگروه سینمایی آن مشخص نشده است.

کاوش درباره زمان اکران فیلم‌ها گفت: فیلم‌ها از 25 اسفندماه (پنج‌شنبه) برای نوروز اکران خواهد شد.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

جمعه 19/12/1390 - 19:57 - 0 تشکر 439496

"زندگی خصوصی" به شدت بد آموزی دارد/فیلم انتخاب درستی برای نوروز نیست
محمد تقی فهیم منتقد سینما عنوان کرد، "زندگی خصوصی" حسین فرحبخش به شدت بدآموزی دارد و انتخاب خوبی برای بهترین فصل اکران نیست.

محمد تقی فهیم منتقد سینما در ارتباط با اکران نوروزی به خبرنگار مهر گفت:غفلت از اکران نوروزی در سینمای پس از انقلاب دیده می شود که اتفاقا مقطع بسیار مهمی است. اما طی چند سال گذشته در پی گرایش به جذب مخاطب انبوه و هدف کذاری شده تلاش می شود فیلم های در نوروز اکران شوند که مخاطب بیشتری دارند تا به اقتصاد سینما هم کمک شود.

وی افزود:اما معضلی که هم اکنون وجود دارد توجه نکردن به انتخاب فیلم ها از طرف دوستان است. زیرا باید به این موضوع توجه داشت که چه آثار مخاطب گریز و چه فیلم هایی تاثیر مثبت بر روی مخاطب دارند. متاسفانه هنوز جامعه نگاری در این ارتباط صورت نمی گیرد.

فهیم در این ارتباط عنوان کرد:باید به محتوا فیلم ها و حساسیت های خانواده های ایرانی توجه ویژه ای نشان داد. باید در این مقطع فیلم های اکران شوند که از خطوط قرمز عبور نکرده اند. زیرا مخاطب نوروزی در سینمای ایران گسترده است. موضوعی که در فیلم "زندگی خصوصی" مطرح می شود معضل همه جامعه ما نیست.

وی ادامه داد: موضوع زن دوم، ازدواج پنهانی، خیانت و نشان دادن فرد مذهبی که در مقابل چنین وسوسه هایی هیچ مقابله ای نمی کند باعث می شود که کانون خانواده ایرانی را به هم بریزد و آنها را نسبت به همسران خود دچار شک و تردید کند. گرایش های سیاسی این شخصیت به نوعی پنهان مانده است و فیلمساز این مسائل سیاسی را یک ابزار قرار داده تا یک عشق مثلثی را دراماتیزه کند.

این منتقد سینما عنوان کرد: درست که که موضوع خیانت و ازدواج های پنهانی در جامعه ما وجود دارد اما فکر میکنم در حال حاضر مردم درگیر موضوعات دیگری باشند به طور نمونه پرداختن به فقر و بیکاری، اختلاس های سه هزار میلیاردی و... می تواند سوژه جالبتری برای فیلمسازان باشد.

وی تاکید کرد:پرداختن به موضوع فرعی و کمرنگ درون طبقاتی متوسط رو به بالا و برجسته کردن چنین مباحثی فقط به فضای سو تفاهم در خانواده های ایرانی دامن می زند و زنان خانه دار ما را دچار شک و تردید می کند. "زندگی خصوصی" به شدت بد آموزی دارد و به نوعی تحریک کننده است. من فکر نمی کنم در سینمای پس از انقلاب ما فیلمی دارای صحنه های اینچنین غیر اخلاقی و زننده باشد.

فهیم افزود: ما از دیدن این فیلم احساس خوبی نداریم زیرا پشت آن یک ذهن ناسالم است که همه را با چشم بد نگاه می کند. گروه های سنی پایین و زنان خانه دار نباید به دیدن چنین فیلمی بروند. زیرا کانون خانواده در ایران اهمیت زیادی دارد و چنین فیلمی به فضای این کانون ضربه وارد می کند. نباید "زندگی خصوصی" در بهترین فصل اکران می شد و همچنان معتقدم انتخاب درستی نیست.

مهر

لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی