انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 511)
دوشنبه 17/11/1390 - 19:27 -0 تشکر 427746
پند گرفتن از عذاب الهی بر بنی اسرائیل

[229]

در زمان داوود بنی اسرائیل صاحب شهرکی بودند که آب دریا در آنجا دائم در حال جزر و مد بود، به صورتی که ماهیان زیادی بعد از هر مدّ وارد کشتزارهای آنان می شد. خداوند صید ماهی را در روز شنبه بر آن قوم حرام کرد. علت این بود که مسلمانان و دیگر مردم روز جمعه را عید رسمی خود قرار می دادند. اما عید و روز شنبه را روز تعطیل خود اعلام کرده بودند.

قوم ایله بعد از آنکه صید در روز شنبه ممنوع شد، دست به حیله زدند. آنها آبراه هایی را از کنار دریا تا میان کشتزارهای خود و خانه های خود حفر کردند و ماهیان زیادی از طریق این آبراهه ها در روز شنبه نصیب آنها می شد.

«و کسانی از شما را که در روز شنبه از فرمان خدا تجاوز کردند، نیک شناختند. پس به ایشان گفتیم بوزینگانی باشید طرد شده و ما آن عقوبت را برای حاضران و نسلهای پس از آن عبرتی قرار دادیم.»(1)

به اذن پروردگار آنها تبدیل به بوزینه شدند. آنها سه روز به همین شکل باقی ماندند. از یکدیگر سؤال می کردند آیا تو فلانی هستی و در حالی که اشک از چشمانشان فرو می ریخت با سر اشاره می کردند، بله خودم هستم. گروه مؤمنان شبانگاه به امر پروردگار از ترس نزول عذاب الهی از شهر خارج شدند. بعد از سه روز باد و بارانی سخت همه آنها را به درون دریا ریخت و کسی از آن گروه نافرمان باقی نماند.

صبحگاهان که گروه مؤمنان به شهر بازگشتند، شهر را مرده و ساکت یافتند و اجساد بوزینگانی را دیدند که روی آبها در نوسان بود.

لعنت داوود به آن قوم نافرمان آن بود، که اهل ایله تبدیل به بوزینه شوند. محل سکونت اصحاب سبت که همگی تبدیل به بوزینه شدند، ایله بود.

1 - بقره، 65 - 66.

سه شنبه 18/11/1390 - 14:44 - 0 تشکر 428091

بسم الله الرحمن الرحیم
و لقد علمتم الذین اعتدوا منکم فی السبت فقلنا لهم کونوا قردة خاسئین

شنبه 22/11/1390 - 8:5 - 0 تشکر 429731

بنی اسرائیل قوم مثال زدنی است در قرآن.
درباره نافرمانی های آنها و آزاد رساندن به پیامبران شان در دوره های مختلف حكایات زیادی در قرآن آمده
همچنین در قرآن "دشمن آشكار" مسلمانان ذكر شده اند....

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی