فرهنگ پایداری (بازدید: 390)
شنبه 15/11/1390 - 9:53 -0 تشکر 426707
كشور ما حتی در زمان جنگ از تحریم نفتی آسیب ندید

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس از احداث مركز فرهنگی آبادان برای ثبت و نمایش نقش آبادان و نفت در جنگ خبر داد و گفت: كشور ما در زمان جنگ تحمیلی از تحریم نفتی آسیب ندید و تهدید آن به تحریم در زمان صلح یك شوخی بی‌مزه‌ای است. سردار سیدمحمد باقرزاده در حاشیه انعقاد تفاهم‌نامه همكاری برای ایجاد مركز فرهنگی و پارك موزه دفاع مقدس در زمین‌های «بریم» در آبادان بین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و وزارت نفت، اظهار داشت:

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

شنبه 15/11/1390 - 9:54 - 0 تشکر 426708

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس از احداث مركز فرهنگی آبادان برای ثبت و نمایش نقش آبادان و نفت در جنگ خبر داد و گفت: كشور ما در زمان جنگ تحمیلی از تحریم نفتی آسیب ندید و تهدید آن به تحریم در زمان صلح یك شوخی بی‌مزه‌ای است.

سردار سیدمحمد باقرزاده در حاشیه انعقاد تفاهم‌نامه همكاری برای ایجاد مركز فرهنگی و پارك موزه دفاع مقدس در زمین‌های «بریم» در آبادان بین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و وزارت نفت، اظهار داشت: تا به حال كاری منسجم درخصوص نقش نفت در جنگ به جز چند تصویر، فیلم سینمایی، عكس و فیلم‌های آرشیوی صورت نگرفته و باز تولید نشده است.

* باید به نقش دلیرمردان وزارت نفت در دفاع مقدس پرداخته شود

وی ادامه داد: حتی در پارك موزه‌های دفاع مقدس استان‌های همدان، كرمان و خرمشهر به موضوع نفت در جنگ پرداخته نشده است چرا كه در این موزه‌ها هر استانی بیشتر به نقش استان خود در دوران دفاع مقدس پرداخته است و این نگرانی وجود دارد كه به مرور زمان، نقش نفت در دوران دفاع مقدس به فراموشی سپرده شود و آیندگان نیز به این موضوع نپردازند.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس یادآور شد: این درحالی است كه در دوران دفاع مقدس با تمام فشارها و حوادث و تحریم‌های صورت گرفته به منظور صادرنشدن نفت توسط ایران، صادرات فراورده‌های نفتی در جنوب كشور، حتی یك روز هم قطع نشد.

وی در ادامه اظهار داشت: در چنین شرایطی اقتضا می‌كند كه نقش دلیرمردان، كارگران، كاركنان، مهندسین و مدیران شركت نفت نشان داده شود.

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

شنبه 15/11/1390 - 9:55 - 0 تشکر 426709

* احداث مركز فرهنگی آبادان به منظور ثبت و نمایش نقش آبادان و نفت در جنگ

سردار باقرزاده با بیان اینكه نقش آبادان و مردم این شهر در دوران دفاع مقدس بی‌بدیل بوده است، افزود: ایجاد یك مركز فرهنگی دفاع مقدس به تعبیری پارك موزه دفاع مقدس مطالبه‌ای دیرینه از طرف مردم شهر آبادان است و باتوجه به اینكه منطقه «بریم» جزو حوزه استحفاظی آبادان و یكی از تنها آثار بازمانده از دوران دفاع مقدس است، این توانایی را دارد كه نشان‌دهنده‌ آنچه كه در دوران دفاع مقدس در آبادان و به خصوص صنایع نفتی و پالایشگاه‌های ما رخ داده، باشد.

وی گفت: این مركز فرهنگی به منظور ثبت، نگهداری و نمایش نقش آبادان در جنگ، جنگ در آبادان و نفت در جنگ، ایجاد خواهد شد كه بر همین اساس وزارت نفت و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با یكدیگر در این زمینه همكاری خواهند داشت. فلذا شروع احداث پارك موزه دفاع مقدس آبادان برای مردم فهیم و شجاع آبادان در ایام دهه فجر می‌تواند خبر مسرت بخشی باشد.

* مسئله زمین برای ساخت پارك موزه دفاع مقدس در خراسان رضوی و یاسوج

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس یادآور شد: برای ایجاد پارك موزه‌ دفاع مقدس، مسئله زمین پارك‌موزه‌های دفاع مقدس به جز در استان‌‌های خراسان رضوی و یاسوج در بقیه استان‌ها حل شده است و هم اكنون وارد عملیات‌های طراحی و اجرا و بعضاً چینش محتوایی شده‌ایم و امیدواریم با مساعدت مسئولین دو استان یاد شده، مسئله زمین در آن دو استان نیز حل شود.

سردار باقرزاده در پایان با اشاره به نقش مردم آبادان در دوران دفاع مقدس گفت: در دوران دفاع مقدس نقش آبادان و مردم این شهر كمتر از خرمشهر نبود با این تفاوت كه این شهر به اشغال نیروهای بعثی درنیامد ولی این شهر همواره پشت و پناه رزمندگان ما بود.

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

شنبه 15/11/1390 - 9:55 - 0 تشکر 426710

* در كل دوران دفاع مقدس، 3 درصد از كشتی‌های نفتی مورد هدف قرار گرفت

علیرضا ضیغمی معاون وزیر نفت ضمن گرامی‌داشت دهه فجر یادآور شد: در زمان جنگ هرگاه كه رزمندگان ما شكست سختی به نیروهای عراقی وارد می‌كردند، دشمن به سراغ تأسیسات نفتی می‌آمد و آنها را مورد هدف قرار می‌داد و سپس با استفاده از فیلم‌های آرشیوی به شانتاژ تبلیغاتی می‌پرداخت و به طور وسیع از طریق رسانه‌ها، آن را منعكس می‌كرد.

وی افزود: افراط دشمن در تبلیغات و از جمله نابود ساختن تأسیسات جزیره خارك موجب شد تا امام راحل در یكی از سخنان خود با اشاره به تبلیغات رژیم بعثی عراق كه تا آن زمان 49 بار از نابودی جزیره خارك سخن گفته بود، یادآور شوند «مگر جزیره خارك را چند بار می‌توان نابود كرد؟!».

ضیغمی با بیان اینكه در دوران دفاع مقدس، فشار سنگینی بر روی مراكز تولید نفت به ما وارد می‌شد و گاه پیش می‌آمد كه با یك بمباران و در یك روز، 2 میلیون بشكه از صادرات نفت ما كاهش پیدا می‌كرد و بمباران‌های تأسیسات نفتی همواره ادامه داشت اما با این وجود حتی یك روز هم تولید، واردات و صادرات نفت قطع نشد.

وی در ادامه با بیان خاطراتی از نقش كاركنان پالایشگاه‌های آبادان و تأسیسات نفتی جزیره خارك در دوره دفاع مقدس گفت: در آن زمان ارتش بعث عراق به این خاطر كه می‌خواست از لحاظ اقتصادی به ایران ضربه وارد كند و تأسیسات جمهوری اسلامی ایران را برای رسیدن به انرژی كافی ناكارامد كند حتی با بالگردش، اسكله‌های نفتی و كشتی‌های نفتی ما را هدف قرار می‌داد ولی با انتقال هواپیماهای اف ـ 14 به بوشهر با حمایت شهید عباس بابایی این امكان هم از آنها گرفته شد. به طوری كه در كل دوران دفاع مقدس تنها سه درصد از كشتی های نفتی ما مورد هدف قرار گرفتند كه در مقام مقایسه با شرایط جنگی ركود خوبی بود.

*صیانت نیروی هوایی از كشتی‌های باری در خلیج فارس

معاون وزیر نفت اضافه كرد: یكی از افتخارات نیروی هوایی ارتش و نیروی دریایی سپاه و وزارت نفت در دوران دفاع مقدس این بود كه توانست با هدایت درست ناوگان دریایی در كل جنگ از حدود 4 هزار واندی كشتی، تنها 200 كشتی مورد هدف قرار گیرند كه این استاندارد خوبی است.

وی گفت: برای ثبت، نگهداری و انتقال اسناد دفاع مقدس كه خدمات و تلاش‌های كاركنان وزارت نفت در دوران دفاع مقدس نقش مهمی در آن داشت، ساخت موزه و مركز نگهداری اسناد كار بسیار شایسته‌ای است؛ چراكه می توان با این كار، آن را به نسل جوان منتقل كرد.

وی از آمادگی كامل وزارت نفت برای همه نوع همكاری با بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خبر داد.

در پایان این مراسم، تفاهم‌نامه همكاری ایجاد مركز فرهنگی دفاع مقدس در منطقه «بریم» آبادان در مساحت 30 هكتار بین وزارت نفت و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس امضاء شد.

من مفتخرم که در به رویم وا شد     ماتم کده ی غمت مرا مأوا شد

من مفتخرم نامه عمر سیهم        با اشک غمِ تو شسته و امضا شد

اینجا و میان قبرو محشر گویم     من مفتخرم که مادرم زهرا(س)شد

  http://www.ahlebasyrat.blogfa.com

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی