انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 224)
شنبه 24/10/1390 - 17:35 -0 تشکر 416804
انسان و حیوان‏

علم من راجع به انسان و ایمان‏:
انسان و حیوان‏
انسان، خود نوعى حیوان است؛ از این رو با دیگر جانداران مشتركات بسیار دارد؛ اما یك سلسله تفاوتها با همجنسان خود دارد كه او را از جانداران دیگر متمایز ساخته و به او مزیت و تعالى بخشیده و او را بى‏رقیب ساخته است.
تفاوت عمده و اساسى انسان با دیگر جانداران كه ملاك «انسانیت» اوست و منشأ چیزى به نام تمدن و فرهنگ انسانى گردیده است، در دو ناحیه است: بینشها و گرایشها.
جانداران عموماً از این مزیت بهره‏مندند كه خود را و جهان خارج را درك مى‏كنند و بدانها آگاهند و در پرتو آن آگاهیها و شناختها براى رسیدن به خواسته‏ها و مطلوبهاى خود تلاش مى‏نمایند.
انسان نیز مانند جانداران دیگر یك سلسله خواسته‏ها و مطلوبها دارد و در پرتو آگاهیها و شناختهاى خویش براى رسیدن به آن خواسته‏ها و مطلوبها در تلاش است؛ تفاوتش با سایر جانداران در شعاع و وسعت و گستردگى آگاهیها و شناختها و از نظر تعالى سطح خواسته‏ها و مطلوبهاست.
این است آنچه به انسان مزیت و تعالى بخشیده و او را از سایر جانداران جدا ساخته است.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی