بهداشت و سلامت (بازدید: 179)
چهارشنبه 19/11/1390 - 14:26 -0 تشکر 428575
مغز بیماران روانی شبیه سازی شد!

دانشمندان دانشگاه ادینبورگ که در حوزه شبیه سازی پیشتاز محسوب می شوند، طی یک دستاورد علمی پیشرفته و مهم در مسیر درمانهای بهتر بیماری های روانی و عصبی، موفق به شبیه سازی بافت مغزی مبتلایان بیماری های روانی شدند.


به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دانشمندان مرکز طب احیای دانشگاه ادینبورگ که ۱۶ سال پیش موفق به تولید گوسفند «دالی»، اولین گوسفند شبیه سازی شده جهان شده بودند، اکنون در مجموعه ای از آزمایشات قابل توجه، موفق به ساخت بافت مغزی بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی، افسردگی دو قطبی و دیگر بیماری های روانی شده اند.

این کار به ارائه امکانات جالبی به پزشکان خواهد پرداخت. آنها خواهند توانست از یک تکه پوست بیمار به ساخت سلولهای عصبی مشابه سلوهای موجود در مغز انسان پرداخته و از آنها برای بررسی اسرار عصبی شرایط بیمار استفاده کنند.

این محققان با استفاده از نمونه پوست به ساخت سلولهای بنیادی پرداخته و سپس آنها را به شکل سلولهای مغز پرورش می دهند.

دانشمندان در حال حاضر بر روی طیفی از شرایط عصبی مانند ام اس، پارکینسون و بیماری نورون حرکتی تمرکز دارند. علاوه بر آن، کارهایی بر روی بیماری های اسکیزوفرنی و افسردگی دو قطبی در حال انجام است که پروژه آخر توسط پروفسور «اندرو مکینتاش» از بیمارستان سلطنتی ادرینبورگ رهبری می شود.

به گفته مکینتاش، دانشمندان به ساخت گونه های مختلف سلولهای مغزی از نمونه های پوست بیماران اسکیزوفرنی و افسردگی دوقطبی پرداخته و سپس تاثیر داروهای استاندارد روانی مانند لیتیون را بر روی آنها بررسی خواهند کرد. در این حالت آنها خواهند توانست داروهای جدید را به آسانی بر روی این نمونه ها در آزمایشگاه به آزمایش گذاشته و تاثیرات آنها را بر روی سلولهای مغزی مشاهده کنند.

پیشتر، دانشمندان تنها پس از کالبدشکافی، قادر به بررسی بافت مغزی مبتلایان به بیماری های روانی بودند که با مشکلاتی همچون فوت بیمار بر اثر مرگ مغزی مواجه بود.

فناوری مورد استفاده در این کار، یک شعبه جدید و مستقیم از علم مورد استفاده در تولید گوسفند دالی «استو دالی» است که نشان داد سلولهای بزرگسال در حیوانات بسیار منعطف تر از آنچه تا آن زمان تصور می شد، هستند.

این دانش، راه را برای این تحقیقات هموار کرده و به دانشمندان اجازه داد تا سلول های بزرگسال را به سلول های بنیادی تبدیل کرده و سپس به انواع دیگر سلولها تغییر دهند.

 

 

دوران خوش آن بود که با دوست به سر شد ***باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود  

 

 

 

 

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی