انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 161)
چهارشنبه 12/11/1390 - 19:14 -0 تشکر 424700
جایزه جهانی حصرت امام خمینی تصویب شد

جایزه جهانی حضرت امام خمینی(ره) تصویب شد

تهران - دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از تصویب؛ "جایزه جهانی حضرت امام خمینی(ره)" در جلسه اخیر این شورا كه به ریاست دكتر " محمود احمدی نژاد " برگزار شد، خبر داد.

1390/11/12 - 08:12

 این مصوبه در جلسه 706 شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید.

"محمدرضا مخبر دزفولی" دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این خصوص گفت: مدت‌ها روی این مبحث كار كارشناسی صورت گرفته و پیشنهاد شده كه جایزه جهانی حضرت امام خمینی(ره) متناسب با شان و جایگاه امام راحل طراحی شود.

وی افزود: این جایزه باید به‌گونه‌ای باشد كه بتواند اندیشه امام خمینی(ره)، موج بیداری اسلامی كه به واسطه انقلاب امام خمینی(ره) در جهان شكل گرفته است را زنده نگه داشته، تبیین و وسعت بخشد و آنرا گسترش دهد.

مخبر دزفولی با بیان اینكه اصل این جایزه به تصویب اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید اظهار داشت: مقرر شد یك هیئت امنای سطح بالا متشكل از شخصیت‌های علمی و فرهنگی داخلی و بین‌المللی برای تدوین و تبیین این جایزه تشكیل شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران افزود: جزئیات این جایزه و هدف‌گذاری‌های لازم برای این جایزه و كسانی كه واجد شرایط برای دریافت این جایزه هستند قرار شد در یك كارگروه تخصصی مورد بررسی دقیق‌تر قرار گیرد و پس از آماده شدن مواد آن برای تصویب به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شود.

وی افزود: محوریت و تولی‌گری این كار به عهده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی واگذار شد.

** تغییر نام برخی دانشگاه ها

مخبر دزفولی گفت : در این جلسه چند موضوع دیگر در دستور قرار گرفت و یكی از مواردی كه از مدت‌ها قبل در دستور بود تغییر نام برخی از دانشگاه‌ها بود كه پیش از این وظیفه تریبت معلمی را به‌عهده داشتند.

وی افزود: با تشكیل دانشگاه فرهنگیان كه تربیت نیروی متخصص آموزش و پرورش به‌عهده این دانشگاه گذاشته شده است دیگر عنوان قبلی برای این دانشگاه‌ها موضوعیت نداشت.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: بررسی‌های كارشناسی در این خصوص در وزارت علوم و بهداشت و همچنین با نظرخواهی كه از استادان و دانشجویان در این دانشگاه‌ها صورت گرفت و پیشنهاد شد نام متناسب با این دانشگاه‌ها در نظر گرفته شود.

مخبر دزفولی تصریح كرد: پس از بررسی پیشنهادهای صورت گرفته مقرر شد نام "دانشگاه تربیت معلم سبزوار" به "دانشگاه حكیم سبزواری"، "دانشگاه تربیت معلم آذربایجان" به "دانشگاه شهید مدنی" و "دانشگاه تربیت معلم تهران" به "دانشگاه خوارزمی" تغییر نام پیدا كردند.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران افزود: قرار شد نكات تكمیلی و پیشنهادی برای تحقق تحولات صورت گرفته در این دانشگاه‌ها با تبادل نظر وزرای علوم و آموزش و پرورش و هماهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح و عملیاتی شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با اشاره به

** انتخاب 2 نفر صاحب‌نظر برای عضویت در ستاد ملی زن و خانواده

مخبر دزفولی همچنین از انتخاب دكتر فاطمه بداغی و دكتر محمد اسحاقی به‌عنوان دو نفر صاحب‌نظر از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی برای عضویت در ستاد ملی زن و خانواده خبر داد.

** اضافه شدن روسای دانشگاه‌های تهران و علامه طباطبایی به شورای تحول و ارتقای علوم انسانی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه از اضافه شدن روسای دانشگاه‌های تهران و علامه طباطبایی به اعضای شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی خبر داد.

** اعطای بورسیه در مقطع دكتری به نخبگان

عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران در ادامه با اشاره به گزارش بنیاد ملی نخبگان درخصوص وضعیت نخبگان درجلسه گذشته، گفت: سیاست‌ها و راهكارهایی برای برخی از مشكلات پیش روی نخبگان در این گزارش ارائه شده بود كه در این جلسه به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید.

مخبر دزفولی افزود: مقرر شد با تایید بنیاد ملی نخبگان به واجدین شرایط از بین نخبگان بورسیه‌های تحصیلی در مقطع دكتری اعطا شود، به این صورت كه در دانشگاه‌ها علاوه بر اینكه برای دانشجویان آن دانشگاه دانشجوی دوره دكتری پذیرش می‌شود، ظرفیت اضافه‌ای به‌عنوان بورس نخبگان و استعدادهای برتر با توافق وزارتخانه‌ای علوم و بهداشت و بنیاد نخبگان تعلق خواهد گرفت.

وی افزود: این نوع پذیرش دانشجو در حقیقت پذیرش تسهیل شده ورود نخبگان در دور‌ه های دكتری داخل كشور خواهد بود.

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی كشور اظهار داشت: همچنین مقرر شد فضای استفاده از فارغ‌التحصیلان از بین نخبگان برای عضویت در هیئت علمی دانشگاه‌ها و عضویت آنها در پژوهشگاه‌ها و پژوهشكده‌های مختلف در دانشگاه‌ها و مراكز گوناگون تسهیل شود.

وی افزود: وزارتخانه‌های علوم و بهداشت در این زمینه مكلف شدند این فضا را فراهم كنند كه به محض اینكه فرد واجد شرایط از سوی بنیاد نخبگان برای قرار گرفتن در یك شغل تحقیقاتی، علمی یا آموزشی تایید صلاحیت شد جایابی علمی به‌عنوان عضو هیئت علمی یا پژوهشی در مراكز تحقیقاتی انجام شوند.

** بازنگری آئین‌نامه‌ها و مقررات لازم برای تسهیل جذب نخبگان در مراكز تحقیقاتی

مخبر دزفولی تصریح كرد: مقرر شد بنیاد ملی نخبگان؛ آئین‌نامه‌ها و مقررات لازم برای تسهیل جذب نخبگان در مراكز تحقیقاتی ظرف سه ماه بررسی و بازنگری و برای اصلاح به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه كند.

** تعیین استانداردهای لازم برای دانشگاه‌های مختلف جهت رتبه‌بندی آنها

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در زمینه رتبه‌بندی مسائل مرتبط با دانشگاه‌ها نیز وزارتخانه‌های علوم و بهداشت مكلف شدند استانداردهای لازم برای دانشگاه‌های مختلف در بخش‌های آموزشی، پژوهشی، رفاهی و... را نهایی كرده و ظرف شش ماه به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه كنند.

** گرامیداشت سالگرد جشن پیروزی شكوهمند انقلاب اسلامی

مخبر دزفولی درخاتمه افزود: رئیس و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن گرامیداشت سالگرد جشن پیروزی شكوهمند انقلاب اسلامی پیرامون تقارن آن با ایام ماه ربیع‌الاول و میلاد رسول اكرم(ص) و امام صادق(ع) مباحثی را ارائه كردند.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی