دانش و فن آوری (بازدید: 336)
دوشنبه 5/10/1390 - 15:13 -0 تشکر 406610
تولید برق از ضایعات میادین میوه و تره بار

برای اینکه اجرای این طرح در تهران توجیه اقتصادی داشته باشد، باید مخازن، ظرفیت ورود 20 تن ضایعات را داشته باشند که در پروژه طراحی شده این قابلیت وجود دارد.

 

 

پژوهشگران کشور طرحی را ارائه دادند که می تواند با استفاده از ضایعات میادین تره بار برق مورد نیاز شبکه سراسری را به میزان 3 هزار و 800 کیلو وات تولید کنند.
پیمان یحیایی از محققان این طرح دراین باره توضیح داد: در حال حاضر میدان تره و بار 80 تن ضایعات تولید و همین میزان ضایعات آلودگی های زیست محیطی ایجاد می کند.
وی با اشاره به طرح اجرا شده در این زمینه خاطرنشان کرد: در این طرح با استفاده از "دایجستر" که در آن فرآیند بی هوازی انجام می شود، طرحی را در زمینه تبدیل این ضایعات به برق ارائه دادیم.
یحیایی به بیان جزئیات این طرح پرداخت و گفت: در این طرح ضایعات تره بار وارد مخازن بزرگی می شوند و در مدت 29 روز از ورود هوا به داخل مخازن جلوگیری می شود.
این محقق ادامه داد: طی این مدت ضایعات به گاز متان تبدیل می شود و از گاز تولید شده می توان در جهت تولید برق بهره برداری کرد.
وی میزان ضایعات ورودی به این مخازن را از 200 کیلو تا 20 تن دانست و یادآور شد: در این طرح از 20 تن ضایعات می توان 3 هزار و 800 کیلووات ساعت برق تولید کرد.
یحیایی با اشاره به جنبه های اقتصادی این طرح تحقیقاتی اضافه کرد: برای اینکه اجرای این طرح در تهران توجیه اقتصادی داشته باشد، باید مخازن، ظرفیت ورود 20 تن ضایعات را داشته باشند که در پروژه طراحی شده این قابلیت وجود دارد.

 

 

 

دوران خوش آن بود که با دوست به سر شد ***باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود  

 

 

 

 

 

 

سه شنبه 6/10/1390 - 2:22 - 0 تشکر 406887

چه خوب!
نمونه بارز چیزی که خوار اید روزی به کار اید هست

 

  قال رسول لله (ص)

طلب العلم فریضة علی کل مسلم، الا ان الله یحب بغاة العلم
طلب علم بر هر مسلمانی واجب است، همانا خدا جویندگان علم را دوست دارد.

پنج شنبه 8/10/1390 - 11:25 - 0 تشکر 407919

چه جالب. البته از این روش برای ماشین های برقی استفاده شده بود اما برق شهری نه. خیلی طرح کاربردی و مفیدی ه. انشاالله بتونه این طرح رو در وسعت بالا به اجرا در بیاره.

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی