انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 6139)
چهارشنبه 25/2/1387 - 6:25 -0 تشکر 39936
شیوه های همسریابی

 

درس چهاردهم

 

شدیدترین مجازات

 

پیامبر اسلام(صلى الله علیه وآله) مى فرماید:

أشَدُّ النَّاسِ عَذَاباً فِى الْقِیامَةِ عَالِمٌ لَمْ یَعْمَلْ بِعِلْمِهِ وَلَمْ یَنْفَعْهُ عِلْمُهُ(1)

ترجمه

كسى كه چیزى را مى داند و به آن عمل نمى كند و از دانش خود بهره نمى گیرد، مجازاتش در قیامت از همه شدیدتر است.

 

شرح كوتاه

   از نظر منطق اسلام، دانش همواره ابزارى است براى عمل، براى بهبودى زندگى فرد و اجتماع، و بدون آن ارزشى ندارد.

آنها كه ندانسته مرتكب خلافى مى شوند مسؤولیت سبكترى دارند، ولى مسؤولیت شدید متوجه آنهاست كه مى دانند و مرتكب خلاف مى شوند، آنها كه در آگاه ساختن قشرهاى وسیع اجتماع كوتاهى مى كنند، و هركس سهم كوچك یا بزرگى از علم داشته باشد به همان اندازه بار این مسؤولیت بدوش مى كشد.


1. بحارالانوار، جلد 2، صفحه 38.

...................................................... 

سلام

یکی از بحثهای شیرین که حتما مزه شو خواهید چشید و یا خواهیم چشید بحثه ازدواجه

از دوستان می خوام اگه تجربه ای داشته اند حتما بگند و یا اگه مطلبی به ذهنشون میرسه دریغ نکنند تا بتونیم بحث کاملی رو داشته باشیم

یا علی 

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

چهارشنبه 25/2/1387 - 6:31 - 0 تشکر 39937

سلام...اینها رو یجا خوندم...خوب جزو روشها میشه روش فکر کرد اما تصمیم گیرنده آخر خودتون هستید و خود اینها هم جای بحث داره.
............ 

راههای عملی همسریابی عبارتند از:
1. وساطت افراد خانواده، بستگان و بخصوص والدین
متدوال ترین روش در فرهنگ ملی و دینی همین روش شناسایی به واسطه افراد خانواده و یا فامیل و بستگان است. افراد خانوداه اغلب به دلیل شناختی که از فرد و روحیات و عقاید و خواسته های وی دارند و همین طور شناختی که از افراد مورد نظر دارند و یا می توانند با تحقیق های مهم همه جانیه شناخت کافی پیدا کنند بهتر می توانند به تطابق داشتن و میزان هم گرایی و اشتراکات آنها آگاهی پیدا کنند. این روش ساده ترین روش عملی و سهل الحصولترین طریق کسب اطلاعات اولیه و ارتباطات بعدی و مورد نیاز است و از نظر حاصل کار نیز ثمر بخش ترین شیوه به شمار می رود.
به عبارت دیگر این روش از این امتیازات برخوردار است: سهولت، سرعت کسب اطلاعات و ارتباطات، اطمینان نسبی بیشتر به صداقت و دلسوزی واسطه(که خانواده و والدین هستند) و شناخت بیشتر به روحیات، سوابق و خواسته های طرفین. علاوه بر این خالی از هر گونه تعصب و سوگیری است و بدون هیچ گونه حب و بغض شخصی انجام می گیرد. همچنین تحت تأثیر احساسات و عواطف غریزی که در ارتباطهای مستقیم به وجود می آید، نیست.

2. وساطت مراکز مشاوره
می توان با مراجعه به برخی مراکز مشاوره ازدواج که به منظور شناساندن دو فرد برای ازدواج تأسیس شده است، فرد مطلوب و مطابق با خواسته ها و توقعات خود را یافت. هرچند چنین مراکز مشاوره محدود هستند و یا کمتر با فرهنگ ملی و بومی ما این گونه شناسایی تناسب دارد، افراد کمتری برای شناسایی فرد مورد نظرشان به این مراکز مراجعه می کنند. ولی اگر چنانچه مرکز مشاوره ازدواج مورد اعتماد در محیط های دانشگاه یا غیر آن یافت شد و از طرف دیگر امکان همسریابی بواسطه راه اول یعنی وساطت خانواده به هر دلیلی امکان پذیر نیست می توان به کمک اطلاعاتی که چنین مراکزی در اختیار دارند اقدام به گزینش نمود. تأکید می شود این مراکز مشاوره باید دارای کارشناسان دلسوز، با تجربه و مورد اعتماد و سابقه روشن و مطمئن باشند. معمولا این مراکز مشخصات داوطلبان ازدواج را جمع آوری کرده و شرایط مقتضی مورد نیاز در فرد مورد درخواست وی را اخذ و سپس با انطباق خصوصیات هر یک از داطلبین با دیگر داوطلبان و یافتن زوجهایی که نقاط مشترک بیشتری دارند می توانند کمک شایسته ای به جوانان ارائه نمایند.

3.
راه دیگری که متأسفانه در حال حاضر و بخصوص در محیط های اجتماعی مختلط مثل دانشگاهها از آن استفاده می شود روش ارتباط مستقیم و بدون واسطه است. در این روش جوانان آماده ازدواج شخصا و مستقیما اقدام به خواستگاری یا جلب خواستگار می کنند. به نظر ما این روش معقولی نیست و تناسبی با فرهنگ دینی و اخلاقی ما ندارد و معمولا موجب بروز و ظهور روابط نامشروع و فسادآور می شود زیرا این روش که در میان عوام هم به " دلباختگی در یک نگاه" معروف است، تصمیم گیرنده بدون توجه به معیارها و ارزشهای تعیین شده در شرائط همسر ایده ال و متناسب، و بدون توجه به هدف مورد نظر خود و صرفا به خاطر جلب توجه به ظواهری همچون زیبایی، ثروت، تحصیلات، پست و مقام و ... شیفته طرف مقابل شده و تصمیم گیری اش در یک فضای فکری و روانی احساسی و عاطفی انجام می گیرد.
هرچند لازم است دو طرف به مسائل ظاهری مثل آنچه گفته شد توجه کنند ولی محور قرار دادن و اصالت دادن به آنها منتفی است و صحیح نیست بلکه باید ضمن توجه به آنها، به موازین اساسی و ارزشهای اخلاقی و زیربنایی و پایبندی به اصول اخلاقی دینی اصالت بخشید و آنها را محور تصمیم گیری قرار داد. و گر نه تصمیم گیری های بر اساس ارتباط های مستقیم و بدون واسطه معمولا بر اساس خواسته های نفسانی و احساسات زودگذر انجام می گیرد. که عواقب ناگوار و نامطلوب دارد. بنابراین توصیه اکید ما این است که برای شناسایی فرد مورد نظر و همسریابی هرگز از این روش استفاده نشود و به ایجاد ارتباط مستقیم چه حضوری و چه تلفنی و چه مکاتبه ای بدون اشراف و نظارت خانواده های دو طرف اقدام نشود.

پروردگارا آنگونه زنده ام بدار که نشکند دلی از زنده بودنم و آنگونه بمیران که به وجد نیاید کسی از نبودنم

چهارشنبه 25/2/1387 - 23:22 - 0 تشکر 40003

با سلام

نظر من با دوست عزیزمون کمی متفاوته ما الان در عصر ارتباطات زندگی می کنیم شاید بی معنی یا نمی دونم غیر معمول به نظر برسه اما روشهایی که عنوان شدند خیلی سنتی هستند . معمولا خیلی راحت و البته با حفظ شئونات میشه تمایل به ازدواج رو مطرح کرد . من فکر می کنم بهتر بود شرایط یک همسر مناسب رو مطرح می کردید.در مورد شرایط هم که اگر نخوایم حرف تکراری بزنیم بستگی به سلایق و تقیدات و سطح فرهنگ طرفین داره .

اما مطلب مهم اینه که ما بدونیم خارج از کلیشه هایی که معمولا مطرح میشه چطور می تونیم نسبت به طرف مقابل شناخت پیدا کنیم.

شاید از بحث شما خارج شده باشیم اگر دوست داشتید بازم ادامه میدیم.

موفق باشید و خوشبخت

یا علی

دوشنبه 30/2/1387 - 3:52 - 0 تشکر 40316

من شماره سه رو ندیده بودم چون عنوانش رو مثل مطالب قبل ننوشته بودید باید عرض کنم متاسفانه ما انقدر راه رو به بیراهه رفتیم که دیگه راه اصلی خودمون رو فراموش کردیم انقدر برخوردهای غلط و اشتباه رو دیدیم که هر کس میخواد درست هم برخورد کنه انگ بعضی از مسائل رو  بش می زنیم .

من به فلانی علاقه دارم نیازی نمی بینم جلب توجه کنم نیازی نمی بینم خودم رو خوب جلوه بدم اگر من خوبم نیازی نیست که به رخ بکشم تنها در صورتی این کار رو میکنم  که خدای نکرده ناراحتی روحی و روانی داشته باشم . هیچ دلیلی هم نمی بینم خودم رو چیزی نشون بدم که نیستم همیشه هم سعی کردم خودم باشم بیایید واقع بین باشیم یک لحظه پیش خودتون در نظر بگیرید کسانی رو که برای نوامیس مردم ایجاد مزاحمت می کنند  بیایید در نظر بگیرید چقدر بی شرمیه کسی که مرتکب همچین عمل زشتی میشه  حالا در نظر بگیرید جوانی رو که خیلی ساده موضوع ازدواج رو میخواد مطرح کنه یک خواسته طبیعی و معمول.

بله اگر کسی بخواد تمایل به ازدواج رو با جلب توجه و مزاحمت و راه گرفتن دنبال شخص مورد نظرش و دوستی های کاذب (نامشروع) قبل از ازدواج دنبال کنه اونوقت حرف شما درسته که در اونصورت هم همچین حرکاتی از یک جوانبا شخصیت و مسلمان بعید به نظر میرسه.

موفق باشید

یا علی

شنبه 4/3/1387 - 17:43 - 0 تشکر 40843

هو العزیز

سلام MICRO  عزیز

چه تاپیک زیبایی دستون درد نکنه

من هم تجربه ام را براتون می گم و اون اینکه برای همسر یابی می تونیم متوسل به ائمه شویم خودشون فرد مورد نظر را بهمون معرفی می کنند .

می گویند اگه همسر می خوای برو و از امام رضا (ع) بگیر ، من خودم همسرم را از امام رضا دارم .

بهتون این راه را پیشنهاد می کنم برید حتما نتیجه می گیرید .

««« تبیان »»»

 

شنبه 25/3/1387 - 2:28 - 0 تشکر 43322

بنده که فکر ازدواج ندارم .

بابا هرجا می ری حرف ازدواج ؟؟چــــــرا؟؟

http://rahpoyvesal.blogfa.com
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی