انجمن ها > انجمن امور تربیتی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
امور تربیتی (بازدید: 1104)
پنج شنبه 20/11/1390 - 19:48 -0 تشکر 429078
** مادر ، زمینه ساز تربیت **

به نام خداوند بخشنده و مهربان

دامن مادر، بزرگترین مدرسه ایست که بچه در آنجا تربیت می شود . آنچه که بچه از مادر می شنود ، غیر از آن چیزی ست که از معلم می شنود بچه از مادر بهتر می شنود تا از معلم.در دامن مادر بهتر تربیت می شود تا در جوار پدر ، تا در جوار معلم .[ این ] یک وظیفه انسانی ست ، یک وظیفه الهی ست ، یک امر شریف است ، انسان درست کردن است.

( صحیفه امام ، ج9 ، ص293_ 294 )

 

پنج شنبه 20/11/1390 - 19:55 - 0 تشکر 429085

در نقش و اهمیت مادر همین بس که او بداند اولین ، مهم ترین و تاثیر گذار ترین معلم فرزند خویش است ، از آن جهت که کودک تمام روابط عاطفی ، از قبیل : صداقت ، گذشت ، صبر ، متانت ، دینداری ، رفاقت و همچنین رفتارهای نامطلوب عاطفی ، از قبیل : خشم و قهر ، حسادت ، لجاجت و پر خاشگری را از دامن مادر یاد می گیرد ؛ زیرا مادر از همان آغاز یعنی ایجاد نطفه در رحم تا سنین نوجوانی نزدیک ترین فرد به کودک است.
منشا اولین احساسات ، زمزمه ها ، سرودها ، غم ها و شادی ها که بر کودک القا می شود و او را وابسته به رفتار خود می کند ، مادر است.
ستون بنیادی و سنگ های زیرین شخصیت کودک از همان ابتدا به دست این معمار بزرگ سپرده می شود، چرا که ذهن کودک همانند کاغذی سفید است . روح کودک لطیف و فطرت او پاک است و هر نقش و رنگی بر آن زده شود ، همان خواهد شد.

پنج شنبه 20/11/1390 - 20:8 - 0 تشکر 429088

بارها مشاهده نموده اید که یک مادر خوب و پاک توانسته است فرزندانی تربیت کند که ده ها مادر از عهده آن بر نیامده اند .نکته قابل اهمیت این است که مادر در پرورش شخصیت فرزندش باید به همه ابعاد وجودی او توجه کند ، به همه جنبه های جسمی ، روحی ، معنوی و مذهبی.

چه بسا کودکی که از نظر جسمی قوی و پر انرژی باشد و مادر دائم غذا در شکمش ریخته باشد ، ولی از نظر روحی مشکل داشته باشد ، این مادر هیچ کاری نکرده است ؛ زیرا غذای جسم را در هر جا می توان تامین کرد ، ولی اگر کودکش را از نظر روحی و معنوی خوب تربیت کرده باشد ، تقویت جسم کار مشکلی نخواهد بود.

تقویت جسم بدون پرورش روح و معنویت همان تربیت حیوانی میشود.پس مادر باید بداند که تمام زیر ساخت های تربیتی کودک به دست اوست تا تمام تلاش خود را به کار بگیرد.

( حسنعلی میرزا بیگی ، خانواده وامام خمینی (ره) ، ص81 _83)

جمعه 21/11/1390 - 23:24 - 0 تشکر 429596

با نام خدا و سلام
نقش مادران در تربیت فرزند مانند نقش زمین است در کشاورزی . باید بذر در زمینی مناسب کشت شود تا محصول خوبی برآید.

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

جمعه 28/11/1390 - 21:9 - 0 تشکر 432722

واقعا تو تربیت کودک هیچی جای دامن مادرو نمیده.
مثالای خیلی قشنگی آورده شده، ممنون.
یا علی

جمعه 28/11/1390 - 21:29 - 0 تشکر 432732

سلام
ممنون از شما به خاطر حضورتون.

جمعه 28/11/1390 - 21:37 - 0 تشکر 432735

نقش مادر تا اندازه ای اهمیت دارد که دکتر علی قائمی در کتاب «نقش مادر در تربیت »اینگونه نوشتن که ؛ هیچ سازمانی نه در سطح کشوری و نه در سطح بین المللی موفق به اصلاحات عمیق نخواهد شد جز اینکه نخست مادر را بسازد و به او بفهماند که چگونه باید فرزند تربیت کرد .

شنبه 13/12/1390 - 16:35 - 0 تشکر 437595

سلام
فصل دوم کتاب « نقش مادر در تربیت » با عنوان زن در نقش مادری را براتون در تاپیک های بعدی می نویسم.
با ما همراه باشید

شنبه 13/12/1390 - 16:41 - 0 تشکر 437596

مادر بارزترین منشا آسایش و مهر و عالیترین منبع سعادت خانوادگی است .
کامروائی در خانه ، احساس امنیت و آرامش در آن و نیز احساس قدرت و استقلال کودکان در خانواده بستگی به وجود مادر دارد.
از دید زیست شناسان سهم مادر در تکوین جنین و نیز انتقال صفات ارثی بیشتر از پدر است .
بررسی های دانشمندان نشان داده که سلول نر و ماده را در خارج از رحم می توان ترکیب کرد و جنین زنده ای پدید آورد ولی برای به فعلیت رساندن جنین و شکل آدمی به آن دادن وجود رحم مادر ضروری است .
بر این اساس نقش مادر در ایجاد و فراهم کردن زمینه برای رشد و تکامل آن فوق العاده مهم است ....

شنبه 13/12/1390 - 16:48 - 0 تشکر 437597

طبیعت زن در آفرینش آماده برای پذیرش بار مسئولیت تربیتی کودک است و از نظر علمی زن بودن مادر بودن است تا بدان حد که جلوگیری از این امر برای او بیماری های جسمی و روانی در پی خواهد داشت.

از سوی دیگر انگیزه مادری که لطیف ترین و قوی ترین انگیزه هاست در نهاد زن به ودیعت گذاشته شده و اورا مظهر لطف و صفا و عنایت و محبت برای کودک ساخته است.

کودک ضعیف و ناتوان نیازمند به احساسات رقیق و وجودی عاشق و مهرورز است که به او ابراز محبت کند ، و این مادر است که با نوازش های مادرانه خود فرزندان بی پناه را نصیب می دهد و به رفع نیاز های طبیعی او اقدام می کند.....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی