انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 144)
چهارشنبه 21/10/1390 - 17:24 -0 تشکر 415518
رقابت نقاشیها

رقابت 6000 اثر نقاشی

 

هشتمین دوره دوسالانه نقاشی ایران با شركت بیش از 1589 هنرمند با 6226 اثر، یكی از بهترین و پرشورترین رویدادهای هنری به لحاظ كمی و كیفی است.

مدیر مركز هنرهای تجسمی محمود شالویی دیروز در نشست خبری هشتمین دوسالانه نقاشی ایران گفت: بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد كه تعداد هنرمندان متقاضی و كیفیت و كمیت آثار ارسالی از رشد قابل توجهی نسبت به دوره‌های گذشته برخوردار است.

وی این رویداد هنری را به چراغ روشن كننده محفل هنرمندان نقاش تشبیه كرد و گفت:‌ شورای سیاستگذاری این دوسالانه با جدیت در حال فعالیت است. موضوعی هم كه برای این رقابت هنری انتخاب كرده، با استقبال علاقه‌مندان روبه‌رو شده است.

مدیر موزه هنرهای معاصر به عزم راسخ مركز هنرهای تجسمی به برگزاری دوسالانه‌ها در موعد مقرر خود اشاره كرد و افزود: در سال جاری هر ماه یك دوسالانه یا رویداد هنری برگزار شده است. در واقع همزمان با اختتامیه دوسالانه نگارگری كه دوشنبه انجام می‌شود، دوسالانه نقاشی آغاز به كار می‌كند. تا پایان سال نیز علاوه بر جشنواره هنرهای تجسمی فجر، دوسالانه كاریكاتور هم خواهیم داشت.

سیاست تمركززدایی مركز هنرهای تجسمی

در راستای سیاست تمركززدایی، هشتمین دوسالانه نقاشی به صورت همزمان علاوه بر تهران در نیشابور و مشهد برگزار می‌شود.

محمود شالویی با اشاره به بخش‌های مختلف این دوسالانه گفت:‌ در بخش جنبی این دوسالانه، علاوه بر برپایی نشست‌های تخصصی، كارگاه‌های آموزشی نیز با موضوع مكتب هرات به منظور خلق اثر برگزار می‌شود كه در گام نخست، این كارگاه‌ها كار خود را در نیشابور آغاز كرده‌اند.

به گفته وی، طی روزهای آینده این كارگاه‌ها در شهر مشهد و بعد تهران با شركت هنرجویان و استادان هنر با مشاركت اداره كل ارشاد استان خراسان برگزار می‌شود.

مدیر موزه هنرهای معاصر در بخش دیگری از سخنان خود به ابلاغ قانون خرید آثار هنری توسط نهادهای دولتی اشاره كرد و گفت: در راستای تصویب این قانون در مجلس و ابلاغ معاون اول رئیس‌جمهور به نهادها و دستگاه‌های دولتی، همزمان با برگزاری این دوسالانه نمایشگاهی از آثار نقاشی به‌منظور تسهیل خریداران دولتی برگزار خواهد شد كه امیدواریم با استقبال خوبی روبه‌رو شود.

دوسالانه پس از انقلاب رشد كرد

در دوره‌های نخستین این رویداد هنری كه در دهه 30 و 40 برگزار شد، هنرمندان اندكی حضور داشتند و رفته رفته پس از پیروزی انقلاب شاهد رشد این دوسالانه بودیم. ششمین دوره دوسالانه نقاشی پس از پیروزی انقلاب و در سال 1370 برگزار شد كه از رشد قابل توجهی نسبت به دوره‌های گذشته برخوردار بود و بیش از 1300 هنرمند با بیش از 3000 اثر در این رقابت حضور یافتند. در دوره هفتم نیزشاهد حضور 2269 اثر بودیم. تمام هدف و برنامه ریزی موزه هنرهای معاصر به عنوان متولی برگزاری این دوسالانه آن است كه این رقابت هنری به موقع و با فاصله 2 سال از این پس برگزار شود و فرصت مناسبی برای كنار هم بودن هنرمندان فراهم كند.

از برگزاری دوسالانه‌ها حمایت كنید

برگزاری نامنظم این رویداد هنری به اختلاف نظر و عقیده‌های هنرمندان و علاقه نداشتن آنها به كنار هم بودن و گردهم جمع شدن باز می‌گردد. شالویی با بیان آن‌كه این اختلاف نظرات جزیی و فاقد ریشه عمیق هستند، تاكید كرد: با قاطعیت می‌گویم كه مركز هنرهای تجسمی یك گام برای افتراق و جدایی برنداشته و برای برگزاری هركدام از فعالیت‌ها و رویدادهای هنری از همه اقشار، انجمن‌ها و هنرمندان دعوت به همكاری می‌كند. وی همچنین برگزاری هركدام از فعالیت‌های هنری و دوسالانه‌ها را امری دشوار دانست و گفت:‌ انتظار داریم وقتی یك برنامه مانند دوسالانه نگارگری با همكاری و مشاركت كامل و به‌صورت مناسب برگزار می‌شود، مورد حمایت رسانه‌ها و هنرمندان قرار گیرد. شالویی همچنین درگذشت استاد لرنی را تسلیت گفت و فقدان این هنرمند فرهیخته را ضربه‌ای جبران‌ناپذیر به هنر نقاشی قهوه خانه‌ای دانست. هشتمین دوسالانه در تهران، مشهد و نیشابور آغاز به كار می‌كند.  منبع :جام جم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی