انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 838)
سه شنبه 29/9/1390 - 20:28 -0 تشکر 404316
حکمت اذان

در کتاب اللئالی  روایت شده که از معصوم پرسش شد: " حکمت این که برای نماز، اذان معین شده ، در حالی که عبادات دیگر ، اذان و اقامه ای ندارند ، چیست ؟ "

حضرت فرمودند: زیرا نماز شبیه به احوال روز قیامت است ، اذان شبیه نفخه اولی می باشد که برای مردن همه مخلوقات دمیده می شود ، و اقامه  شبیه به نفحه دوم است ؛ چنان که خداوند متعال می فرماید : واستمع یوم یناد المناد من مکان قریب (ق/1)و قیام برای نماز ، شبیه قیام مردم در روز قیامت است؛ چنان که خداوند می گوید : یوم یقوم الناس لرب العالمین (مطففین/6 )؛  روزی که مردمان برای حضور در پیشگاه خداوند عالمیان بلند شوند و بلند نمودن دست ها برای تکبیره الاحرام، شبیه به بلند نمودن دست ها در قیامت برای گرفتن نامه عمل و خواندن آن در پیشگاه پرودگار است ،چنان که قرآن می گوید:  اقرا کتابک کفی بنفسک الیوم علیک حسیبا (اسراء/14 بخوان کتابت را؛ همین بس که تو امروز حسابگر خود باشی ) و رکوع ، شبیه به خضوع مخلوقات در برابر پرودگار جهانیان است ؛ چنان که می فرماید : وعنت الوجوه للحی القیوم (طه/ 111.همه چهره ها ، در برابر آن زنده پایدار ، درمانده شدند.)

 

 

 

 

وسجود، شبیه سجده مردمان در قیامت برای پرودگار جهانیان است؛ چنان که فرمود: یوم یکشف عن ساق ویدعون الی السجود (القلم/ 42. روزی که پرده از ساق بر گیرند و مردمان به سجده دعوت شوند.)  و؛ تشهد ، شبیه به زانو در آمدن  مردمان در پیشگاه پرودگار متعال می باشد چنان که فرمود : فریق فی الجنه  و فریق فی السعیر

 

 

 

 

 

 اسرار الصلوه شیخ جلیل القدر عارف بالله حاج میرزا جواد اقا ملکی تبریزی ترجمه احمد بانپور چاپ اول  88 ، ص 420

 


 

 

چهارشنبه 30/9/1390 - 9:32 - 0 تشکر 404486

به نام خدا

عرض سلام ودرود

و تشکر از مطلب زیبای شما

این مطلب را تا آخر بخوانید

این جریان را مرحوم نراقى در كتاب «خزائن« چنین آورده است:

«میرفندرسكى« در ایّام سیاحت به یكى از شهرهاى كفّار رسید و با مردم آن سامان به گفتگو نشست. روزى گروهى از آنان گفتند: یكى از دلائل ما بر حقیقت داشتن عقیده ما و بطلان عقاید شما این است كه معبدهاى ما نزدیك به دو هزار سال است بنا شده و اثرى از خرابى در آنها دیده نمى‏شود و اكثر مساجد شما صد سال باقى نمى‏ماند و خراب مى‏شود، و چون حقیقت هر چیزى حافظ آن است، پس دین ما بر حق است.

بر اساس یقین و اعتقادى كه قلب «میرفندرسكى« را همچون آهن محكم نموده بود، در جواب فرمود:

سبب باقى ماندن معبدهاى شما و خراب شدن مسجدهاى ما این نیست، بلكه راز آن این است كه در مسجدهاى ما عبادتهاى صحیح انجام مى‏شود، و نام خداوند بزرگ در مساجد ما برده مى‏شود، بنا طاقت تحمّل آن را ندارد به این جهت خراب مى‏شود.

امّا معبدهاى شما از عبادتهاى صحیح خالى است، بلكه گاهى اعمال فاسد در آنجا به عمل مى‏آید، از این جهت سستى و خرابى در آن پیدا نمى‏شود و اگر عبادتهاى ما و نام پروردگار ما در معبدهاى شما برده شود، تاب تحمّل آن را ندارد و خراب مى‏شود.

آنان گفتند: این كارى است آسان، تو داخل معبد ما شو و در آنجا عبادت كن، تا راستگویى ما و كذب شما معلوم شود.

سیّد قبول فرمود و با توكّل به خداوند بزرگ وضو گرفت و به اهل بیت عصمت‏علیهم السلام توسّل جست. آن گاه به معبد بزرگ آنان كه در نهایت استحكام بنا شده بود و قریب دو هزار سال از تاریخ بناى آن مى‏گذشت، وارد شد.

گروه بسیارى از مردم آن سامان به نظاره نشستند، سیّد پس از ورود به معبد، اذان و اقامه گفت و با نیّت نماز به آواز بلند گفت: «اللّه اكبر« و از معبد بیرون دوید! ناگهان سقف معبد فرو ریخت و دیوارهاى آن نیز خراب شد.(1)

بر اثر وقوع این كرامت، گروه بسیارى از كفّار به دین اسلام مشرّف شدند.(2)

پی نوشت:

(1) - جامع الدرر: 370/2.
(2) - تذكرة القبور: 60.

منبع 

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

پنج شنبه 8/10/1390 - 2:5 - 0 تشکر 407810

سلام
مطلبتون در مورد سید میرفندرسکی خیلی جذاب بود، الله اکبر
یا علی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی