انجمن ها > انجمن نصف جهان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نصف جهان (بازدید: 480)
چهارشنبه 5/11/1390 - 12:15 -0 تشکر 421494
الودگی نوری اصفهان در وضعیت قرمز

به گزارش ایمنا، شهر اصفهان مدت ها است به دلیل استفاده غلط از نورهای مصنوعی، از مرز هشدار آلودگی های نوری گذشته است و در وضعیت قرمز به سر می برند.اصفهانی ها در حالی هر روز از آلاینده های مختلف هوا، صوت، خاک و آب به شدت در معرض تهدید هستند و سلامتشان در خطر است، این در حالی است که مسوولین محیط زیست

اصناف بیشترین آلودگی نوری را تولید می کنند و مناطق تجاری نیز آلوده ترین نقاط از لحاظ آلودگی نوری در کلانشهر اصفهان هستند چرا که در کشور ما دانش نور پردازی وجود ندارد و هر یک از اصناف بصورت نادرست از نور استفاده میکنند
شهری نسبت به افزایش آلودگی نوری در شهر هشدار دادند و اعلام کردند وضعیت آلودگی نوری در اصفهان بسیار نامطلوب است.
کارشناسان محیط زیست شهری معتقدند: اصناف بیشترین آلودگی نوری را تولید می کنند و مناطق تجاری نیز آلوده ترین نقاط از لحاظ آلودگی نوری در کلانشهر اصفهان هستند چرا که در کشور ما دانش نور پردازی وجود ندارد و هر یک از اصناف بصورت نادرست از نور استفاده میکنند. آلودگی نوری روشن شدن بیش از حد یک محیط بر اثر نورهای مصنوعی است که به تمام اکوسیستم آسیب می رساند.
میرزاخلیل، پژوهشگر آلودگی نوری گفت: گیاهان نورپسند در طول روز نیازمند چهار هزار و ۲۰۰ لوکس نور و گیاهان سایه پسند نیز به دلیل جذب میزان بالای کلروپلاست، نیازمند ۷۲ لوکس نور برای ادامه زندگی شان هستند. طبق «قانون بردباری»، رساندن نور بیش از اندازه به گیاه در شب رشد آن را دچار اختلال کرده و فصل از دست دادن برگ و جوانه زنی آن را به مخاطره می کشاند.
بر اساس بررسی های به عمل آمده، زندگی شبانه در زیر نور مصنوعی باعث ایجاد رفتارهای نامنظم و بروز بیماری هایی از مانند سرطان می شود ، طبق آمارهای اطلس آلودگی نوری ۳/۲ درصد مردم دنیا از آلودگی نوری رنج می برند و همچنین ۴۰ درصد جمعیت امریکا و ۶/۱ درصد اروپائیان و ۱/۱۰ درصد مردم سایر نقاط دنیا هرگز تاریکی کامل در شب را نیز ندارند.
وجود چنین نورهایی، درختان دیرتر خزان می کنند و برگ های خود را از دست می دهند. پس در هنگام بارش برف، وجود برگ های پهن بر شاخه درختان سطحی را برای ماندگاری برف روی درخت به وجود می آورد

نور با کیفیت نامطلوب محیط زیست و آسمان شب را آزار دهنده می سازد یکی از حساس ترین و مهم ترین اثرات آلودگی نوری بر انسان شامل آسیبهای چشمی، بروز استرس، خیرگی چشم یا چشم زدگی است که این مورد زمانی رخ می دهد که اشعه مستقیم نور با شدت زیاد در محور دید عابرین یا رانندگان قرار بگیرد این در حالیست که دیگر موجودات زنده نیزبه واسطه آلودگی نوری اسیب می بینند.
بر اساس قانونی که در زیست شناسی به قانون بردباری معروف شده است، افزایش یك عامل محیطی می تواند عاملی محدود كننده در رشد باشد و در اینجا نیز با افزایش غیرطبیعی نور به عنوان یک عامل محیطی، گیاه نیز با مشکل روبرو خواهد شد، گیاهان چهار فصل به طور طبیعی باید در ابتدای پاییز رفته رفته تغییری در رنگ برگ های خود داده و برگ های خود را از دست بدهند. اما نور مصنوعی، ریتم زندگی آنها را در شهرهای بزرگ تغییر داده و حیات گیاه را به مخاطره می کشاند. به طوری که منجر به مرگ گیاه می شود.
میرزاخلیل معتقد است: با وجود چنین نورهایی، درختان دیرتر خزان می کنند و برگ های خود را از دست می دهند. پس در هنگام بارش برف، وجود برگ های پهن بر شاخه درختان سطحی را برای ماندگاری
بررسی ها نشان داده که برخلاف نرم طبیعی، بسیاری از درختان اصفهان خصوصا گونه چنار تا میانه های زمستان هنوز بر شاخه های خود برگ دارند و این برگ ها می توانند عاملی باشند تا در هنگام بارش برف، به دلیل سنگین شدن تاج درخت، باعث شکستن شاخه ها شوند و یا حتی در درختان ضعیف تر، ریشه کن شدن درخت را به دنبال داشته باشند
برف روی درخت به وجود می آورد و انباشته شدن برف موجب شکستن درخت می شود. در صورتی که اگر درخت به موقع خزان کرده بود، دیگر برگی بر شاخه نداشت و برف نیز محلی برای انباشته شدن روی درخت نداشت.
این پژوهشگر افزود: بررسی ها نشان داده که برخلاف نرم طبیعی، بسیاری از درختان اصفهان خصوصا گونه چنار تا میانه های زمستان هنوز بر شاخه های خود برگ دارند و این برگ ها می توانند عاملی باشند تا در هنگام بارش برف، به دلیل سنگین شدن تاج درخت، باعث شکستن شاخه ها شوند و یا حتی در درختان ضعیف تر، ریشه کن شدن درخت را به دنبال داشته باشند.
اثرات مخرب نور بر انسان
اثرات مخرب آلودگی نوری بر انسان و محیط زیست به مراتب جدی تر از حد انتظار ماست زمانی را تصور کنید که هنوز انسانها در غارها زندگی می کردند آنان مجبور بودند امورات زندگی شان رابا طلوع و غروب خورشید تنظیم کنند ، انسانها در طول تاریخ سعی کردند از عوامل طبیعی مانند جمع آوری کرمهای شب تاب ساخت شمع استفاده از روغن های حیوانی و سوزاندن چوب برای روشن ساختن اطرافشان بهره مند شوند.
این روال تا اختراع برق توسط ادیسون ادامه داشت و همانطور که پس از اختراع وسیله ایی فرهنگش نیز بوجود می آید، رفته رفته استفاده از لامپ و برق در تمام خانه ها ادارات خیابانها و بزرگراه ها شیوع پیدا کرده و پا از حیطه خود فراتر نهاد و به وسیله ای جهت سرگرمی و بوجود آوردند زیبایی ها و رنگهای خیره کننده در آبنماها ساختمانها و برجها و ... انجامید.
روشنایی شهری هر چند در بسیاری موارد توانسته زیبایی زندگی شبانه را صد چندان کند اما آلودگی نوری ناشی از نورهای مصنوعی باعث وارد آمدن لطمات جبران ناپذیری بر سلامت انسان می شود
روشنایی های اصفهان استاندارد نیست
میرزاخلیل با بیان اینکه ، شهرهای بزرگی
روشنایی شهری هر چند در بسیاری موارد توانسته زیبایی زندگی شبانه را صد چندان کند اما آلودگی نوری ناشی از نورهای مصنوعی باعث وارد آمدن لطمات جبران ناپذیری بر سلامت انسان می شود
مانند اصفهان مدت ها است به دلیل استفاده غلط از نورهای مصنوعی، از مرز هشدار آلودگی های نوری گذشته اند و در وضعیت قرمز به سر می برد افزود: آلودگی نوری اصفهان حتی تا ۳۸۰ کیلومتر دورتر نیز قابل مشاهده و ردگیری است.
به گفته این پژوهشگر، حتی اگر در اصفهان از منابع نوری که به جای زمین، به طور مستقیم آسمان را نشانه گرفته اند صرف نظر کنیم، روشنایی های معمول موجود در معابر اصفهان عمدتاً استاندارد نیستند در عین حال این منابع نور غیر استاندارد باعث رسیدن شعاع های نور به درختان و اختلال در ریتم طبیعی زندگی درخت می شوند.
آلودگی نوری در اصفهان شرایط نامناسبی دارد
همچنین نایب رییس کمیسیون محیط زیست شهری شورای اسلامی شهر اصفهان هم معتقد است: آلودگی نوری در اصفهان شرایط نامناسبی دارد و لازم است مطالعات این آلودگی نیز مانند الودگی صوتی و الودگی هوا انجام شود .
علیرضا نصر با بیان اینکه هم اکنون در طراحی شهراصفهان ، مهندسی روشنایی شهری مورد اغفال قرار گرفته است، گفت:هرجا از نور به روش غلط و غیر استاندارد برای روشن کردن محیط استفاده شود آلودگی نوری هم به وجود میاید حال انکه
آلودگی نوری در اصفهان شرایط نامناسبی دارد و لازم است مطالعات این آلودگی نیز مانند الودگی صوتی و الودگی هوا انجام شود

در اکثر واحدهای تجاری و بازار های شهر فروشندگان برای جلب رضایت نظر مشتری از نورهای متعدد استفاده میکنند.
به گفته وی باید عوارض الودگی نوری از سوی کارشناسان مشخص شود و نتایج تحقیقات اعلام گردد تا شورای اسلامی شهر اطلاع رسانی و هشدارهای لازم را به مردم انجام دهد حتی مصوبه ای در این زمینه جهت تعدیل و کاهش این آلودگی تدوین نماید.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون هیچ قانونی برای آلودگی نوری در شهر اصفهان وجود ندارد تصریح کرد: هم اکنون هیچ آیین نامه و حدود استانداردی برای نور و نورپردازی های شهری وجود ندارد تا به استناد از آن بتوان خیرگی وآلودگی نوری را کاهش داد.
نایب رییس کمیسیون محیط زیست شهری شورای اسلامی شهر اصفهان با انتقاد از این که موضوعی همچون آلودگی نوری برای مدت کوتاهی توسط مسوولان پیگیری می شود و سپس به دست فراموشی سپرده می گردد اذعان داشت: لازم است آلودگی نوری از سوی متولیان پیگیری شود و فقط برای مدت زمانی بحث داغ محافل نباشد.

منبع: خبر گزاری ایمنا

هر كس كه با زندگي ميسازد ميبازد. بازندگي نساز زندگي را بساز.
چهارشنبه 5/11/1390 - 20:59 - 0 تشکر 421718

سلام
خیلی ناراحت کنندست همه جایه ایران بارون و برف اومده الا اصفهان کاش بهمون می گفتن دلیلش چیه کاش یه فکر اساسی میکردن:(((

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

چهارشنبه 5/11/1390 - 23:40 - 0 تشکر 421799

جالبه .من تاحال فكر می كردم اینكه می گن اصفهان توی شب زیباتره.. چیز خوبیه .. ولی مثل اینكه خیلی هاش آلودگی نوریه ...

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

سه شنبه 18/11/1390 - 0:59 - 0 تشکر 427905

غیر از این مطلب وجود کارخانه هایی مثل ذوب آهن ، سیمان سپاهان ، فولاد مبارکه ، پالایشگاه نفت و . . . که همه اینها در غرب شمال غربی و جنوب غربی شهر اصفهان واقع شده اند مانع از ورود آب و هوای جوی مناسب به شهر اصفهان میشه . . .

اللهم عجل لولیک الفرج
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی