انجمن ها > انجمن مدیریت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
مدیریت (بازدید: 4212)
دوشنبه 17/11/1390 - 9:37 -0 تشکر 427612
راههای طلایی برای مدیریت زمان

همیشه پیش خود فکر می‌کنیم که غافلگیر زمان می‌شویم، چرا برای ما این اتفاقات بیشتر رخ می‌دهد و نه دیگران؟ چرا زمانی که آمادگی این اتفاقات را داریم رخ نمی‌دهند؟ و زمانی پیش می‌آیند که آمادگی آن را نداریم؟همیشه پیش خود فکر می‌کنیم که غافلگیر زمان می‌شویم و زمان آن طور که باید و شاید به ما اجازه نمی‌دهد کارهای که در ذهن و شاید حتی در رویاهای خود می‌پرورانیم به انجام برسانیم. بهترین فرصت‌ها و یا بدترین آنها همیشه زمانی رخ می‌دهد که انتظار و امادگی‌اش را نداشته‌ایم.

حتما شما هم با چنین موقعیت‌های دشواری روبه رو شده‌اید و توضیحات گفته شده را به راحتی درک می‌کنید‌. چرا چنین می‌شود؟ چرا برای ما این اتفاقات بیشتر رخ می‌دهد و نه دیگران؟ چرا زمانی که آمادگی این اتفاقات را داریم رخ نمی‌دهند؟ بلکه زمانی پیش می‌ایند که آمادگی آن را نداریم؟پاسخ همه‌ی این سئوالات در بحثی به نام "مدیریت زمان" نهفته است. مدیریت زمان یعنی چی؟ و این بحث به چه معناست؟ یعنی اینکه از فرصت‌ها و لحظه‌هایی که داریم بهترین استفاده را داشته باشیم، حتی زمانی که منتظر چنین پیش‌امدی نباشیم. شاید این صحبت‌ها به نظرتان تکراری باشد اما یک تفاوت دارد و آن این است که راه کارهایی ارائه داده‌ایم تا شما بتوانید از زمان خود استفاده بهینه داشته باشید:

1. لازمه‌ی و شرط اصلی مدیریت زمان این است که شما هدف‌های اصلی زندگی خانوادگی و شخصی خود را مشخص کنید و بهترین روش این است که هدف‌تان را بنویسید و در این امر برنامه‌ریزی، دقت و تلاش زیادی را به خرج دهید تا بتوانید به اهداف خود نایل شوید چون اگر یکی از عامل‌های گفته شده نباشد در راه سر در گم خواهید شد.

2 . رسیدن به هر هدفی حتی خیلی کوچک نیاز به زمان مناسب دارد و به تدریج صورت می‌گیرد، اگر تلاش لازم را انجام می‌دهید ولی به نتیجه‌ای که می‌خواهید نمی‌رسید، ناراحت و نگران نشوید به تلاش خود ادامه دهید. تلاش‌های ما همانند مثال یک درخت و باغبان آن است. ما باغبان و تلاش‌هایمان مانند یک درخت است. باغبان درخت خود را آبیاری می‌کند، مواظب آن است تا در فصل مناسب از میوه‌های درختش استفاده کند و انتظارات خود را برای فصل تابستان نگه می‌دارد و این امید را ندارد که درختش در فصل زمستان به او میوه بدهد. پس شما هم تلاش خود را بکنید اما منتظر باشید تا زمان باروری درختتان فرا برسد.

3. رسیدن به هر هدف نیازمند انجام چندین فعالیت کوچکتر است. شما باید چندین قدم کوچکتر را بردارید تا به اهداف بالاتری برسید. تلاش می‌کنیم ریز..ریز همانند ابر که همه می‌دانیم ابر حاصل تلاش قطره قطره‌های اب است تا تبدیل به ابری پربار می‌شود. پس یادمان باشد برای پر بار شدن ابر باید از قطره قطره‌های اب شروع کنیم.

4. بدون داشتن هدف‌های قابل وصول و مشخص شما نمی‌توانید درباره مدیریت زمان خود تصمیم بگیرید. پس هدف‌هایی را در نظر داشته باشید که بتوانید به آنها برسید، نکته‌ی مهمی که در اینجا حائز اهمیت است این است که در حد تلاشتان، رزو و هدف داشته باشید نه کمتر نه بیشتر. زیرا اگربیشتر از تلاشتان ارزو داشته باشید چون به آنها نمی‌رسید دچار سرخوردگی و افسردگی خواهید شد.

5. برنامه‌های زمانی در خانواده تا حدودی به برنامه‌های زمانی یکایک اعضای خانواده بستگی دارد. اگر برنامه‌ریزی و هدفی برای زندگی شخصی و خانوادگی خود دارید این کار مستلزم همکاری و یاری تمام اعضای خانواده است.

6. اگر هدفی را دارید که گروهی است و لازمه‌ی آن تلاش تمام اعضای گروه است متناسب با توان خود و اعضای گروه گام بردارید نه خیلی سریع نه کند.

7. اولویت‌ها در یک زمان تغییر پذیرند ولی لازم است در هر زمانی اولویت‌ها را بازنگری کنید و تغییر دهید. گاهی تلاش‌های شما فراتر از آن که پیش بینی می‌کردید می‌رود پس در این جا و در این مرحله باید تغیری دراهداف خود ایجاد کنید. و یا بر عکس متوجه می‌شوید که قادر به تلاش در این حد نیستید پس در اهداف خود یک باز نگری داشته باشید.

8 . از همسرتان و یا والدین خود انتظارات افراطی نداشته باشید. به طور کلی افراد کمال طلب آماده مساحمه و اتلاف وقت هستند. این گونه از افراد با ادعای اینکه کسی به آنها کمک نکرده و زمینه موفقیت آنها را فراهم نکرده است کارهای خود را توجیح می‌کنند. درسته که کمک و مساعدت دیگران در موفقیت‌های ما نقش دارد اما این نقش تا حدودی اهمیت دارد و بیشتر درصد موفقیت به تلاش‌های خود فرد بستگی دارد.

9 . برای برنامه‌ریزی بهتر اوقات خود نیاز به توجه به خود، همسر و یا افرادی که می‌توانند به شما کمک کنند دارید. زیرا تشویق و دلداری و مساعدت دیگران نقش بسزایی در پیشرفت سریع تر شما دارد .

10 . سعی کنید بعضی از باورهای نادرست درباره مدیریت ناکارآمد زمان را در ذهن خود از بین ببرید. مثلا خیلی از افراد می‌گویند از فلان روز یا از فلان تاریخ شروع می‌کنم به درس خواندن، شروع می‌کنم به کار کردن یا.. نه اینها همه باورهای غلط است. از همین امروز تصمیم بگیرید و تلاش خود را شروع کنید به امید آینده‌ای واهی نباشید. چون اگر منتظر چنین روزی باشید هیچ وقت، چنین روزی فرا نمی‌رسد.

11 . در گذشته توقف نکنید و افق‌های زیبایی را برای خود ترسیم کنید. تنها از گذشته خود درس بگیرید و به عنوان موتوری برای حرکت به جلو از آن استفاده کنید نه برای حرکت به عقب.

12. این باور را درخود ایجاد کنید که شما مسئول زندگی و اعمال شخصی خود و خانواده تان هستید. بعضی از افراد عادت دارند همیشه مشکلات و سختی‌های که برایشان در جریان زندگی پیش می‌آید را به گردن دیگری می‌اندازند برای اینکه خود را تبرئه کنند راهی بهتری از این را نمی‌شناسند. اگر متاهل باشند، تقصیرات را به گردن همسر خود می‌اندازند، و اگر مجرد باشند، پدر و مادر خود را مسئول تمامی این مشکلات می‌دانند. اما این موضوع ا را باور کنید که تنها شما و شما هستید که مسئول تمامی مصائب و مشکلات زندگی خود هستید. پس برای حل آنها باید خودتان به تنهایی گام بردارید. 

میدونی فرق انجمن مدیریت با انجمنای دیگه چیه ؟

دوست داری بدونی ؟ خب فرقش اینه : همه ی انجمنهای تخصصی تبیان فقط یه مدیر داره ، ولی تو انجمن مدیریت هر کس بیاد و فعالیت کنه

خودش یه مدیره پس بیا انجمن مدیریت و با چشمان یک مدیر نگاه کن

 

دوشنبه 17/11/1390 - 9:52 - 0 تشکر 427614

سلام
این مطلبی گذاشتم برای اینه که یه دید کلی درباره ی مدیریت زمان پیدا کنیم و قصد دارم اگه تعدادی همراه داشته باشم با ثبت مطالبی از کتاب مدیریت زمان ( فنون شناسایی آفات زمان و راهکارهای مقابله با آنها ) با هم پیش بریم
این کتاب به مقوله ی زمان با دو بعد نگاه کرده . بعد نگرشی ( فرهنگی ) و بعد فنی و کاربردی
یعنی اول سعی میکنه در ما یه زنگ خطر نسبت به اهمیت زمان روشن کنه و باعث بشه نسبت به زمان به طور روتین حریص بشیم و بعد تکنیک ها رو بهمون یاد میده .
نظر مثبتتون چیه ؟ :))

میدونی فرق انجمن مدیریت با انجمنای دیگه چیه ؟

دوست داری بدونی ؟ خب فرقش اینه : همه ی انجمنهای تخصصی تبیان فقط یه مدیر داره ، ولی تو انجمن مدیریت هر کس بیاد و فعالیت کنه

خودش یه مدیره پس بیا انجمن مدیریت و با چشمان یک مدیر نگاه کن

 

دوشنبه 17/11/1390 - 10:20 - 0 تشکر 427618

سلام
خیلی عالیه
دستتون درد نکنه دوست داریم بیشتر بدونیم...بگین بگین:))
فقط یه سوال...نظرتون راحع به کتابهای موفقیت تو بازار چیه؟به نظرتون مثلا برایان تریسی کتاباش تکراری نیست؟کلا همشون همینن به نظرم یه محتوا رو به هزار شکل مختلف تو چند کتاب مختلف واسه فروش بیشتر میزارن یا نه فرق دارن؟

من از اين كوه بالا خواهم رفت.ميگويند ارتفاعش زياد است.راهش طولاني و شيب دار است,پر از صخره و صعود به آن بيش از حد دشوار است.كارخودم است.از آن بالا خواهم رفت.به زودي مرا خواهي ديد كه از قله برايتان دست تكان ميدهم يا از فرط تلاش بر دامنه جان ميسپارم

دوشنبه 17/11/1390 - 10:38 - 0 تشکر 427623

سلام
ممنون که خیلی زود جواب دادین .
والا کتابای موفقیت رو خودم چندتاشونو دارم البته از برایان تریسی بیشتر مطالب اینترنتیشو خوندم .
چنداتی که دارم مثلا پنیر مرا چه کسی برداشته ؟ ، مشکلات را شکلات کنید ، 99 گام طلایی به سوی موفقیت و...
درسته بیشتر مطالب شبیه همه و فرقهایی که دارن ، بستگی به ما داره ببینیمشون یا نه مثلا خودم یه کتابو چند بار میخونم بعد مقایسه میکنم . که البته اینقد چشم و گوشمون از این چیزا پر شده دیگه هیچ اثری در ایجاد تحول برامون نداره . نه اثرش صفر باشه ها نه .
و یه نظر دیگه هم دارم اینه که بعضی از قسمت های رسیدن به موفقیتشون برای ما که عقاید مذهبی خاصی داریم زیاد مناسب نیست . مثلا یه مدت پیش داشتم به سخنرانی استیو جایز گوش میکردم که میگفت برای موفقیت به عقاید مذهبی پایبند نباشید چون حاصل تفکر دیگرانه و برای موفقیت باید فقط به ندای قلبتون گوش کنید . تاحدی حرفاش درسته ولی نه همش و این کتابا غیر از اینکه خیلی شبیه همه و بعضی وقتا آدمو از خریدن کتاب جدید موفقیت دلسرد میکنه ، تفکرات مارو هم تغییر میده

به خاطر همین اعتقاد دارم بیشتر از شیوه ی مطالعات هاثورن استفاده کنیم تا به موفقت برسیم . در کنار اینکه این مطالب رو ثبت میکنیم و با هم درباره ش نظراتمونو میگیم .
راستی تاپیک انجمن عمومی ویرایش شد به نظرتون خوبه یا هنوز کارداره ؟ و اینکه نظرتون درباره ی مطلبم درباره ی مطالعات هاثورن چیه ؟ اگه خوبه بگید تا قرارش بدم . و اگه نه ، لطفا بیشتر راهنماییم کنید . هیچ آدم حرفه ای نمیتونه یه انجمن تخصصی رو بدون نظرات دیگران پویا کنه چه برسه به من که ... :))

میدونی فرق انجمن مدیریت با انجمنای دیگه چیه ؟

دوست داری بدونی ؟ خب فرقش اینه : همه ی انجمنهای تخصصی تبیان فقط یه مدیر داره ، ولی تو انجمن مدیریت هر کس بیاد و فعالیت کنه

خودش یه مدیره پس بیا انجمن مدیریت و با چشمان یک مدیر نگاه کن

 

سه شنبه 18/11/1390 - 2:47 - 0 تشکر 427936

سلام
ممنون از ایجاد این بحث، واقعا بین همۀ جنبه های مدیریتی، چیزی که تو دورۀ ما خیلی باید در موردش صحبت شه، مدیریت زمانه.
در مورد کتابای موفقیت هم هرچند مطالعۀ چندانی ندارم (چندان = اصلا)، ولی با نظر شما دو بزرگوار موافقم، کلا چیزی که منو نسبت به متدهای موفقیت اون ور آبی ها بی اعتماد و بدبین کرده، همین بی اعتنائیشون به مذهبه.
وقتشه که افرادی مثل شما دو عزیز، واسه صدور نسخه های اسلامی و ایرانی موفقیت و مدیریت اقدامی کنن.دیگه فکر می کنم اینقدر جوون خلاق و کتاب خونده و البته مجرب داشته باشیم که بتونیم در این زمینه ها عرض اندام کنیم و تولید علم داشته باشیم.
یا علی

سه شنبه 18/11/1390 - 9:53 - 0 تشکر 427955

با سلام . مساله هدف گذاری که در ابتدا اشاره شده بود خیلی مساله مهمیه.کلا در مورد مدیریت زمان هر چه تذکر به آدم داده بشه خوبه چون به شخصه ممکنه گاهی اوقات از این مساله غافل بشم. من هم همراه شما هستم و مشتاقم که مطالب مفید دیگر شما رو هم بخونم و استفاده کنم.


تشکرخدا در همین نزدیکی است
سه شنبه 18/11/1390 - 16:43 - 0 تشکر 428157

به نام خدا - سلام

برای شروع میخوام ذهن خودمونو با جملاتی که مینویسم نسبت به زمان حساس کنیم .

مهمترین وظیفه ی ما در زندگی این است که برای  زمان اهمیت جدی قائل شویم و برای بهره گیری درست از آن برنامه ای داشته باشیم .

یک ساعت از عمرتان چقدر برای شما ارزش دارد ؟ به راستی چنین سرمایه ای را با چه چیزی میتوان ارزش گذاری کرد ؟

آیا همانگونه که مراقب پولتان هستید مراقب گذشت زمانتان نیز هستید ؟

سرمایه محدود زمان را تنها میشود برآورد کرد ، یک فرد با انتظارات بالا از زندگی ، در طول عمر خود حد اکقر 200000 ساعت زمان در اختیار دارد .

مدت زمان مفید کار در بخشهای مختلف فعالیتی در حدود 30 الی 40 درصد تخمین زده میشود ، به عبارتی کمتر از 60 درصد زمان کاری افراد به هدر میرود . بیشتر زمان و انرژی هدر رفته به خاطر فقدان اهداف جامع و روشن ، برنامه ریزی ، اولیت بندی و دیدگاههای مشخص در این زمینه میباشد .

استفاده ی بهتر از زمان در گرو یک نگرش صحیح به این منبع کمیاب است .

میدونی فرق انجمن مدیریت با انجمنای دیگه چیه ؟

دوست داری بدونی ؟ خب فرقش اینه : همه ی انجمنهای تخصصی تبیان فقط یه مدیر داره ، ولی تو انجمن مدیریت هر کس بیاد و فعالیت کنه

خودش یه مدیره پس بیا انجمن مدیریت و با چشمان یک مدیر نگاه کن

 

سه شنبه 18/11/1390 - 19:12 - 0 تشکر 428196

استفاده از زمان * یکی از بهترین راههای استفاده از زمان محدود و با ارزش عمر ، بکارگیری دائمی و هوشیارانه ( مدیریت زمان) است .

مدیریت زمان * مدیریت زمان یعنی اینکه کنترل زمان و کار خویش را بدست گیرید و اجازه ندهید که امور و حادثه ها شما را هدایت کنند، به تعبیر دیگر اگر انسان در رابطه با جریانهای زندگی ، انفعالی عمل کند ، زمان او به شدت هدر خواهد رفت .

رویکرد به زمان * تمام افراد موفق در یک موضوع با هم توافق داشته و به آن توجه دارند که در مقاطع مختلف زندگی بطور جدی روی سرمایه ی زمان خود و استفاده ی احتمالی و نتایج آن به تفکر پرداخته اند و نوعی ( مدیریت زمان) را اعمال نموده اند .

اهداف * واقعا زندگی زمانی پربار خواهد بود که براساس مفهوم صحیح زمان و زندگی بنا شده باشد. همه ما باید با تلاشی آگاهانه برای استفاده از زمان محدودمان ، شرایط مناسب و لازم را فراهم آوریم ، تا ما را در رسیدن به هدفهای شغلی و فردیمان کمک کند . این تنها راهی است که میتوان بوسیله آن ارتباطی مستقیم بین فعالیتهای روزانه و کاری و شرایط و رضایت فردی در برنامه ها بوجود آورد. ( به عبارت دیگر حلقه ی اتصالی بین وظایف شغلی و رضایت فردی است . )

موفقیت * باد همیشه در سمتی که ما میخواهیم نمی وزد ، اما باید بدانیم که چگونه قایق زمانمان را به هر جا که میخواهیم رهسپار کنیم .

مدیریت زمان در موارد زیر ما را یاری کرده و به ما توصیه میکند :

دیدگاه : دیدگاه مناسبی در رابطه با فعالیت های بلند مدت و اولیت ها بدست آورید.

خلاقیت : فرصتهای بیشتری را برای خلاق شدن فراهم کنید ( عمل کنید به جای آنکه عکس العمل نشان دهید. )

کاهش فشار : از فشار روانی خود بکاهید .

اوقات فراغت : زمان فراغت بیشتری برای خود در نظر بگیرید . زمانی برای خانواده، دوستان ، خودتان و ... اختصاص دهید .

اهداف در زندگی : دستیابی موثر و سیستماتیک به اهدافتان به زندگی شما معنی و مفهوم میبخشد.

*****************

زمانتان را صرف کنید ...

زمان را صرف کنید ، زیرا بهای موفقیت است .

زمان را صرف تفکر کنید ، زیرا منبع قدرت است .

زمان را صرف مطالعه کنید ، زیرا مخزن حکمت است .

*****************

میدونی فرق انجمن مدیریت با انجمنای دیگه چیه ؟

دوست داری بدونی ؟ خب فرقش اینه : همه ی انجمنهای تخصصی تبیان فقط یه مدیر داره ، ولی تو انجمن مدیریت هر کس بیاد و فعالیت کنه

خودش یه مدیره پس بیا انجمن مدیریت و با چشمان یک مدیر نگاه کن

 

سه شنبه 18/11/1390 - 22:57 - 0 تشکر 428315

تصور کنید حساب بانکی دارید که در ان هر روز صبح 86400 تومان به حساب شما واریز
می گردد و شما فقط تا اخر شب فرصت دارید تا همه پول ها را خرج کنید چون اخر وقت
حساب شما خود به خود خالی می شود .
در این صورت شما چه خواهید کرد ؟
البته سعی می کنید تا اخرین ریال را خرج کنید!
هر یک از ما یک چنین حساب بانکی داریم ؛ حساب بانکی زمان!
هر روز صبح در بانک زمان شما 86400 ثانیه واریز و تا پایان شب به پایان می رسد .
هیچ برگشتی در کار نیست و هیچ مقداری از این زمان به فردا اضافه نمی شود.
ارزش یک سال را دانش اموزی که مردود شده ، می داند.
ارزش یک ماه را مادری که فرزند نارس به دنیا اورده ، می داند.
ارزش یک هفته را سردبیر یک هفته نامه می داند.
ارزش یک ساعت را عاشقی که انتظار معشوق را می کشد.
ارزش یک دقیقه را شخصی که از قطار جا مانده .
ارزش یک ثانیه را ان که از تصادفی مرگبار جان به در برده ، می داند.
باور کنیدهر لحظه گنج بزرگی است !
گنجتان را اسان از دست ندهید!

به یاد داشته باشید: زمان به خاطر هیچ کس منتظر نمی ماند!

فراموش نکنید:
دیروز به تاریخ پیوست.
فردا معما است.
و
امروز هدیه است

میدونی فرق انجمن مدیریت با انجمنای دیگه چیه ؟

دوست داری بدونی ؟ خب فرقش اینه : همه ی انجمنهای تخصصی تبیان فقط یه مدیر داره ، ولی تو انجمن مدیریت هر کس بیاد و فعالیت کنه

خودش یه مدیره پس بیا انجمن مدیریت و با چشمان یک مدیر نگاه کن

 

جمعه 21/11/1390 - 0:34 - 0 تشکر 429248

سلام
خودتون گفتین بگین مطالب چه جوری باشه، منم مدلی که خیلی دوست دارمو می گم، همین پست آخرتون مصداق بارز مطالب مورد علاقۀ منه، کلا دنبال خلاصه ها، مثالها، چیزهای جالب و عجیبم.
بازم ممنون که دارین انجمنو می سازین.
یا علی

جمعه 21/11/1390 - 15:5 - 0 تشکر 429432

سلام
ممنون به خاطر اظهار نظر خیلی خوبتون . خب اول میخوام ذهنمونو به با ارزش بودن زمان باور بدیم و بعدش با گفتن طرح عمل پیش میرم و جدول زمان بندی و پرسش نامه برای سنجیدن عملکردمون قرار میدم . که رفته رفته خودمونو ارزیابی کنیم . و پیشرفتمونو ببینیم .
البته بعد از کنکور :)
التماس دعا دارم از همه ی دوستان

میدونی فرق انجمن مدیریت با انجمنای دیگه چیه ؟

دوست داری بدونی ؟ خب فرقش اینه : همه ی انجمنهای تخصصی تبیان فقط یه مدیر داره ، ولی تو انجمن مدیریت هر کس بیاد و فعالیت کنه

خودش یه مدیره پس بیا انجمن مدیریت و با چشمان یک مدیر نگاه کن

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی