انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 914)
چهارشنبه 30/9/1390 - 17:43 -0 تشکر 404743
یلدا ، چرا و چگونه؟

سلام دوستان عزیز

همونطوری که همتون می دونید امشب شب یلداست ، بلند ترین شب سال . امیدورام همتون تو این شب شاد و خوشحال باشید .

تو این تاپیک می خوایم نکات علمی این شب و علل به وجود اومدنشو براتون بگیم . شمام اگر چیزی به ذهنتون رسید فراموش نکنید .

چهارشنبه 30/9/1390 - 17:47 - 0 تشکر 404745

هر سال مصادف با شروع فصل زمستان انقلاب زمستانی اتفاق می افتد . به بیانی ساده انقلاب زمستانی روزی در طی سال است که در نیم کره ی شمالی زمین طولانی ترین شب و کوتاه ترین روز را تجربه می کنیم . این موضوع در نیم کره جنوبی زمین نیز اتفاق می افتد ولی با این تفاوت که افرادی که در نیم کره ی جنوبی زمین زندگی می کنند کوتاه ترین شب و بلند ترین روز و یا به عبارتی انقلاب تابستانی را تجربه می کنند . امروز ساعت 5:30 به وقت جهانی و 8:30 به وقت ایران خورشید به پایین ترین میل (23.5- درجه) خود رسید و فصل زمستان آغاز شد .

دایرة البروج

با گردش زمین در مدار خود؛ به نظر میرسد خورشید در میان ستاره ها حرکت میکند. این حرکت متفاوت با حرکت روزانه شرق به غرب خورشید؛ جابجایی سالانه است که هر شبانه روز حدود یک درجه پیش میرود . ما نمیتوانیم به سادگی حرکت خورشید را ببینیم زیرا نور شدید خورشید ؛ ستاره ها را پنهان میکند . اگر آسمان روز روشن نبود ؛ میتوانستیم خورشید را در کنار ستاره های دیگر صورت های فلکی دایرة البروجی ببینیم که هر ماه مکانش بین آنها تغییر میکرد . خورشید هر ماه تقریبا در یکی از این صورتهای فلکی یا برج ها قرار دارد .

چهارشنبه 30/9/1390 - 17:48 - 0 تشکر 404746

استوای سماوی


از امتداد محور قطب شمال – جنوب زمین به سمت کره سماوی ، دو نقطه فرضی قطب شمال سماوی و قطب جنوب سماوی پیدا میشوند که محور چرخش ظاهری ستاره ها و سیارات و خورشید به دور زمین میباشند . این خط فرضی منطبق است بر محرور زمین و ما فرض میکنیم که تمام اجرام سماوی در حرکت ظاهری شبانه روزی خود به دور این محور میگردند ؛ که البته گردش ظاهری این اجرام به دور این محور به سبب گردش وضعی زمین به دور محور خودش ایجاد میشود .

هم چنین از امتداد استوای زمین به سمت کره سماوی ؛ روی این کره خطی میتوان فرض کرد که مانند استوای زمین ؛ کره سماوی را به دو قسمت مساوی شمال و جنوب سماوی تقسیم میکند . این خط در راستای خط استوای زمین است و مانند صفحه ای دو نیمکره سماوی را به دو قسمت شمال و جنوب تقسیم میکند .


زاویه بین دایرة البروج و استوای سماوی


در اینجا ذکر این مطلب مهم است که باید بدانیم که صفحه دایرة البروج بر صفحه استوای سماوی منطبق نیست ( یعنی یکی نیستند ) بلکه این دو صفحه با هم متفاوت بوده و با یکدیگر زاویه دارند و همدیگر را قطع میکنند .این موضوع به خاطر زاویه ی محور زمین است که زاویه 23.5 درجه ای دارد در نتیجه استوای سماوی هم با دایرة البروج زاویه 23.5 درجه ای دارد.تصویر زیر این زاویه را به وضوح نشان میدهد.

به این ترتیب و با توجه به شکل میتوان دریافت که خورشید در طی حرکت ظاهری خود در طول سال بر روی دایرة البروج ؛ مدتی از سال در نیمکره جنوبی آسمان ( سمت جنوب استوای سماوی ) و در مدتی از سال در نمیکره شمالی آسمان ( سمت شمال استوای سماوی ) قرار دارد .

وقتی خورشید در حال گذر از نیمکره شمالی دایرة البروج است ؛ برای مردم نیمکره شمالی زمین بهار و تابستان و وقتی در حال گذر از نیمکره جنوبی دایرة البروج است ؛ برای مردم نیمکره شمالی زمین پاییز و زمستان میباشد.

چهارشنبه 30/9/1390 - 17:48 - 0 تشکر 404747

اعتدالین

همان طور که در تصویر مشاهده می کنید خورشید در حرکت ظاهری خود به دور زمین در دو نقطه از محل برخورد استوای سماوی و دایرة البروج می گذرد که به اعتدال پاییزی و بهاری معروف است در این دو روز ( نقطه ) طول روز و شب برابر است .

انقلابین

همچنین میبینم که در دو نقطه از دایرة البروج است که خورشید بیشترین فاصله از استوای سماوی را پیدا میکند . یکی در شمال استوای سماوی و دیگری در جنوب استوای سماوی . به این دو نقطه، انقلاب تابستانی ( وقتی که خورشید به شمالی ترین نقطه نسبت به استوای سماوی میرسد ) و انقلاب زمستانی ( وقتی که خورشید به جنوبی ترین نقطه نسبت به استوای سماوی میرسد ) می گویند .

وقتی که خورشید به این دونقطه میرسد چند خصوصیت ؛ چشمگیر میباشد :

در انقلاب تابستانی ( در نیمکره شمالی ) خورشید به نهایت تابش عمودی خود به زمین میتابد . البته این زاویه به نسبت عرضهای جغرافیایی مختلف روی نیمکره شمالی متفاوت است ولی ناظر را در هر عرضی که فرض کنیم ؛ در این روز خورشید به بیشترین حدی که میتواند سمت بالای سر ناظر باشد ؛ میرسد .

در این نقطه ، طول روز به حد اکثر میرسد .

در این نقطه خورشید از شمال شرقی ترین قسمت افق ( نسبت به هر ناظر در هر عرض جغرافیایی ) طلوع کرده و در شمال غربی ترین قسمت از افق غروب میکند . یعنی این نقطه ای که خورشید در این روز در آن طلوع میکند ؛ نقطه ایست که در هیچ موقعی از سال ؛ خورشید شمالی تر از آن طلوع نخواهد کرد .

در انقلاب زمستانی ( در نیمکره شمالی ) ؛ دقیقا برعکس این اتفاقات برای خورشید می افتد .

صورت فلکی که هنگام انقلاب تابستانی ( در نیمکره شمالی ) خورشید در آن قرار دارد ؛ خرچنگ cancer یا همان سرطان است . همچنین نقطه انقلاب زمستانی در صورت فلکی جَدی capricornus است .

منبع : سایت نجوم افلاک

چهارشنبه 30/9/1390 - 22:32 - 0 تشکر 404882

سلااام به همگی
مرسییی خانوم کریمی
یلدارو به همه دوستای گل نجومیم تبریک میگم ایشالله شبی پربرکت وبه خوشی داشه باشین....

خیلی وقت ها خدا پشت خطه ولی مامشغولیم

پاشو جواب بده الان پشته خطه ...

شنبه 3/10/1390 - 12:19 - 0 تشکر 405847

سلام
مطلب خوب بود.خانم کریمی دستتان درد نکنه.بسیار ساده و روان علت شب یلدا و انقلاب تابستانی و زمستانی را توضیح داده بود.من که خیلی استفاده کردم.ممنون.

شنبه 3/10/1390 - 21:54 - 0 تشکر 406084

سلام
دست گلتون درد نکنه. خیلی خوب بود.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

يکشنبه 4/10/1390 - 1:42 - 0 تشکر 406141

سلام
از همتون ممنونم به خاطر لطفتون فقط ببخشید که یخرده دیر بود به نسبت یلدا :)

دوشنبه 5/10/1390 - 0:46 - 0 تشکر 406472

تاپیک فوق العاده ای بود خانم کریمی
دست شما درد نکنه

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی