• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 1733)
چهارشنبه 7/10/1390 - 20:37 -0 تشکر 407667
هشدار! گرانی‌ در راه است

نوسانات شدید قیمت دلار و تغییرات پی در پی آن با واكنش گروهها و محافل مختلف اقتصادی روبه‌رو شده است. عمده واكنشها هم نسبت به تاثیراتی است كه نوسان شدید قیمت دلار بر فعالیتهای تولیدی، صادرات و واردات كشور و نهایتا سطح زندگی مردم بر جای می‌گذارد.

در نخستین واكنشها به تبعات تورمی گرانی یكباره و بی قاعده نرخ دلار توجه شده است و در فاز بعدی هم فعالان اقتصادی نگرانی خود را از تاثیر این وضعیت بر تولید،صادرات و واردات ابراز كرده اند.

شنیده‌های حاكی است برخی از تجار و بازرگانان به منظور استفاده حداكثری از نوسانات بازار ارز و دلار عمدا در جهت ترخیص كالاهای وارداتی از گمركات اقدام نمی‌كنند و همچنین در بسیاری از موارد هم در بازار شاهد عدم فروش كالا به امید افزایش غریب‌الوقوع قیمت‌ها هستیم.

این وضعیت هشداری برای «گرانی‌های جدید» و البته كاذبی است كه دودش تنها به چشم مصرف‌كننده و آحاد مردم می‌رود.

در این راستا اسدالله عسگراولادی عضو اتاق بازرگانی ایران پیشنهاد كرده است كه نرخ دلار حداقل 1300 تومان شود. رئیس اتاق ایران و چین در مورد اثر نوسان‌های اخیردلار بر صادرات كشور عنوان كرد:

 افزایش به این حد را لازم نمی‌دانم، چرا كه این نوسان باعث می‌شود كه پس از بازگشت به حالت عادی صادرات كشور لطمه ببیند. همچنین آن بخش از صادرات كشور كه مواد اولیه خود را از طریق واردات تامین می‌كنند نیز دچار مشكلاتی خواهند شد.

وی با بیان اینكه نرخ دلار حداقل 1300 تومان شود، كافی است، متذكر شد: نرخ مناسب دلار بین 1300 تا 1400 تومان است كه باید این نرخ، نرخ ثابتی شود.

این فعال بخش خصوصی خواستار آن شد كه پس از رسیدن دلار به نرخ بین 1300 تا 1400 تومان دیگر اجازه نوسان قیمت به آن داده نشود. اما عسگر اولادی در شرایطی نگرانی خود را از این وضعیت اعلام كرده است كه در سوی دیگر برخی كارشناسان و نمایندگان مجلس از تورم شدیدی كه گرانی ارز در بازار داخلی بر جای می‌گذارد ابراز نگرانی كرده‌اند.

عمده نگرانی هم به این موضوع بر می‌گردد كه دلار به‌عنوان شاه نرخ تمامی ارزها،تاثیری مهم را بر سمت و سوی قیمتها دارد و بخصوص می تواند قیمت كالاهای وارداتی را به همان میزانی كه دلار گران شده است،گران كند.

به‌عبارت دیگرانی گرانی 20 تا 30 درصدی دلار آن هم ظرف مدت كمتر از یكماه می تواند گرانی تا 30 درصدی كالاهای وارداتی و خارجی و سپس كالاها و تولیدات داخلی را به دنبال داشته باشد و این همان پدیده‌ای است كه در سال 1374 یكبار دیگر رخ داد و ركورد بی سابقه تورم 5/ 49 درصدی را در كشور بر جای گذاشت.

 اكنون هم گرانی دلار و در كنار آن فشارهای بی سابقه خارجی كه توسط غربی‌ها با فرماندهی آمریكا علیه ایران وارد می‌شود، این احتمال را در پی دارد كه تجربه سال 74 به شكلی دیگر تكرار شود.

البته در این راستا برخی كارشناسان به دولت پیشنهاد كرده‌اند برای كنترل نارآمی در بازار دلار و كاهش تاثیر تحریم‌های غرب بر كشور به بازبینی در سیاست‌های اقتصادی و ارزی كشور بپردازد،امری كه با دستور رئیس‌جمهور به وزیر اقتصاد برای بازبینی در سیاستهای ارزی كشور كلید خورده است.

برخی نمایندگان چون شكور اكبر نژاد، عضو كمیسیون اقتصادی، نمایندگان لب به انتقاد گشودند: خود من یکی از نمایندگان معترض بودم که در اعتراض به این روند از جلسه خارج شدم. برخی دیگر از نمایندگان نیز چنین کردند.

سایت الف كه زیر نظر احمد توكلی نماینده تهران و رئیس مركز پژوهشهای مجلس اداره می شود،طی دو سه گزارش به ابراز نگرانی از اوضاع بازار ارز بر اقتصاد كشور پرداخته و از جمله در یكی از مطالب خود بانك مركزی را به ندانم كاری در بازار ارز و در نتیجه تورم شدید تحمیلی به مردم متهم كردو نوشت: این سرعت كاهش ارزش پول ملی از بحران ارزی سال ۷۴ تاكنون بی‌سابقه است.

سایت الف در مطلبی دیگر هم به انتقاد از دولت به‌خاطر رها سازی بازار دلار و در عوض عرضه سكه ارزان دولتی پرداخته و می نویسد:

 چگونه است كه بانك مركزی در شرایطی كه باید اهتمام خود را بر مدیریت بازار ملتهب ارز و حفظ ارزش پول ملی بگذارد، به طور روزانه مشغول به یك كار فرعی است كه نه دردی از خانوارها و محرومین دوا می‌كند و نه گرهی از كار تولیدكنندگان را باز؟
 
جعفر قادری یكی دیگر از نمایندگان مجلس هم در تشریح وضعیت نارآم بازار ارز، دلایل و آثار آن می‌گوید:

 «سیاست‌های غلط شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی باعث شده است چنین اتفاقی بیفتد.» قادری معتقد است: «دولت به جای آنکه مشکل را حل بکند به نظر می‌رسد که بدش نیاید تا بخشی از کسری‌ بودجه‌اش را تامین بکند و این اقدام مشکلات جدی را ایجاد خواهد کرد و باعث خواهد شد که یک تورم وارداتی را داشته باشیم و واحدهای تولید ما با مشکلی حاد روبه‌رو شده و بخش عمده‌ای از نقدینگی به جای آنکه صرف بخش تولید شود به سمت سفته بازی ارز و دلار اختصاص یابد و ما شاهد تعطیلی واحدهای تولیدی باشیم.»

البته تعداد دیگری از نمایندگان مجلس هم كه اظهار نظر كرده اند عمدتا از تبعات تورمی گرانی دلار و تاثیر منفی آن بر وضعیت تولیدات سخن گفته اند.محمد رضا تابش یكی از این نمایندگان است كه می گوید: وقتی قیمت دلار بالا می‌رود، واردات هم گران می‌شود، بنابراین تولید در داخل با توجه به افزایش قیمت‌های بعد از هدفمند‌سازی یارانه‌ها مقرون به صرفه است و این‌ها مجموعا نشان می‌دهد که چرا دلار میل به گرانی دارد.»

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه می دهد: «از طرف دیگر این افزایش قیمت دلار تبعات سوئی هم دارد. قیمت نهاده‌ها را بالا می‌برد و نرخ تورم را افزایش می‌دهد؛ اما در این شرایط چه نگاهی حاکم است، مقداری ابهام‌آمیز است و بیش از این نمی‌توانم تحلیلی داشته باشم.»


منبع: تهران امروز

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.