انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 751)
جمعه 5/12/1390 - 19:49 -0 تشکر 435220
سه مزار برای یک شهید روحانی

 

 

برای رساندن مهمات به رزمندگان رفته بود، خط ؛هنگامی كه به طرف مقر مدافعان خرمشهر بر می گشت، از پشت سر مورد هدف گلوله دشمن قرار گرفت. بعثی ها با سر نیزه سرش را از بدنش جدا كردند و این آخر كار نبود. آنها در اطراف بدن شیخ شریف به رقص و پای كوبی پرداختند هلهله می كردند و فریاد می زدند: «قتلنا الخمینی، قتلنا الخمینی، ما خمینی را كشتیم...»

 روحانی شهید محمد حسن شریف طبع (شریف قنوتی) فرزند محمود، سال ۱۳۱۳ در منطقه اروند كنار از توابع شهرستان آبادان متولد شد. در دوران كودكی، پر جنب و جوش و فعال بود و برای آموزش قرآن به مكتب خانه رفت. با علاقه و استعداد زیاد در سن ۶ سالگی قرآن مجید را ختم كرد و پدرش به شكرانه آن جشن قرآن گرفت و ولیمه داد.

پس از گذراندن دوران ابتدایی وارد حوزه علمیه شد تا رسیدن به درجه اجتهاد به تحصیل پرداخت.

خانم فاطمه حكمتی، همسرش می گوید: «زندگی مشتركمان را در نهایت سادگی و به دور از تجملات و زرق وبرق مرسوم و به دور از جشن ها و میهمانی های آن چنانی و با سادگی با دنیایی از محبت و صفا شروع كردیم».

با شروع مبارزات منتهی به انقلاب به رهبری امام خمینی، قنوتی مبارزه را علنا پیگیری كرد و اعلامیه ها و رساله امام را با همرزمانش در بین مردم، پخش می كرد و شب ها در منزل دوستانش جلسه تشكیل می دادند.

 كم كم خطر بزرگی برای رژیم به حساب می آمد. مأموران ساواك اردكان او را دستگیر كردند و به ساواك منطقه شیراز تحویل دادند. در بین راه از او می خواهند كه لباس روحانی را از تن بیرون آورد ولی او از این عمل سرباز زده و به مأموران می گوید: «بزرگ ترهایتان از این لباس و روحانیت وحشت دارند، شما كه جای خود دارید

 ساواك از او می خواهد كه ندامت نامه بنویسد ولی او می گوید: «من كاری نكرده ام كه پشیمان باشم. تا اینكه بر اثر سر و صدایی كه عشایر شیراز به راه می اندازند، ساواك مجبور به آزادی او می شود و او را ممنوع المنبر می كنند. خانم فاطمه حكمتی، همسرش می گوید: «او در پایین منبر می نشست و سخنرانی می كرد.»

 شیخ شریف، همگام با فعالیت های سیاسی، فعالیت های علمی نیز داشت و حدود ۱۳ جلد كتاب، از جمله كتاب های "اهداف قیام امام حسین" و "كشكول شیخ شریف" كه هنوز به چاپ نرسیده، از او به یادگار مانده است.

 وی در طول زندگی مجبور شد بارها نام مستعار برای خود برگزیند، تا ساواك او را شناسایی نكند. ایشان به نام های مستعار قنواتی نژاد، شریف طبع، شریف قنوتی و اسلامی، شهرت داشت.

 حجت الاسلام شریف قنوتی، به عنوان نماینده حضرت امام در اردكان و حومه انتخاب شده و وجوهات شرعی مردم را دریافت كرده و به شهرهای قم و نجف ارسال می كرد. پس از شهادت آیت الله سعیدی، به دلیل فعالیت های سیاسی، دوباره ساواك او را دستگیر كرد و در دادگاه نظامی شیراز محكوم به اعدام شد. ولی چنان برخورد ارشادی با عوامل نظام داشت، كه حكم اعدامش لغو شد.

 شریف قنوتی در ۱۵ محرم ۱۳۵۷، همراه با دیگر زندانیان سیاسی آزاد شد. با پیروزی انقلاب و با شروع جنگ تحمیلی، اولین ستاد كمك رسانی به مناطق جنگی در بروجرد را تشكیل داد و جزو اولین گروه داوطلب، از همان ستاد به خوزستان اعزام شد.

 سوم مهر ماه ۱۳۵۹ با كامیون های آذوقه ی اهدایی مردم، به خرمشهر رفت. در بازگشت از خرمشهر، با تشكیل گروه هایی از جوانان مبارز و غیور بروجرد، و تشكیل گروه های چریكی الله اكبر و گروه های مقاومت، چندین بار شهر را از خطر سقوط نجات داد و پس از مدتی، اقدام به تشكیل گروه مبارز "الله اكبر" كرد.

 او علاوه بر فرماندهی محور خرمشهر و هدایت نیروها، مسئولیت تأمین مهمات آنان را بر عهده داشت. مقاومت و روحیه او در بین رزمندگان در خرمشهر، زبانزد همه بود.

 ۲۴ مهر ۱۳۵۹ شیخ شریف برای رساندن مهمات به رزمندگان رفته بود خط و هنگامی كه به طرف مقر مدافعان خرمشهر بر می گشت، از پشت سر مورد هدف گلوله دشمن قرار گرفت. بعثی ها با سر نیزه سرش را از بدنش جدا كردند و این آخر كار نبود. بعثی های جنایتكار در اطراف بدن مقدس شیخ شریف به رقص و پای كوبی پرداختند هلهله می كردند و فریاد می زدند: «قتلنا الخمینی، قتلنا الخمینی، ما خمینی را كشتیم…»

 روز ۲۴ مهر با خون شیخ و یارانش، خرمشهر، خونین شهر شد. جسد مطهر شیخ با حمله مدافعان اسلام از صدامیان پس گرفته شد و در روز ۲۷ مهر ۱۳۵۹ آن بدن مطهر با قبای خونین ـ كه حالاكفنش شده بود ـ در قبرستان شهدای آبادان، قطعه شهدای خرمشهر در میان یارانش غریبانه دفن شد تا برای همیشه مزارش میعادگاه عاشقان و آزادگان باشد.

 این قدر یاد این شهید در دل مردم (اردكان) جاودانه مانده كه یادبودی از شهید قنوتی در قبرستان شهدای این شهر ساخته اند. مردم كه همواره برای زیارت قبور شهدا می روند، نخست به زیارت مزار شهید قنوتی می روند.

 شهید شریف قنوتی در بهشت شهدای بروجرد و در میان خیل مقدس شهدا سنگ یادبودی برای زیارت عاشقان خود دارد، ولی مدفن اصلی این شهید بزرگوار همان گونه كه گفته شد، در گلزار شهدای آبادان است؛ جایی كه شهدای گمنام قبر آن بزرگوار را در بر گرفته اند.

 شهید حجت الاسلام محمد حسن شریف طبع (قنوتی)، در قسمتی از وصیت نامه اش، چنین می گوید: «امروز، روز امتحان است. برای خدا كار كنید؛ و خود را به سختی بیندازید و جسمتان را پرورش ندهید، كه این جسم فانی است و روزی به زیر خاك می رود. شهادت، سعادتی است كه نصیب هر كسی نمی شود. خون پاك و مطهر می خواهد

پیكر پاك این شهید، پس از تشییع در گلزار شهدای آبادان به خاك سپرده شد.

منبع 

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

جمعه 5/12/1390 - 20:27 - 0 تشکر 435236

روحش شاد

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

دوشنبه 8/12/1390 - 21:32 - 0 تشکر 436368

دیشب دوﺑﺎره خواب دیدم کربلارا
کرب و ﺑﻼی ﭘﺎک و خوب جبهه ھﺎ را
دیشب دوﺑﺎره ﺟﺎن ﻣﺎ پرواز میکرد
ﺑﺎ روح سبز شهدا همراز میکرد
دیشب تمام جبهه ھﺎبوی جنون داﺷت
اندر کنام عشق ﺟﺎری جوی خون داﺷت
دیشب سبو از دﺳت ﺳﺎقی میگرفتم
ﺑﺎ جبهه ای ھﺎی خدا معنی گرفتم
دیشب ﮐﻼس عشق بود و تست مردی
غیرت ﮐﻼم اول و ھم ﭘﺎیمردی
دیشب میان جبهه مجنون می شدم من
کل خلایق لیلی و مفتون شدم من
دیدم که جان را بر سر میخانه دادن
اول ﮐﻼم عشق و دل بر دوﺳت دادن

یادشون گرامی

          کربلای جبهه ها یادش به خیر       سرزمین نینوا یادش به خیر               

 

       "شادی روح امام و شهدا صلوات"          

 

                                               

 
 
سه شنبه 23/12/1390 - 12:37 - 0 تشکر 440582

خوش به سعادتش
روحش شاد
ان شاء اللـه در حق ما هم دعا کنن

اللهم عجل لولیک الفرج
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی