انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 386)
شنبه 1/11/1390 - 8:38 -0 تشکر 419799
چرا در دوران خیبریم ؟

هفته پیش رهبر عزیزمان فرمودند كه اگر دشمنان خیال می‌كنند كه با این تحریم‌ها، ما را در شرایط شعب‎‌ ابی‌طالب قرار می‌دهند اشتباه كرده اند، ما در شرایط بدر و خیبریم، هفته گذشته در خدمت دوستانی دیگر بودیم در خصوص شرایط جنگ بدر صحبت كردیم. در این جلسه كه در آستانه شهادت پیامبرصلی الله و علیه و آله هستیم، فرصتی هست كه یك مروری بر آنچه در خیبر گذشت كنیم و ان‌شاء الله از خیبر برای امروزمان درس بگیریم. خداوند متعال در قرآن كریم فرمودند: "لقد كان لكم فی رسول الله اسوة الحسنة"؛ پیامبر بزرگوار اسلام ‌صلی الله و علیه و آله برای همه ما اسوه است و دستور خداوند است كه از آن درس گرفته و برای امروزمان به كار ببریم.
سال هفتم هجری بعد از اتفاقات جنگ احزاب كه همه كفار بر علیه اسلام ‌بسیج شدند و پشتیبان مالی اینها هم یهودیان آن زمان بودند، مسلمانان تصمیم گرفتند كه به برخی از این یهودیان كه آن زمان در خیبر كه 32 فرسخی مدینه بود، پناه گرفته بودند، یك گوش‌مالی دهند و تكلیف آنها را روشن كنند.
تدبیر رسول الله برای مقابله با فتنه منافقین در ماجرای خیبر
در این غزوه و نبرد، ابتدا كه سپاه اسلام حركت كرد كه از مدینه خارج شود، حضرت رسول صلی الله و علیه و آله نفرمودند كه كجا می‌رویم و هدف حمله كجاست. یكی از دلایلش هم این بود كه یهودیان متحدانی داشتند. یكی از منافقین داخل مدینه به دشمنان اسلام خبر داده بود كه سپاهی در مدینه در حال تشکیل است ولی نمی‌فهمیم كه سمت شما می‌خواهد بیاید یا سمت خیبر می‌رود. ینها یك هوشیاری اجمالاً پیدا كرده بودند كه می‌خواهد یك حمله‌ای شود. این احتمال وجود داشت كه این دو جبهه با هم متحد شوند و كار برای سپاه اسلام مشكل شود. تدبیری كه حضرت رسول صلی الله و علیه و آله فرموده بودند، این بود كه به كسی نگفتند كه به چه سمتی حركت می‌كنند. از سمت مدینه خارج شدند و وسط راه مسیر را به سمت خیبر كج كردند. همین مانور باعث شد كه این دو گروه فرصت اتحاد پیدا نكنند.
خیبر هفت دژ بود و هر كدام برج و بارویی داشت و  از آن مراقبت می‌كردند. از نظر كشاورزی فضای حاصل‌خیز و از نظر تولید انواع و اقسام محصولات كشاورزی داشت. آنها از سابق سلاح‌های جنگی و مواد غذایی را جمع كرده و آماده بودند كه اگر حمله‌ای شود، سلاح و غذا به اندازه كافی ذخیره كرده باشند. علاوه بر آن دژهای محكم با مردمانی جنگ آور هم داشتند. خلاصه آمادگی كامل جهت مقاومت را برای مقابله با سپاه اسلام داشتند.
سپاه اسلام ‌شبانه به آنجا رسید و این قلعه‌ها را محاصره كرد و طوری مخفیانه كار كردند كه صبح كه اینها در قلعه‌ها را باز كردند كه به سرزمین‌های‌شان بروند، با سپاه اسلام مواجه شدند. جنگ در گرفت و این محاصره یك ماه طول كشید. در این یك ماه، برخی دژها فتح شد اما آن دژ اصلی فتح نمی‌شد. سپاهیان اسلام هم كه برای یك جنگ طولانی نیامده بودند در این محاصره یك‌ماهه در فشار گرسنگی قرار گرفتند.
.
منافقان در جنگ خیبر دل سپاه اسلام را خالی می‌کردند
در جنگ خیبر یكی از اتفاقاتی كه افتاد این بود كه قبل از شروع جنگ، منافقین سعی می‌كردند دل سپاه اسلام را خالی كنند. برخی اخبار را برای دشمن می‌بردند. اینها مورد لعن قرار گرفتند و حضرت تدبیر هم كردند، حركت سپاه را بی اطلاع بیش بردند تا این منافقین نتوانند كسب اطلاع كنند و به دشمن خبر دهند. ما امروز هم باید حواس‌مان جمع باشد كه یك عده‌ای در بین امت حزب الله هستند که در تلاش هستند دل‌های مومنین را خالی كنند. مدام می‌گویند چطور می‌خواهد شود، وای تحریم شده است، اتفاقات عجیب و غریبی دارد می‌افتد، بازار دیگر قابل كنترل نیست، ارز بالا رفته، گرانی بی‌داد می‌كند. نه اینكه اینها نیست، اما دلیل نمی‌شود كه ما از اعتمادمان و از باورهای‎مان دست بردایم و به‌دلیل هجمه دشمن، از حرف حق‌مان كوتاه بیاییم. آن كسانی كه این مسیر را درجامعه اسلامی‌ترویج می‌كنند، خوب كه نگاه می‌كنیم شاهدیم که با منافقین صدر اسلام هیچ تفاوتی ندارند و همان كار را می‌كنند. باید اینها را بشناسیم و حواس‎مان باشد و در تار و پود آنها قرار نگیریم.
جریان فتح قلعه اصلی بدست مبارك امیر المومنین ع
اولی و دومی ‌مامور شدند كه بروند آن قلعه را فتح كنند. رفتند و كاری از پیش نبردند، روز اول، اولی رفت و روز دوم هم دومی ‌رفت اما به نتیجه‌ای نرسیدند. حضرت رسول صلی الله و علیه و آله كه در این جنگ تاریخ ثبت كرده كه سردرد شدیدی داشتند و خودشان در میدان جنگ نمی‌آمدند و از دور سپاه را هدایت می‌فرمودند، در شب سوم می‌فرمایند كه من فردا كسی را به میدان می‌فرستم كه خدا و پیامبر خدا او را دوست دارد و او هم آنها را دوست دارد. پرچم را دست كسی می‌دهم كه هیچ شكستی در كارش نیست و این قلعه را فتح خواهد كرد. صبح بعد از نماز همه جلو خیمه حضرت صلی الله و علیه و آله جمع می‌شوند كه ببینند این افتخار نصیب چه كسی می‌شود. حضرت نگاه می‌فرمایند. همه منتظر بودند؛ خصوصاً اولی و دومی، ‌می‌گفتند بلاخره ما شیخین هستیم و لابد باید به ما ‌بسپارند. حضرت محمد صلی الله و علیه و آله می‌فرمایند علی ابن ابی‌طالب علیه‌السلام كجاست؟ می‌گویند كه آقا چشم درد دارند و نمی‌توانند تشریف بیاورند. كسی را می‌فرستند كه امیرالمومنین علیه‌السلام را بیاورند. دعایی می‌فرمایند. چشم درد امیرالمومنین علیه‌السلام خوب می‌شود تا آنجا که حضرت امیر علیه‌السلام فرمودند كه من تا اخر عمرم چشم درد نگرفتم. پرچم سفید را به دست حضرت امیر علیه‌السلام می‌دهند و حضرت حركت می‌كنند، جلوی در قلعه پرچم را مستحكم می‌كنند. خیبری‌ها جنگ آوران خود را می‌فرستند. جنگ آور اول كه كشته می‌شود، برادرش مرحب به خون‌خواهی می‌آید و بلاخره در حین جنگ سپر از دست علی علیه السلام می‌افتد و در قلعه خیبر را از جا كنده و به عنوان سپر استفاده می‌كنند و مرحب هم كشته می‌شود. بعداً هشت نفر از مسلمانان هر چقدر سعی می‌كنند كه این در را بلند كنند، نمی‌توانند. بلاخره آن فتح بزرگ رخ می‌دهد.

رهبر عزیزمان فرمودند كه ما امروز صحنه‌مان، صحنه خیبری است باید از خیبر درس بگیریم و ان‌شاء الله این صحنه را به تأسی از حضرت امیرالمومنین علیه‌السلام، واقعاً خیبری بگردانیم.

رمز پیروزی در خیبر
در جبهه خیبر، آن چیزی كه باعث پیروزی شد، اطاعت از پیامبراسلام صلی الله و علیه و آله بود. پرچم سفید به دست امیرالمومنین علیه‌السلام بود. امیرالمومنین علیه السلام كه با همه عظمتش در این سپاه خودش را سرباز حضرت رسول صلی الله و علیه و آله می‌داند و از خودش ادعایی ندارد و پشت سر حضرت و با دستور ایشان با چشم بیمار، آمده و كارش را انجام داد. امروز هم اگر قرار است ما صحنه خیبری بیافرینیم كه ان‌شاء الله به فضل خدا خواهیم آفرید، باید متاسی به امیرالمومنین علیه‌السلام باشیم از خودمان و برای خودمان حیثیتی قائل نباشیم و هرچه داریم را فدای باورها و اعتقادات‌مان و فدای این حبل متصل به ولایت الهی‎مان كنیم. راه پیروزی همین است.
گوشه ای از سخنان دكتر كامران باقری لنكرانی 
منبع خبر گزاری رجا نیوز

دشمن کیست؟ هر کس که با حاکمیت نظام مستقل مردمی دینی مخالف است، دشمن است .(امام خامنه اي 19/10/79)
             http://dokhtarenaslesevomi.persianblog.ir/
چهارشنبه 5/11/1390 - 23:24 - 0 تشکر 421796

ممنون. مطلب خوبی بود..
همچنین می توانید تحلیل حجت الاسلام طائب، پژوهشگر و محقق تاریخ اسلام، را از بیانات رهبر انقلاب در این مورد كه فرموده بودند "اكنون دوران شعب ابیطالب نیست، دوران خیبر و بدر است" را در اینجا ببینید.

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی