سينما و تلویزیون (بازدید: 694)
سه شنبه 22/9/1390 - 18:25 -0 تشکر 400934
اعتراض به سریال جاودانگی

«مگر تندگویان همان وزیر جوان كابینه‌ی شهید رجایی نبود؟»
اعتراض خانواده شهید تندگویان به نحوه‌ی پخش سریال «جاودانگی»

 

در پی پخش سریال «جاودانگی» با موضوع زندگی وزیر نفت دولت شهید رجایی ـ شهید محمد جواد تندگویان ـ همسر و فرزندان آن شهید در نامه‌ای خطاب به سید عزت‌الله ضرغامی اعتراض خود را نسبت به نحوه‌ی پخش این سریال اعلام كردند.

 

 

به گزارش سرویس تلویزیون و رادیو ایسنا، در ابتدای این نامه كه خطاب به رییس رسانه ملی نوشته شده‌ و علاوه بر همسر و فرزندان شهید، نام سازندگان سریال «شهید تندگویان» نیز در انتهای آن به چشم می‌خورد، آمده است:

شامگاه بیستم آذر ماه مدیران شبكه سه رسانه شما! در اقدامی غافلگیرانه و كمتر از پنج ساعت پس از خاتمه‌ی جلسه با خانواده بزرگوار شهید و كارگردان‌، در حالی كه طبق توافق و قرارداد مكتوب بنا بود سریال 25 قسمتی تولید شده «جاودانگی» بر اساس سیاست‌های نانوشته‌ی شما و حذف مهمترین بخش‌های زندگی سیاسی شهید در 20 قسمت پخش شود‌، به یكباره و در تصمیمی چند ساعته پس از 13 قسمت از ادامه‌ی نمایش سریال جلوگیری كرده و در كمتر از چند ساعت با استفاده از سی‌دی‌هایی كه برای بازبینی به پخش تحویل شده بود، پایانی تصنعی به وجود آورده و با افتخار هرچه تمام‌تر به عنوان قسمت آخر روی آنتن فرستادند.

 

در بخش دیگر این مطلب ارسالی به ایسنا آمده است:

برادرم،‌ جناب آقای ضرغامی!

 

مگر تندگویان همان وزیر جوان كابینه‌ی شهید رجایی نبود كه امام راحل از او به عنوان اسوه‌ی مقاومت و صبر یاد كردند و مقام معظم رهبری بارها و بارها از غربت و رشادتش سخت گفتند؟ مگر نه اینكه او شاگرد مكتب دكتر شریعتی بود و هر هفته پای سخنان معلم شهیدش در حسینیه ارشاد می‌نشست؟ پس چرا شما تمام فصل‌های زندگی او را حذف و بخش‌های باقیمانده را به نفع سیاست‌های خودتان تحریف كردید؟ به چه قیمتی قصد دارید تنها وزیری كه در دوران دفاع مقدس و در جبهه جنگ اسیر و پس از خاتمه جنگ شهید شد را از تاریخ این مرز و بوم پاك كنید؟!

 

تندگویانی كه در 29 سالگی و پس از سال‌ها مبارزه و تحمل زندان در رژیم پهلوی وزیر دولت شهید رجایی شد‌، الگویی است به یاد ماندنی برای خیل جوانانی كه در این سن و سال قهرمانانشان پوشالی هستند و در رسانه‌ای كه فعلا در اختیار تفكر و دیدگاه‌های شخص شماست، اثری از قهرمانان واقعی این سرزمین كهن یافت نمی‌شود و چه قهرمانی ارزشمندتر از امثال تندگویان كه از كوچه پس كوچه‌های خانی آباد به وزارت می‌رسد و در مدت كوتاه وزارت تا اسارتش بیشتر از همه وزیران قبل و بعدی خود و پا به پای زحمتكشان در پالایشگاه‌های نفت زیر آتش و جبهه‌های جنگ حضور می‌یابد.

 

خانواده‌ی شهید تندگویان در بخش دیگر از نامه‌ی انتقادی خود به رییس سازمان صداوسیما مدعی شده‌اند:

 

یك ریال از هزینه‌ی این سریال توسط صداوسیما پرداخت نشده و علی‌رغم اطلاعات غلطی كه به شما داده‌اند كل هزینه تولیدش معادل تولید سه چهار تله فیلم تازلی است كه هر هفته و به دفعات در شبكه‌های مختلف تولید می‌شود.

 

در این مطلب همچنین آمده است كه «تبعات نارضایتی این برخوردهای توهین آهیز گریبان‌گیر خواهر و مادر شهید تندگویان شده و خانواده و تمامی عوامل این سریال را در بهت و حیرت قرار داده است.»

 

همسر و فرزندان شهید تندگویان سپس در بخش دیگری از این نامه نوشته‌اند:

برادرم، جناب آقای ضرغامی!

 

... امروز عصر ارتباطات و رسانه‌هاست‌،... در عرض،‌ كمتر از چند ساعت بخش‌های پخش نشده سریال در اینترنت منتشر می‌شود و سی دی اش دست به دست در شهر می‌چرخد و از شما می‌پرسند چرا با غریب‌ترین شهید دوران دفاع مقدس این رفتار را داشتید و چرا تاریخ را تحریف كردید.

 


 

نامه‌ی اعتراض‌آمیز پسر شهید تندگویان به ضرغامی
«زندگی این شهید غریب تحریف شد»

 

در پی تولید و پخش سریال «جاودانگی» از تلویزیون كه به زندگی شهید تندگویان اختصاص داشت، محمد مهدی تندگویان (پسر آن شهید) در نامه‌ای خطاب به رییس سازمان صداوسیما به انتقاد از این سریال پرداخته است.

 

در متن این نامه كه نسخه‌ای از آن با امضای پسر شهید تندگویان به سرویس تلویزیون و رادیو ایسنا ارسال شده، آمده است:

«ریاست محترم سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران

سلام علیكم

 

احتراما همانطور كه مستحضرید سریال جاودانگی مربوط به زندگینامه‌ی آزاده شهید تندگویان از ابتدای محرم امسال در شبكه سوم سیما پخش می‌شد و طبق توافق به عمل آمده قرار بود كه در 20 قسمت پخش شود كه متاسفانه به دلایلی كه هنوز برای بنده نامعلوم است به تعداد 16 قسمت‌، تبدیل شد. با توجه به اعتراض بنده در جلسه حضوری مورخ ـ 20 آذر ماه 90 ـ در گروه فیلم و سریال شبكه سه و همچنین با حضور قائم مقام شبكه جناب آقای مقیسه برگزار شد قرار شده با نظارت مستقیم خانواده این سریال تا حداقل چهار قسمت دیگر ادامه یابد ولی امشب بدون هیچ علتی شبكه علیرغم میل خانواده و بدون اطلاع قبلی مبادرت به پخش آخرین قسمت كرد كه باعث تحریف فراوان در سریال زندگینامه این شهید غریب شد.

از جنابعالی تقاضا دارم ضمن دستور رسیدگی موضوع، جلوی این توهین‌ها و هتك حرمت از شهداء گرفته شود و همچنین دستور پخش باقیمانده سریال را تا انتهای كار بفرمایید.»

 

به گزارش ایسنا، مجموعه تلویزیونی «جاودانگی» درباره‌ی زندگی وزیر شهید نفت، محمد جواد تندگویان از یكشنبه ششم آذر پخش شد.

 

این سریال در گروه فیلم و سریال شبكه سه و روابط عمومی وزارت نفت، به تهیه‌كنندگی صدیقه صحت و به كارگردانی اكبر منصور فلاح ساخته شده است.

 

بنا بر این گزارش، «جاودانگی» توسط وزیر سابق نفت «مهندس غلامحسین نوذری» در موزه عبرت كلید خورد و پس از گذشت دو سال و با خاتمه یافتن مراحل تدوین و صداگذاری آماده پخش شده است.

 

تصویربرداری این مجموعه در شهرهای آبادان،‌اهواز‌، محلات‌، تهران‌، جزیره خارك و شهرهای بغداد و كربلا در كشور عراق انجام شده است.

 

خلاصه داستان مجموعه جاودانگی: «محمد جواد تندگویان در بیست و نه سالگی به عنوان وزیر نفت جمهوری اسلامی برگزیده شد اما پس از سی و هشت روز از زمان تصدی وزارت به اسارت نیروهای بعثی عراق در می‌آید چند ماه پس از اسارت او «هدی» دختر او به دنیا می‌آید. سال‌ها می‌گذرد و هدی در انتظار بازگشتن پدر نادیده‌ی خویش است همه‌ی اسرار به وطن باز می‌گردند اما پس از سال‌ها چشم انتظاری جنازه پدر بر می‌گردد و به هدی می گویند پدرش به بهشت و نزد خدای خویش بازگشته است. هدی كوچك با خودش قرار می‌گذارد مسیری را در زندگی پیش بگیرد تا هم چون پدر شهیدش به بهشت برود و او را كه هیچ گاه ندیده ببیند. پس با این تصمیم بزرگ می‌شود و در زندگی با نشانه‌هایی از حضور او مواجه می‌شود» 

 

 

ایسنا


 

 

لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

چهارشنبه 23/9/1390 - 19:41 - 0 تشکر 401464

سلام
به نظر من سریال قشنگی نبود
خیلی خوب روایت نکرده بود

شاید تقدیر قابل تغییرنباشد،اما تغییر قابل تقدیر است.
شنبه 26/9/1390 - 12:30 - 0 تشکر 402683

سلام
اره بابا این چی بود بیشتر شبیه به یه فیلم تخیلی بود یا زندگی یک مرد بزرگ واقعا که با چه فکری اینجوری فیلم میسازن؟!!!!

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی