سينما و تلویزیون (بازدید: 8934)
يکشنبه 30/11/1390 - 10:40 -0 تشکر 433247
ناگفته‌های سریال شوق پرواز

قسمت آخر سریال «شوق پرواز» با شهادت عباس بابایی روز گذشته به پایان رسید، به همین بهانه سرویس تلویزیون ایسنا، نگاهی دارد به حال و هوای پشت صحنه سریال «شوق پرواز» و اتفاقات غیرمنتظره و جذابی كه در پشت صحنه‌ی «شوق پرواز» رخ داد اما مخاطبان، آن را ندیدند.

 

 

*** حقایقی درباره شخصیت سعید خجسته فر

 

با پخش قسمت 21 سریال تلویزیونی «شوق پرواز» بازی شهرام حقیقت دوست در نقش «سعید خجسته‌فر» به پایان رسید. سعید خجسته‌فر دوست دوران کودکی عباس بود که به همراه او وارد ارتش شد، برای آموزش خلبانی به امریکا رفت و از مقطعی به بعد در کنار عباس قرار گرفت.

 

ایفای این نقش توسط «شهرام حقیقت دوست» که در اغلب فیلم ها و سریال ها ایفاگر نقش های منفی بوده، با استقبال مخاطبان مواجه شد اما شاید بسیاری از مخاطبان نمی دانند که «سعید خجسته فر» تنها یک اسم است که خصوصیات دوستان و نزدیکان عباس بابایی را در بَر گرفته است و به همین دلیل به دنبال یافتن اطلاعاتی از او به جست و جو در اینترنت می پردازند!

 

واقعیت این است که عباس بابایی دوستان فراوانی داشته که امکان پرداختن سریال به تمامی آنها وجود نداشته است. به همین دلیل اغلب خصوصیات دوستان او در شخصیتی به نام «سعید خجسته فر» جمع شده است. ماجرای ازدواج یک دانشجوی خلبانی با دختری امریکایی قصه ای است که در آن سال ها در میان دانشجویان ایرانی اتفاق افتاده است. جلوگیری از پرواز این خلبان ها نیز در ابتدای انقلاب موضوعی واقعی بوده که در سریال به آن اشاره شده است. حتی صحنه شهادت سعید نیز پشتوانه ای واقعی دارد و این اتفاق برای خلبانی به نام «هاشم آل آقا» رخ داده است اما برای پرهیز از زیاده گویی در داستان، تمامی این اتفاق ها در یک شخصیت جمع شده است.

 

 

*** بچه هایی که نقش فرزندان عباس بابایی را ایفا کردند

 

فیلم سازی اغلب اوقات برای آدم بزرگ ها هم کاری سخت و طاقت فرسا است، چه برسد به بچه ها که هم توان بدنی کمتری نسبت به بزرگ ترها دارند و هم کم حوصله تر هستند.

 

به همین دلیل در اغلب پروژه های طولانی مدت انتخاب بازیگران کودک و نوجوان کاری سخت و پیچیده است. در این فیلم ها باید کودکانی انتخاب شوند که هم هوش و توان فکری بالایی داشته باشند و هم قابل کنترل باشند!

 

در سریال شوق پرواز در یک مرحله «نیکا مهدوی» در نقش کودکی سلما حضور یافت. «ایلیا عنبرانی» هم یک بار در نقش کودکی حسین بابایی ایفای نقش کرد اما برای مقطعی که بچه ها بزرگ شده اند نیاز به بازیگرانی تازه بود. نکته مهم در این زمینه این بود که این بازیگران به عنوان فرزندان یک خانواده باید به هم شبیه باشند.

 

در این مرحله پانیذ رنجبر برای نوجوانی سلما انتخاب شد. «آریا صادقی» هم برای نقش نوجوانی حسین بابایی انتخاب شد و برای نقش محمد هم که کودکی اش در داستان دیده نشده بود، «پارسا رئیس قاسم» در یک مهد کودک پیدا شد. نکته جالب توجه اینکه این بخش نیز با خانواده شهید بابایی هماهنگ بود و فرزندان شهید بابایی بعد از تماشای بازیگرانی که قرار بود نقش کودکی آنها را ایفا کنند، شباهت آنها به دوران کودکی خود را تایید کردند.

 

روزهای اول تصویربرداری، فضای کار برای بچه ها جذاب بود اما به مرور آنها از شرایط کاری کم حوصله شدند و مرتب به دنبال راهی برای فرار می گشتند! تمهید گروه کارگردانی برای جلوگیری از خستگی بچه ها این بود که هر بار آنها بی حوصله می شدند، از بچه ها تقاضا می کردند برای جمع جوک بگویند یا ترانه بخوانند اما این تمهید هم خیلی زود اثرش را از دست داد. در طول روزها بعد بچه ها گاه چنان شیطنت می کردند که حوصله شهاب حسینی سر می رفت. در میان بچه ها فقط پانیذ شهاب حسینی را به عنوان یک بازیگر می شناخت و دو پسربچه دیگر، نه شناختی از شهاب داشتند و نه به تذکرهای او توجهی می کردند. یکبار شهاب تهدید کرد که اگر بچه ها به حرف گروه کارگردانی گوش ندهند، اجازه بازی به آنها نخواهد داد. دو پسر بچه هم از این حرف استقبال کرده و گفتند: آخ جون! پس حالا بریم بازی کنیم!

 

 

*** فضای سنگین شهادت

 

به گزارش ایسنا به نقل از سایت رسمی سریال «شوق پرواز»، در برخی فیلم ها و سریال ها میان آنچه که در مقابل دوربین به تصویر کشیده می شود با پشت صحنه فیلم شباهت هایی وجود دارد.

 

در سریال شوق پرواز چند سکانس شهادت وجود داشت و در همه این صحنه ها حس و حالی خاص در پشت صحنه حاکم بود. همه عوامل به نوعی غمگین بودند و این فضای سنگین در کلیت کار هم دیده می شود.

 

هنگام ضبط سکانس شهادت سعید خجسته فر نیز که با تولد او همراه بود، چنین فضایی در پشت صحنه حاکم بود. در روز تصویربرداری این صحنه ها نیز گروه به دستور کارگردان با سکوت و آرامش فراوانی کار می کرد و حتی هیچ کس در سر صحنه بلند صحبت نمی کرد. یدالله صمدی تاکید داشت این آرامش در صحنه حاکم باشد تا و از کسی صدای اضافه بلند نشود تا تاثیر این فضای سنگین در مقابل دوربین اثر بگذارد و دیده شود.

 

در آن روزها حتی بچه ها هم متوجه این وضعیت شده بودند و با وجود سن و سال کم، خیلی چیزها را رعایت می کردند و در فواصل فیلم برداری هم ساکت و آرام در گوشه ای بازی می کردند.

 

 

*** نماز خواندن عباس بابایی

 

عباس بابایی یک مسلمان واقعی و شش دانگ بوده اما چرا در طول سریال هیچگاه صحنه نماز خواندن او نمایش داده نشده است؟

این سوال بسیاری از مخاطبان این سریال است که در قسمت 21 با نمایش نماز خواندن عباس در کنار خلیج فارس پاسخ داده شد.

 

نکته مهم این است که برای معرفی یک قهرمان باید اعمال و حرکات او درست نمایش داده شود و بر همین اساس «بد معرفی کردن»، بزرگ ترین آسیبی است که می توان به یک قهرمان وارد آورد. در قسمت 21 عباس در شرایطی نماز خواند که دوست قدیمی اش را از دست داده بود اما توکل خود را به خدا از دست نداده بود. این صحنه کوتاه به مراتب بیش از صحنه های تکراری می تواند بر مخاطب تاثیر بگذارد.

 

 

*** اکبر عبدی دیر آمد

 

دیر رسیدن اکبر عبدی اتفاقی نیست که فقط در برنامه «بازم مدرسه ام دیر شد» بیفتد. او بازیگر پیش بینی نشده ای است و در ابتدای هر کاری اندکی گیر دارد و از میان خصلت های جالبش یکی هم توانایی سر كار گذاشتن دیگران و تاخیر در حضور بر سر قرار است.

 

آنچه در قسمت نوزدهم سریال «شوق پرواز» از حضور اکبر عبدی در مقابل دوربین دیدید، اولین صحنه حضور او مقابل دوربین سریال «شوق پرواز» بود. برای این صحنه هماهنگی های لازم برای حضور وی در ساعت 10 صبح در لوکیشن انجام شده بود اما او با کمال خونسردی ساعت 15 سر صحنه حاضر شد! عبدی در ابتدای این حضور و در این لوکیشن تسلط زیادی روی قصه نداشت اما به مرور با قصه آشنا شد و در قسمت های بعدی بازی بهتری ارائه کرد.

 

بد نیست بدانید در این صحنه که تعدادی از خلبان های نیروی هوایی خاطرات خود را برای مسعود روایت می کنند، برخی از بازنشستگان نیروی هوایی در کنار بازیگران عادی حضور داشتند.

 

 

*** پرنده مرده

 

نکته جالب دیگر درخصوص قسمت 19 سریال شوق پرواز، سفری است که در یکی از فلاش بک های خلبان ها روایت می شود که طی آن عباس بابایی هنگام خروج از پایگاه، با پرنده مُرده ای برخورد می کند و سپس آن را دفن می کند.

 

برای تصویربرداری این سکانس، ابتدا چیزی شبیه پرنده درست شد و سپس به نخی بسته شد و دستیار اول کارگردان با قرار گرفتن بر روی سقف پاترول در حال حرکت، چندین بار این شیی را به شیشه کوبید تا صدای مطلوب این برخورد توسط صدابردار که داخل اتوموبیل بود به شکل طبیعی ثبت شود.

 

برای ادامه تصویربرداری این سکانس به «گنجشک مُرده» ای نیاز بود. در آن حوالی گنجشک زیاد بود و می شد با استفاده از ابزاری به نام تفنگ ساچمه ای یا قلاب سنگ، یکی از آنها را برای فیلم مُرده کرد اما یدالله صمدی که فردی به شدت مهربان است، راضی به کُشتن یک پرنده برای تصویربرداری نبود. او از گروه تدارکات خواست تا گنجشک مرده ای را بیاورد. با راهنمایی یکی از اعضای گروه آنها به مولوی رفتند. در این منطقه در کنار چیزهای مختلفی که عرضه می گردد، «گنجشک مرده» هم عرضه می شود که خوراک پرندگانی مانند عقاب و شاهین است.

 

ساعتی بعد گروه سازنده با یک گنجشک واقعی مُرده بازگشتند و آنچه شهاب حسینی دفن کرد، واقعا یک گنجشک مُرده بود.

 

 

*** انگشتر عباس بابایی و توافق سه نفره

 

در سریال تلویزیونی شوق پرواز در تمامی صحنه ها عباس بابایی حلقه ازدواج به دست دارد اما در اغلب عکس های واقعی این شهید بزرگوار که در سایت های مختلف وجود دارد چنین چیزی دیده نمی شود. علت چیست؟

 

موضوع این انگشتر توافقی میان یدالله صمدی کارگردان، سرکار خانم حکمت همسر شهید عباس بابایی و شهاب حسینی بازیگر این نقش بود.

 

عباس همیشه انگشتر عقیق داشته و همیشه این انگشتر در دستش بوده است. البته به گفته همسرش او حلقه ازدواج هم داشته اما تاکید فیلم بر روی نمایش حلقه نشانه ای برای تاکید بیشتر بر مسئله «علاقه مندی او به خانواده» است که به شکل های دیگری هم در فیلم بروز یافته است.

 

 

*** تجهیز هواپیماها

 

تجهیز هواپیماها به موشک های فونیکس هم جزو نکات جالب این قسمت بود. این موشک ها در حدود 40 سال قبل و همزمان با خرید این هواپیماها به ایران فروخته شد. موشک های فوق العاده گران قیمتی است که شاید بی اغراق بتوان گفت ارزش آنها کمتر از ارزش هواپیما نیست. هنگام تجهیز اینها ترکیبی از هیجان، ترس و جذابیت در صحنه حاکم بود و برای عوامل فیلم جالب بود که از نزدیک شاهد نصب این تجهیزات بر روی هواپیما هستند.

 

 

*** انتظار برای قطار

 

در صحنه به تصویر کشیدن مهاجرت عباس و خانواده اش به تهران نیز اتفاق بامزه ای رخ داد.

در فیلم نامه نوشته شده بود که اتوموبیل عباس هنگامی که به تهران نزدیک می شود از کنار «خط آهن» رد می شود. کارگردان گفت حالا که این مسئله در فیلم نامه قید شده و چنین مکانی هم برای تصویربرداری انتخاب شده بهتر است اتوموبیل عباس وقتی از این مکان عبور کند که در پس زمینه قطاری هم حرکت می کند تا به این شکل تصویر زیباتر شود.

 

این تصمیم مورد موافقت همه قرار گرفت اما باید کسی از حرکت قطار و ساعت آن با خبر می شد ولی این موضوع به گونه ای مبهم بود و حتی روابط عمومی شرکت راه آهن نیز اطلاعی نداشت که از آن نقطه خاص و مشخص، در چه ساعتی و چه قطاری عبور خواهد کرد؟!

 

در نهایت دو تیم سه نفره انتخاب و در دو طرف ریل آهن به حرکت درآمدند و قرار شد تا فاصله چند کیلومتری محل فیلم برداری دور شوند تا در صورت مشاهده قطار، با بیسیم به گروه اطلاع دهند تا آماده فیلم برداری شوند.

 

دو ساعت بعد با اطلاع یکی از آنها قطاری به نزدیکی محل فیلم برداری رسید و در ساعت های پایانی روز، پلان زیبایی از حرکت اتوموبیل عباس در پیش زمینه قطار ثبت شد.

ایسنا

لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

يکشنبه 30/11/1390 - 11:22 - 0 تشکر 433284

با تشکر از شما به خاطر ثبت این مبحث. قسمت آخر این سریال واقعا به یاد موندنی و ناراحت کننده بود.

خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 30/11/1390 - 12:46 - 0 تشکر 433337

سلام

ممنون جالب بود برام. قسمت آخرشو نتونستم ببینم که مطمئنا تکرارشو میذارن دوباره.

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

يکشنبه 30/11/1390 - 15:2 - 0 تشکر 433423

سلام
ممنون بابت مطلبتون
قسمت اخر سریال واقعا قشنگ بود...

شاید تقدیر قابل تغییرنباشد،اما تغییر قابل تقدیر است.
يکشنبه 30/11/1390 - 16:42 - 0 تشکر 433492

سلام
سریال قشنگی بود  دستشون درد نكنه

گاهي به آسمان خيالم عبور کن

شعر مرا نيم نگاهي مرور کن

دل مرده ام،قبول . . .!

تو اما مسيحا باش،

يک جمعه هم زيارت اهل قبور کن.

جمعه 5/12/1390 - 17:23 - 0 تشکر 435179

سلام
سریال موفقی بود هم از لحاظ ساخت و هم از لحاظ جذب مخاطب
قسمت آخرشم که جای تعریف داشت

کوله بارت را ببند

شاید ابن چند سحر فرصت آخر باشد

که به مقصد برسیم

بشناسیم خدا را

و بفهمیم که یک عمر چه غافل بودیم...

يکشنبه 7/12/1390 - 20:14 - 0 تشکر 436049

شهاب حسینی ـ بازیگر نقش شهید بابایی ـ
در پاسخ به این پرسش که چقدر شخصیت این شهید را می‌شناخته است؟ گفت: قبل از پیشنهاد بازی، شناخت چندانی نداشتم، اما وقتی با خانواده این شهید که تفکر او را نگه داشته‌اند آشنا شدم متوجه شدم مردم دوست دارند حقیقت را بدانند و اگر سریالی گفتن حقیقت را دستمایه خود قرار دهد و بنای خود را در خدمت بگذارد، ارزشمند است.


به گزارش سرویس تلویزیون و رادیو ایسنا، شهاب حسینی كه در برنامه «گذر هفتم» با او گفتگو شد، ادامه داد: با پذیرفتن این نقش صدای بال‌های همای سعادت را کنار گوشم شنیدم. احساس کردم این بار رویکرد، چیز دیگری است و نویدبخش تولید سریال‌هایی از این دست است.


وقتی از او پرسیده شد که آیا خانواده شهید تاکید بر روی بازی داشتند، گفت: تصور می کنم شهید بابایی جز برای رضای خداوند حرف نزد و عمل نکرد و من سعی کردم با بازی خود این مساله را نشان دهم و خدا را شاکرم که خانم حکمت(همسر شهید بابایی ) از کار راضی بودند و این امانت به سلامت به مقصد رسید.

لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

چهارشنبه 10/12/1390 - 0:36 - 0 تشکر 436710

سلام
سریال خیلی خوبی بود
ولی خوب همه سریال ها نقص هایی داره ولی به نظر من این سریال شخصیت شهید بابایی را خیلی خوب نشان داد و اون چیزی که می خواستن از شخصیت شهید بابایی مردم بفهمن و فهمیدن حالا اینکه بیاین تمام شخصیت یه نفر اونم کسی و که شهید راه خداست با اون همه خدمتی که کشورش کرده و اون روح لطیفی که داشته را بخوان نشون بدن خودش میشه یه سریالی که سالها طول می کشه به نظر من منتقدان بهتره برن از اون فیلم هایه درپیتی که توی صدا سیما ساخته میشه و جز بد آموزی هیچی نداره اون و انتقاد کنن نه یه همچین فیلمی به نظر من این افراد با این انتقاداتشون فقط می خوان یه کاری کنن که تهیه کنندگان و کارگردانان ما کمتر به ساختن این فیلمها بپردازن...

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی