انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 573)
دوشنبه 6/3/1387 - 2:27 -0 تشکر 41011
ارتقای قدرت درونی

ارتقای قدرت درونی
و درك بهتر از زندگیدر این مقاله قصد داریم شما را با یکی از موثرترین ابزارهای خود-بهسازی یا تزکیه نفس آشنا کنیم. این تکنیک به تقویت ذهن، ارتقاء شغلی و کفایت و توانایی کلی شما کمک می کند. شایان ذکر است که این متد ساده از هر کتاب خودسازی و جلسات انگیزشی موثرتر است.
این فرمول ساده برطرف کننده ی انتقاد از خود، ترس و استرس است. در هر موقعیتی قابل استفاده است و همیشه نیز کار می کند. حتی می توانید آن را بارها بدون هیچ محدودیتی استفاده کنید.
اِل رون هوبارد، مثلث د.م.ک را در سال 1960 کشف کرد.

"
مثلث د.م.ک"
"
د نمایانگر دانش، م نمایانگر مسئولیت و ک نمایانگر کنترل است."
"
مسئولیت داشتن در قبال چیزی یا در دست گرفتن کنترل چیزی، بدون داشتن علم و دانش کافی، دشوار است."
"
همچنین سعی در کنترل چیزی و یا دانستن چیزی بدون احساس مسئولیت احمقانه است."
"
و همچنین دانستن کامل یک چیز و یا مسئولیت داشتن در برابر چیزی بدون داشتن کنترل بر روی آن غیرممکن است، چون اگر چنین نباشد اوضاع نابسامان خواهد شد."
"
و کم کم فرد می تواند همه چیز را خوب پیش ببرد، با:
"
افزایش علم و دانش..."
"
افزایش احساس مسئولیت..."
"
افزایش قدرت اراده و کنترل..."
"
اگر افراد در برخورد با همه ی موقعیت ها، این تئوری را سرمشق خود قرار دهند، مطمئناً موفق خواهند شد."
"
با بررسی هر گوشه از مثلث د.م.ک جزء به جزء، فراموش کردن شکست ها و سرمشق گرفتن از موفقیت ها، فرد به طور قطع پی به قدرت درونی خود برده و موفق خواهد شد."
--
اِل. رون هوبارد

توصیه های عملکردی مثلث د.م.ک
یکی از مشکلاتتان را در نظر گرفته، آن را روی کاغذ نوشته یا در کامپیوتر تایپ کنید. بعد برای هر یک از پرسش های زیر، پاسخی مناسب نوشته یا تایپ گنید.

1- افزایش گوشه ی دانش:
چطور می توانید دانش خود را در مورد این مشکل افزایش دهید؟ برای دانستن در مورد آن به چه چیزهایی نیاز دارید؟ برای بهتر فهمیدن مشکل چه منابعی را باید مطالعه کنید؟

2- افزایش گوشه ی مسئولیت:
چطور می توانید مالکیت بیشتری از مشکل را بر عهده گیرید؟ مسئولیت کدام قسمت های این مشکل بر گردن شماست؟ آیا می توانید مسئولیت قسمت هایی از مشکل که شما عامل آن نبوده اید را بر عهده گیرید؟

3- افزایش گوشه ی کنترل:
کنترل کدام قسمت مشکل را میتوانید بر عهده گیرید؟ چطور می توانید کنترل قسمت های بیشتری از مشکل را نیز بر عهده گیرید؟

4- نادیده گرفتن شکست ها:
اگر همواره بر شکست و عدم موفقیت متمرکز شوید، آنها بزرگتر و غیر قابل تحملتر خواهند شد. و به همین صورت با گرفتار شکست های بیشتری می شوید. پس باید راه هایی برای نادیده گرفتن شکست هایتان پیدا کنید.
اگر نادیده انگاشتن شکست ها دشوار است، سعی کنید آنها را یک به یک روی یک صفحه کاغذ نوشته و بعد کاغذ را از بین ببرید. حواستان را متمرکز کنید. دست از فکر کردن یا صحبت کردن درمورد آنها بردارید و از افرادی که پیوسته برایتان یادآور شکست هایتان هستند دوری کنید. حواس خود را به چیزهای دیگری مشغول کنید تا به شکست هایتان فکر نکنید. همچنین باید سعی کنید که درمورد شکست های دیگران نیز فکر نکنید.

5- سرمشق گرفتن از موفقیت ها:
برای سرمشق گرفتن از موفقیت هایتان چه باید بکنید؟ چطور می توانید پایه ی آنها را محکم کنید؟
نوشتن آنها روی تکه ای کاغذ و چسباندن آن به دیوار می تواند روش خوبی باشد. سعی کنید یادداشتی از همه ی موفقیت های زندگیتان تهیه کنید. در مورد آنها با همه صحبت کنید و برای هر موفقیتان یک جشن حسابی بگیرید.
همچنین این عادت را در خود ایجاد کنید که به دنبال کشف موفقیت های دیگران باشید و آنها را نیز سرمشق خود قرار دهید. هرچه بیشتر تمرکزتان را روی موفقیت قرار دهید، موفقیت بیشتری عایدتان خواهد شد.
بعضی از پاسخ های شما به این سوالات تقریباً ساده است. همین حالا می توانید آنها را انجام دهید. و خواهید دید که چقدر بعد از آن در حل مشکل پیشرفت کرده اید.
بعد از پاسخ گویی به سوالات آسان، قدم های سخت تر را بردارید. وقتی آنها را هم شروع کردید خواهید دید که آنقدرها هم که فکر می کردید دشوار نبوده اند.
اگر دنبال کردن این 5 قدم، مشکلتان را به طور کامل حل نکرد، سعی کنید این مراحل را دوباره طی کنید تا مشکل به طور کلی از بین برود.
طی کردن این مراحل علاوه بر حل مشکل شما، نوعی قدرت درونی نیز در شما ایجاد می کند که باعث می شود درک بهتری از زندگی پیدا کنید.
پس برای حل مشکلاتتان، مثلث د.م.ک فراموشتان نشود! 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.