انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 313)
جمعه 5/12/1390 - 23:49 -0 تشکر 435366
پس لرزه های خطبه تاریخی امام خامنه ای

پس‌لرزه‌های خطبه تاریخی رهبر انقلاب و طرح راهبرد "تهدید در مقابل تهدید"/ نیویورك‌تایمز: اسرائیل اصلاً توان حمله به ایران را ندارد

دو هفته پس از بیانات رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه‌ی 14 بهمن تهران و در حالی‌كه معادله "تهدید" به‌مثابه ابزار عملیات روانی علیه ایران در ادبیات امریكا و به‌ویژه رژیم صهیونیستی شد، روزنامه نیویورك‌تایمز كه در میان روزنامه‌های امریكایی دست اول‌ترین گزارش‌ها را در حوزه دفاعی و هسته‌ای ایران منتشر می‌كند، با انتشار گزارشی به بررسی این موضوع از نگاه كارشناسان و مقام‌های نظامی امریكا پرداخت كه اسرائیل اساساً توان حمله‌ی نظامی به ایران را ندارد.

به گزارش رجانیوز، اهمیت این گزارش در حالی‌ست كه تا پیش از بیانات رهبر معظم انقلاب در نمازجمعه‌ی تهران، برجسته كردن تهدید اسرائیل و غیرقابل پیش‌بینی نشان دادن آن، به یكی از دستور كارهای ثابت رسانه‌ها و مقام‌های غربی به‌ویژه امریكایی‌ها تبدیل شده بود. بر اساس این راهبرد، رژیم صهیونیستی به‌عنوان رژیمی معرفی می‌شد كه در معرض تهدید مستقیم ایران قرار دارد و به‌عنوان اقدام بازدارنده، ممكن است به ایران حمله كند.

در این زمینه، یك روز پیش از خطبه‌های روز 14 بهمن رهبری، لئون پانه‌تا وزیر دفاع امریكا حتی برای حمله اسرائیل به ایران، زمان احتمالی را نیز عنوان كرد و گفت كه از بهار تا تیر ماه سال آینده، زمان حمله‌ی احتمالی خواهد بود.

اما طرح صریح راهبرد "تهدید در مقابل تهدید و حتی تحریم" از سوی رهبر معظم انقلاب در نمازجمعه، به‌طور كلی ادبیات و رویكرد تبلیغاتی غرب و رژیم صهیونیستی را تغییر داد، به‌طوری كه اوباما دو روز بعد در گفت‌وگو با شبكه NBC تأكید كرد كه اسرائیل برنامه‌ای برای حمله‌ی نظامی به ایران ندارد، همچنین نتانیاهو نیز در جلسه وزیران كابینه‌اش خطاب به این وزیران و ژنرال‌های ارتش اظهارنظر در مورد حمله به ایران را ممنوع كرد. همچنین ساركوزی رئیس‌جمهور فرانسه نیز صراحتاً حمله به ایران را "راه‌حل نامناسب" خواند.

نكته‌ی جالب اینكه، اكنون روزنامه نیویورك‌تایمز پا را از این هم فراتر گذاشته و پس از پایین كشیدن فیتیله تهدید ایران به حمله‌ی نظامی، اكنون این رسانه‌ی تأثیرگذار به صراحت، حتی ادعای توان حمله به ایران را یك بلوف می‌خواند.

اسرائیل برای حمله به تاسیسات اتمی ایران به دست کم ۱۰۰ هواپیما نیاز دارد. کارشناسان امریکایی معتقدند که این کشور توانایی لازم برای انجام چنین عملیاتی را ندارد.

روزنامه نیویورک تایمز، با چند کارشناس نظامی امریکایی در مورد توانایی نظامی لازم برای ویران‌سازی تاسیسات اتمی ایران مصاحبه کرده است. پرسش‌های کانونی گزارش "نیویورک تایمز" این است که عملیاتی که با هدف تخریب تاسیسات اتمی ایران صورت گیرد، به چه برنامه و تجهیزاتی نیازمند است و آیا اسرائیل قادر به انجام چنین عملیاتی هست یا نه.

بنا بر گزارش "نیویورک تایمز"، کارشناسان نظامی آمریکایی بر این نظرند که حمله به تاسیسات اتمی ایران برای نیروی هوایی اسرائیل به منزله آزمونی بسیار دشوار است: خلبانان مجبور خواهند بود بیش از ۱۶۰۰ کیلومتر بر فراز خاک ایران پرواز کنند، باید در میان راه سوخت‌گیری کنند، از پدافند هوایی نیروی نظامی ایران عبور کنند و هم‌زمان چند تاسیسات اتمی زیرزمینی ایران را مورد حمله قرار دهند.

بغداد پس از اصابت بمب سنگرشکن در ۲۸ مارس ۲۰۰۳

به گزارش این روزنامه، کارشناسان امنیتی آمریکایی برآورد می‌کنند که اسرائیل مجبور خواهد بود برای انجام چنین مأموریتی دست‌کم ۱۰۰ هواپیما را راهی ایران سازد.

روزنامه نیویورك تایمز می‌نویسد: «تام دانیلون مشاور امنیت ملی در امریکا روز یکشنبه در اورشلیم با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، دیدار کرد. طبق گزارش‌های رسانه‌های اسرائیلی، او درصدد است اسرائیل را متقاعد سازد كه از حمله به ایران چشم بپوشد و نخست امکان دهد تا تحریم‌ها، تاثیر خود را نشان دهند.»

اما به گزارش "نیویورک تایمز"، برخی کارشناسان امریکایی مطمئن نیستند که اسرائیل اصلا توانایی نظامی انجام چنین حمله‌ای را دارا باشد. همچنین روشن نیست که بمب‌های آمریکایی سنگر‌شکنی که اسرائیل در اختیار دارد، به قدر کافی قوی باشند که بتوانند به تاسیسات حفاظتی زیرزمینی عمیق ایران آسیب وارد کنند.

برای ویران‌سازی چند هفته وقت لازم است

"نیویورک تایمز" می‌نویسد كه این نگرانی وجود دارد که در صورت حمله هوایی ناموفق اسرائیل، امریکا به داخل کشمکش کشیده شود. به نظر کارشناسان، حتی اگر حجم بالایی از سلاح‌های زرادخانه آمریکا هم به کار گرفته شود، چندین هفته طول می‌کشد تا تاسیسات اتمی ایران ویران شوند. به گفته کارشناسان، در مورد احتمال عملیات انتقامی ایران هم نگرانی بزرگی وجود دارد.

ژنرال دپتولا به نیویورک تایمز گفت: «تنها یک ابرقدرت وجود دارد که توانایی انجام چنین عملیاتی را دارد.» وی افزود: «اسرائیل برای انجام حمله‌های دستچین در اینجا و آنجا خوب است.»

گفتنی است رهبر معظم انقلاب در خطبه‌های نماز جمعه 14 بهمن تهران تأكید كردند:

«یك جمله هم راجع به این تهدیدهاى آمریكا عرض بكنیم. مرتباً تهدید می‌كنند؛ تهدید به این زبان: همه‌ى گزینه‌ها روى میز است! یعنى حتّى گزینه‌ى جنگ. این، تهدید به جنگ است با این زبان. خب، این تهدید به جنگ، به ضرر آمریكاست؛ خود جنگ، ده برابر به ضرر آمریكاست. چرا این تهدیدها به ضرر آمریكاست؟ به خاطر اینكه خود این تهدیدها نشان‌دهنده‌ى عجز آمریكا از مقابله‌ى منطقى و مقابله‌ى گفتمانى است؛ یك گفتمانى در مقابل گفتمان جمهورى اسلامى ندارند؛ نمی‌توانند در میدان مقابله‌ى فكرى و منطقى، براى خودشان غلبه‌اى ایجاد كنند؛ مجبور می‌شوند توسل به زور و تشبث به زور بكنند.

این معنایش این است كه آمریكا جز زور، هیچ منطقى ندارد؛ جز خون‌ریزى، هیچ راهى براى پیش‌برد خود ندارد. این، اعتبار آمریكا را بیش از آنچه كه تاكنون شكسته است، در چشم ملت‌ها و در چشم ملت خودش خواهد شكست؛ این همان چیزى است كه سرنوشت رژیم‌ها را معین می‌كند. آن رژیمى، آن نظامى كه اعتبارش در چشم مردم خودش بشكند، سرنوشتش معلوم است؛ مثل رژیم شوروى سابق. اتفاقاً بعضى از صاحب‌نظران غربى همین چند روز قبل گفتند كه امروز وضع آمریكا و غرب شبیه وضع شوروى سابق در سال‌هاى اواخر دهه‌ى 80 میلادى است كه منجر به سقوط شد.

یعنى وقتى یك رژیمى، یك نظامى از لحاظ گفتمان، از لحاظ منطق، در چشم مردم خودش ساقط بشود، دیگر امیدى به بقاى این رژیم نیست. لذا هرچه تهدید كنند، به ضررشان است. البته آنها و دیگران بدانند -می‌دانند هم - كه ما هم در برابر تهدید به جنگ و تهدید به تحریم نفتى، تهدیدهایى داریم كه در وقت خودش، آن وقتى كه لازم باشد، ان‌شاء اللَّه اعمال خواهد شد.»

 

شنبه 6/12/1390 - 12:12 - 0 تشکر 435473

سلام به نظر من خدا این کلمات را به زبان آقا می آورد و یک جور الهام و به نظر یه بنده خدایی (کلمات اظافه ای که آقا در جملات شان به کار می برند هم اظافه نیستند).

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی