انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 1003)
يکشنبه 16/11/1390 - 11:41 -0 تشکر 427105
** ویژگیهای همسران برتر **

ازدواج یعنی انتخاب یک فرد همچون همراهی در مسیر زندگی. هر انسان بیشترین سال های عمرش را در کنار همسر خویش می گذراند. خلاقیت، نوآوری، آرامش، تلاش و پویایی انسان همه و همه در سایه ی وجود همسر است که به دست می آید. ازدواج استمرار حیات و میدانی برای شکوفایی استعدادهای آدمی است. بنابر این حساس ترین و سرنوشت سازترین انتخاب هر فرد در طول زندگی، انتخاب همسر است. این انتخاب همسو با قوانین طبیعت است. هدف از آفرینش انسان این است که در سایه ی عبادت پروردگار به آرامش برسد. رسیدن به اوج آرامش روان موجب شکوفایی انسان می گردد. این هدف و قانون با قانون و هدف ازدواج که رسیدن به آرامش و سپس شکوفایی است یکسان و همانند است. نهایت ازدواج رسیدن به آرامش است و نهایت خوشبختی نیز در سایه ی آرامش به دست می آید.

دو منبع آرامش دهنده ی انسان ها نیز خداوند و همسر است. پس باید در این انتخاب سرنوشت ساز دقت کرد. مرحله ی انتخاب همسر باید زمانی اتفاق بیفتد که فرد به بلوغ جنسی، سلامت فکری، روانی و عاطفی، تعادل شخصیتی، قدرت تشخیص و تمیز، تعهد اجتماعی و هوشمندی کافی رسیده باشد.


در این بحث به چند ویژگی مهم همسران برتر اشاره می کنیم

(دکتر غلامعلی افروز)

 

 

 

خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 16/11/1390 - 11:45 - 0 تشکر 427107

آرامش

-------------------------------

از آن جا که غایت ازدواج رسیدن به آرامش است، مهم ترین و با ارزش ترین ویژگی همسر برتر این است که مایه ی آرامش آدمی باشد. مهم ترین و بزرگ ترین معیار ارزش انسان نیز چه در خانواده و چه در جامعه، آرامشگر بودن اوست. انسانی که خود به آرامش رسیده باشد قادر است به گونه ای رفتار کند که دیگران نیز در پرتو زندگی با او به آرامش دست یابند. نباید از یاد برد که انسانی به شکوفایی و موفقیت می رسد که زندگی و درونی آرام داشته باشد.

خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 16/11/1390 - 11:49 - 0 تشکر 427110

امین بودن

-----------------------------------

همسران آرامشگر باید امانتدار و رازدار یکدیگر باشند، عیب های هم را بپوشانند و گرمابخش وجود یکدیگر باشند. قرآن در تشبیهی زیبا همسران را همچون لباسی مانند کرده است که نه تنها همراه یکدیگرند بلکه مایه ی آراستگی و زیبایی هم نیز می شوند: «هُنَّ لِباسٌ لَکُم وَ أنتُم لِباسٌ لَهُنَّ»  (بقره، آیه ی 187)

خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 16/11/1390 - 11:52 - 0 تشکر 427112

محبت

------------------------------------

یکی از شاخصه های مهم خانواده ی موفق وجود محبت در کانون خانواده است. همسران آرامشگر اهل محبت و عاطفه اند و از اکسیر محبت و علاقه برای پایداری زندگی مشترک خود استفاده می کنند.

 هفت مؤلفه ی محبت: ایثار، صداقت، شجاعت، عدالت، صبوری، احسان و گذشت دانسته شده است.


فردی که به همسرش علاقه مند است، این هفت مؤلفه را در قبال او رعایت می کند. نباید فراموش کرد که یکی از عوامل مؤثر برای حفظ و افزایش محبت در کانون خانواده، بیان و ابراز محبت است.

باید توجه داشت که ابراز محبت نه تنها از شخصیت فرد نمی کاهد بلکه باعث افزایش محبوبیت او می شود. از دیگر عواملی که موجب محبت میان همسران می شود حسن خلق، حسن رفتار و تواضع است. هدیه دادن نیز راهی برای ابراز محبت است.

خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 16/11/1390 - 11:56 - 0 تشکر 427114

 تأمین نیازهای جنسی

----------------

بخش از علایق و تمایلات آدمی را میل به ارضای غریزه ی جنسی تشکیل می دهد. این عامل بسیار نیرومند است و محرک بسیاری از اعمال و رفتار آدمی نظیر همسر گزینی و تشکیل خانواده به شمار می آید. اسلام با توجه به نقش حیاتی این غریزه، بر تأمین متعادل و مشروع آن صحه گذاشته است. رابطه ی جنسی با همسر، عامل آرامش روح و روان زوجین است و به آنان امکان تداوم فعالیت های زندگی را می بخشد.

خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 16/11/1390 - 11:58 - 0 تشکر 427117

آراستگی و جذابیت

--------------------------

یکی از وظایف متقابل زن و مرد این است که خود را برای یکدیگر آراسته کنند. وقتی مرد خانه خود را برای همسرش می آراید، او را مجذوب زیبایی و وقارش می سازد و باعث می شود فضای خانه پر از آرامش و احساس رضایت گردد.  از سوی دیگر وقتی بانوی خانه نیز آرایش و زیبایی اش را تنها به مرد زندگی اش تقدیم می کند، بوی عفاف فضای زندگی را عطرآگین می سازد. از طرفی باید همسران با مثبت اندیشی و امیدوار بودن خود، برای همسر جاذبه ی فکری و آرامش ایجاد کنند. جاذبه های کلامی (بیان جملات محبت آمیز) و نگاهی جذاب و گیرا نیز نباید فراموش شود.

خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 16/11/1390 - 12:2 - 0 تشکر 427119

تنوع بخشیدن به زندگی

---------------

همسران برتر، آنان که لباسی برازنده برای یکدیگر هستند و خود را به زینت‌های اخلاقی مزین نموده‌اند، از هر فرصت و از هر عاملی برای پیشگیری از کسالت روانی، زدودن رگه‌های افسردگی و تنوع بخشیدن به روابط فی‌مابین و در یک کلام خوشایندی زندگی خانوادگی بهره می‌گیرند.


خوش‌بیانی، خوش‌خلقی، زیباگویی و گزیده‌گویی برای همسر و استقبال از کلام و رفتار وی، اعمال سلیقه و ابتکار و خلاقیت و نوآوری در زندگی روزمره، متبسم و گشاده‌رو بودن، آراسته شدن برای همسر و فراهم ساختن زمینه‌های رشد ذهنی و... از جمله عوامل مؤثر در تنوع بخشیدن به زندگی مشترک همسران برتر است.

خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 16/11/1390 - 12:3 - 0 تشکر 427121

ادامه دارد.....


خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 16/11/1390 - 16:57 - 0 تشکر 427253

سلام
مفید بود
یا علی

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

يکشنبه 16/11/1390 - 20:9 - 0 تشکر 427320

سلااام

بسیار عالی!

هستیم باهاتون

راستی اینا رو اگه از کتاب برمیدارید لطف کنید معرفی کنین.
ممنون:)

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

يکشنبه 16/11/1390 - 22:53 - 0 تشکر 427405

سلام
اوهوم کاملا درست میگین
و چه زندگی مملو از آرامش و شیرینی ای میشه این زندگی . . . . . . . .

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی