بهداشت و سلامت (بازدید: 1701)
جمعه 3/3/1387 - 1:39 -0 تشکر 40704
آدامس چشم!

با یاد دوست 

 

چند روز پیش در جریان وبگردی به سوالی رسیدم که در یکی از سایت های فرانسوی ثبت شده بود،

به نظرم بحث جالبی آمد:

« تلویزیون آدامس چشم است »

نظر شما در خصوص این عبارت چیست؟

و چرا چنین تشبیهی صورت گرفته است؟ 

Je suis un etre de dialogue et non point d'affirmation

من گفتگو می کنم ، نه تأیید !  

 

جمعه 3/3/1387 - 12:51 - 0 تشکر 40729

سلااااااااااااام و ادب و حترام و کلی این چیزای مودب

واقعا تلویزیون آدامس چشمه

نه تنها تلویزیون .... بلکه مانیتور بد تره ...

آخه وقتی میشینی پای تلویزیون خیره میشیم به صفحه

بعد به خاطر همینه که علم گفته آقا ... خانم... تا میشینی پای صفحه تلویزیون اول اینکه 2 متر فاصه بگیر

و دوم اینکه هر چند دقیقه یه پلک بزن یا خیره نشو ... مرتب به اطراف نگاه کن ... حتی برا یه لحظه

خب من نیدونم دیگه چی بگم

بازم اگه اطلاعاتی گرفتم میام ....

فهلا یا علی

جمعه 3/3/1387 - 13:44 - 0 تشکر 40747

سلام

بنده هم با نظر آقای doki_in_kalej کاملا موافقم.

خیلی تاکید می شه که 2 الی 3 متر با مانیتور فاصله داشته باشید

اما برخی توجهی به این مطلب ندارن

و باعث می شه که به ضعف چشم مبتلا بشن

موفق باشید

یا علی

"سلامتی، فقط بیمار نبودن شما نیست، بلکه رفاه کامل جسمی، روانی و اجتماعی هر فرد است"

همراه شما دوستان گرامی در تالار بهداشت وسلامت

دوشنبه 22/7/1387 - 13:49 - 0 تشکر 64923

به نام خدا

ســلام

شرمنده یك سوالی برام پیش اومده

برای اینكه بتونیم مطالب نمایش داده شده در مانیتور رو از فاصله 2 متری ببینیم باید مانیتور ما چند اینچ باشه؟

من دنباله مطلبی می گردم درمورد تفاوت مانیتورهای lcd  و crt و ضررهایی كه هر كدومشون برای چشم دارند. دوستان اگه مطلبی در این زمینه دارند لطف كنند و توی همین تایپیك قرار بدن تا بتونیم استفاده كنیم. من خودم پیدا نكردم.

اللَّهُــــــــمّے صَــــــلٌے  و سَلّـــــمّے علَےَ مُحمَّــــــــدْ وَ آلِےَ مُحمَّـــــــــدْ و عجِّـــــــلْ فرَجَهُــــــمّے
 
 
دوشنبه 22/7/1387 - 18:31 - 0 تشکر 64981

عرض سلام و ادب و احترام

دوست خوبم به نظر شخص بنده مانیتور های LCD خیلی بهتر از مانیتور های CRT عمل میکنن و برای چشم مناسب تر هستند، چرا که؛ روی صفحه LCD ها با ماده ای مات پوشیده شده است كه نور كمتری را نسبت به CRT ها منعكس می كند . یعنی شما بازتاب كمتری خواهید داشت و می توانید تصویر را بهتر ببینید ، خصوصاً وقتی بازتاب نور خورشید روی دیوار پشت مانیتور و یا حتی خود مانیتور می افتد.


برای در اختیار گذاشتن مطالب بیشتر در این مورد به دلیل اینکه به تالار بهداشت و سلامت ارتباطی ندارد اگر مایل باشید درخواست خود را برای ایمیل انجمن ارسال کنید تا براتون بفرستم.

سه شنبه 23/7/1387 - 9:37 - 0 تشکر 65084

به نام خدا

ســلام

تشكر از مدیر محترم بابت توضیحاتی كه دادند.

مطمئنا مانیتورهای LCD  آسیب كمتری به چشم می رسونه و بسیار بهتر از مانیتورهای CRT هستند ولی من می خواستم میزان خطر هركدام برای چشم را بدونم. یه جوری باهم مقایسه بشن از لحاظ آسیب رسانی به چشم.

ضمن اینكه من این موضوع رو كاملابه این انجمن مرتبط، و قرار دادن مطلب را در همین تایپیك ضروری می دانم.

البته نیازی به توضیحات اضافه در زمینه روند كار و... دونوع مانیتور نیست و فقط رابطه آن دو با چشم باید مورد بررسی قرار بگیرد.

اگه ممكنه مطلب مورد نظرتون رو برای من ارسال كنید beheshte08@yahoo.com

اللَّهُــــــــمّے صَــــــلٌے  و سَلّـــــمّے علَےَ مُحمَّــــــــدْ وَ آلِےَ مُحمَّـــــــــدْ و عجِّـــــــلْ فرَجَهُــــــمّے
 
 
چهارشنبه 24/7/1387 - 1:0 - 0 تشکر 65250

با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان تالار بهداشت و سلامت

جناب saeidan از نظر علم پزشکی هر دو مانیتور رد شده اند!

البته به نکته خوبی اشاره کردین و بهتره که در مورد آسیب هایی که مانیتور به چشم میرسونه رو توضیح بدیم...

ولی سوال اول شما یه کمی با تالار بهداشت سنخیت نداشت! البته نمیگم کلاً ...

در هر صورت پاسخ آقای doki_inkalej رو تاکید میکنم و بهتون پیشنهاد میکنم اگر میخواین مانیتور خریداری کنید مانیتور های LCD خیلی بهتر عمل میکنن و برای چشم آسیبشون کمتر هستش.

البته زاویه نگاه کردن به مانیتور مهم هستش.

اینکه مانیتور روبروی ما باشد یا نباشد بسیار حائز اهمیت است.

توضیحات تکمیل تر رو میگذارم بر عهده آقای doki_inkalej و یا هر شخصی که اطلاعات کامل تری داره

یا مولا مدد

"سلامتی، فقط بیمار نبودن شما نیست، بلکه رفاه کامل جسمی، روانی و اجتماعی هر فرد است"

همراه شما دوستان گرامی در تالار بهداشت وسلامت

سه شنبه 7/8/1387 - 12:8 - 0 تشکر 67869

CVS مجموعه ای از علائم چشمی و بینایی است كه بر اثر كار با كامپیوتر ایجاد می شود . تقریباً 4/3 كسانیكه زیاد با كامپیوتر كار می كنند گرفتار این علائم هستند. به نظر می رسد با فراگیرتر شدن بكارگیری كامپیوتر در محل های كار و حتی در خانه ها تعداد كسانیكه ازCVS رنج می برند رو به افزایش باشد.

علائمCVS:

مهمترین علائم عبارتند از: خستگی چشم، خشكی چشم، سوزش، اشك ریزش و تاری دید، همچنین ممكن است سببدرد گردن و شانه ها نیز بشود.

چشم انسان حروف چاپی را بهتر از حروف نمایش داده شده بر روی مانیتور می بینند. علت این امر این است كه حروف چاپی كنتراست بیشتری با صفحه سفید زمینه داشته و لبه های آنها واضح تر است حال آنكه در مورد صفحه مانیتور چنین نیست و لبه ها به وضوح حروف چاپی نیستند بلكه حروف از یك مركز با كنتراست بالا شروع شده و به تدریج كم رنگ تر می شوند و پس از تبدیل به خاكستری كمرنگ ناپدید می گردند. بنابراین لبه های حروف بر روی صفحه مانیتور وضوح حروف چاپی را ندارد.

یكی از مهمترین دلایل خشكی و سوزش چشم هنگام كار با كامپیوتر كاهش میزان پلك زدن است بطوریكه افراد هنگام كار با كامپیوتر تقریباً  1/5 حالت عادی پلك می زنند. این مساله به همراه خیره شدن به صفحه مانیتور و تمركز بر روی موضوع كار سبب می شود تا پلك ها مدت بیشتری باز بمانند و در نتیجه اشك روی سطح چشم سریعتر تبخیر می شود.

ادامه دارد...

سه شنبه 7/8/1387 - 12:9 - 0 تشکر 67870

 ادامه از پست قبل:

11 توصیه برای كاهش علائمCVS

1- سعی كنید بطور ارادی پلك بزنید. این كار سبب می شود سطح چشم شما با اشك آغشته شده و خشك نشود.

در صورتیكه مشكل شما شدید باشد می توانید از قطره های اشك مصنوعی استفاده كنید.

2-     مركز مانیتور باید حدود 10 تا 20 سانتیمتر پایین تر چشمان شما باشد. این وضعیت علاوه بر اینكه باعث می شود

پلك ها پایین تر قرار گیرند و سطح كمتری از چشم در معرض هوا باشد، از خستگی گردن و شانه ها نیز می كاهد.

در این موارد هم باید مانیتور را در ارتفاع مناسب قرار داد و هم ارتفاع صندلی را نسبت به میزكار تنظیم كرد بطوریكه ساعد شما هنگام كار باkeyboard موازی با سطح زمین باشد.

3- مانیتور خود را طوری قرار دهید كه نور پنجره یا روشنایی اتاق به آن نتابد، هنگام كار با كامپیوتر سعی كنید پرده ها را بكشید و روشنایی اتاق را نیز به نصف وضعیت معمولی كاهش دهید. اگر از چراغ مطالعه بر روی میز خود استفادهمی‌كنید آن را طوری قرار دهید كه به صفحه مانیتور یا چشم شما نتابد. همچنین می توانید از صفحه های فیلتر نیزبر روی صفحه مانیتور استفاده كنید. تابش نور به صفحه مانیتور سبب كاهش كنتراست و خستگی چشم می شود. این مساله بخصوص زمانیكه زمینه صفحه تیره باشد شدیدتر خواهد بود.

4- به چشمان خود استراحت دهید. سعی كنید هر 5 تا 10 دقیقه چشم خود را ازمانیتور برداشته و به مدت 5 تا 10 ثانیه به نقطه ای دور نگاه كنید، این كار سبب استراحت عضلات چشم می شود. همچنین به شما وقت می دهد پلك بزنید و سطح چشم شما مرطوب شود.

5- اگر مجبورید كه متناوباً به یك صفحه نوشته و مانیتور نگاه كنید (خصوصاً در مورد تایپیست ها) ممكن است چشم شما خسته شود زیرا باید تطابق خود را تغییر دهد. برای جلوگیری از این مساله سعی كنید صفحه نوشته شده را در حداقل فاصله و هم سطح با مانیتور قرار دهید. برای اینكار می توانید ازCopyholder استفاده كنید.

6- فاصله مانیتور با چشمان شما باید 50 تا 60 سانتی متر باشد.

7- روشنایی و كنتراست مانیتور خود را تنظیم كنید. میزان روشنایی مانیتور باید با روشنایی اتاق هماهنگی داشته باشد. یك روش برای تنظیم روشنایی مانیتور ایناست كه به یك صفحه وب با  زمینه سفید (مثل این صفحه) نگاه كنید. اگر سفیدی صفحه برای شما مثل یك منبع نور است روشنایی مانیتور زیاد است و باید آن را كم كنید. در مقابل، اگر صفحه كمی خاكستری به نظر می رسد روشنایی را زیاد كنید. در مجموع روشنایی باید در حدی باشد كه چشمان شما احساس راحتی كنند. كنتراست مانیتور باید حداكثر باشد تا لبه حروف بیشترین كنتراست را با نوشته خود پیدا كند.

8- مشخصات دیگر مانیتور خود را تنظیم كنید، كیفیت نمایش تصاویر بر روی مانیتور به سه عامل بستگی دارد:Resolution،Refresh Rate وDot Pitch.

Refresh Rate نشاندهنده فركانس تجدید تصویر بر روی مانیتور است. فركانس پایین می تواند برای چشم

خسته كننده باشد و فركانس های خیلی پایین سبب پرش تصویر می شوند. بهترینRateRefresh  حدود 70 هرتز یا بیشتر است. Resolution یا وضوح تصویر كه بهRateRefresh  نیز بستگی دارد به تراكم پیكسل های تصویر

بر روی مانیتور گفته می شود. هر چه تعداد پیكسل ها بیشتر باشد جزئیات بیشتری از تصویر دیده می شود. بطور كلی

هر چهResolution بیشتر باشد بهتر است ولی باید به RateRefresh  نیز توجه داشت. گاهیResolution بالاRateRefresh  پایین دارند بنابراین باید وضعیتی را انتخاب كرد كه هر دو بیشترین تعداد را داشته باشند.

9-Dot pitch برsharpness تصویر موثر است و هر چه عدد آن كمتر باشد تصویرSharpتر است. بیشتر مانیتورها Dot pitch بین 25/0 تا 28/0 میلی متر دارند. 28/0 میلی متر یا كمتر عدد مطلوب است.RateRefresh  وResolution را در ویندوز می توانید در Properties Display تنظیم كنید ولیDot pitch قابل تنظیم نیست.

10-   اگر علی رغم رعایت توصیه های گفته شده بازهم دچار علائمCVS هستید می توانید از عینك های مخصوص استفاده كنید زیرا گاهی مشكل در دید متوسط است. ما بطور معمول كمتر از دید متوسط استفاده می كنیم زیرا بیشتر اوقات یا اشیاء دور را نگاه می كنیم و یا اشیاء نزدیك. ولی مانیتور كامپیوتر دقیقاً در فاصله ای از چشم قرار می گیرد كه مربوط به دید متوسط است. اگر شما عینكی هستید عینك شما به احتمال زیاد برای كار با كامپیوتر مناسب نیست زیرا دید متوسط را اصلاح نمی كند. برای دریافت عینك مناسب كامپیوتر به چشم پزشك مراجعه كنید.

11-   هنگام كار با كامپیوتر سعی كنید گردن خود را راست نگهداشته و شانه را عقب دهید. قوز كردن هنگام كار طولانی با كامپیوتر سبب دردهای گردن و شانه ها می شود. اگر پشتی صندلی شما قابل تنظیم است آن را طوری تنظیم كنید كه كاملاً به پشت شما بچسبد. همچنین ارتفاع صندلی خود را طوری تنظیم كنید كه كف پاها روی زمین قرار داشته و زانوی شما در زاویه 90 درجه قرار داشته باشد.keyboard وMouse باید پایین تر از آرنج و نزدیك دستان شما قرار داشته باشد.

و نهایتاً اینكه: اگر همچنان بر اثر كار با كامپیوتر دچار مشكلات چشمی هستید بهتر است به یك چشم پزشك مراجعه كنید.

سه شنبه 7/8/1387 - 13:39 - 0 تشکر 67880

به نام خدا

ســلام

تشكر می كنم از شما مدیر محترم كه مطلب مفیدی رو گذاشتین. من خودم دنبالش بودم تا مطلب مشابهی رو اینجا قرار بدم برای استفاده عموم كه خوشبختانه شما زحمتشو كشیدین.

باید بیش از پیش مراقب چشمهامون باشیم.

اللَّهُــــــــمّے صَــــــلٌے  و سَلّـــــمّے علَےَ مُحمَّــــــــدْ وَ آلِےَ مُحمَّـــــــــدْ و عجِّـــــــلْ فرَجَهُــــــمّے
 
 
دوشنبه 13/8/1387 - 16:55 - 0 تشکر 68594

سلام

جناب دکی اینکالج خیلی ممنون از مطالب مفیدی که گذاشتین. من همون اول که سعیدان گرامی سئوالشو مطرح کرد، دو دفعه اینجا راجع به آسیبهایی که مانیتور به چشم میرساند مطلب گذاشتم ولی متأسفانه چون سیوش نکرده بودم موقع ثبت همش پاک شد. بعد هم دیگه همت نکردم که بنویسم ولی خوشحالم که شما زحمت کشیدید و خیلی جامع و کامل نوشتید. من خودم دچار همین عارضه به شکل جدی شده بودم ، پزشک معالج از آن با نام افتر ایمیج یاد کرد. و مدت مدیدی طول کشید تا از دست آن خلاص شدم. البته خشکی چشم را که هنوز هم دارم و خوب نشده ولی بقیه علائم شکرخدا رفع شده است.

    

خنجر آب‌دیده را زنگ عوض نمی‌کند
چهره انقلاب را جنگ عوض نمی‌کند
بگوی با منافقین به کوری دو چشمتان
پیرو خط رهبری رنگ عوض نمی‌کند

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.