انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 484)
جمعه 30/10/1390 - 16:19 -0 تشکر 419523
نقاشیهای كاخ بیستون

نقاشیهای كاخ چهل‌ستون، اصفهان

دورهٔ ایلخانیان

 
با یورش مغول و ویرانى شهرهایى چون خراسان و ماوراءالنهر و پراکندگى هنرمندان و صنعتگران. رشد هنرها در این مناطق متوقف شد. با تصرف بغداد حکومت عباسیان پایان یافت و هُلاگو سلسلهٔ ایلخانیان را در ایران بنیاد نهاد که مرکز حکومتى آنها در آذربایجان بود.
حکومت ایلخانان موجب انتقال سنت‌هاى هنر چینی، ایران گردید و نوعى هنرپرورى را پدید آورد و فعالیت نقاشان در عرصهٔ کتاب‌نگارى وسعتى قابل ملاحظه یافت.
تداوم این وضع در زمان اینجویان، مظفریان و جلدیریان، شکل‌گیرى یک سبک نومایه در نگارگرى ایرانى انجامید.
تحت حمایت ایلخانان کتاب‌نگارى در زمینه‌هاى علمى و تاریخى رونق گرفت. قدیم‌ترین نسخهٔ مصور بر جاى مانده از عهد ایلخانى ترجمهٔ فارسى منافع‌الحیوان ابن بختیشوع است.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی