انجمن ها > انجمن مهدویت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
مهدویت (بازدید: 470)
پنج شنبه 10/9/1390 - 23:40 -0 تشکر 395264
آیه ی ششم،آیه ی 33 از سوره ی توبه

هُوَ الَّذی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدی‏ وَدینِ الْحَقّ‏ِ لِیظْهِرَهُ عَلَی الدِّینِ كُلِّهِ وَلَوْكَرِهَ الْمُشْرِكُونَ ؛1
«او كسی است كه پیامبرش را با هدایت و دین درست فرستاد، تا آن را بر هر چه دین است پیروز گرداند؛ هر چند مشركان خوش نداشته باشند».
آیه شریفه، با همین الفاظ در سوره «صف»، آمده و با تفاوت مختصری در «سوره فتح»، تكرار شده است و خبر از رویدادی مهم می‏دهد. این اهمیّت موجب تكرار آن شده است و از جهانی شدن اسلام و فراگیری این آیین بر روی زمین خبر می‏دهد.
برخی از مفسران پیروزی مورد بحث آیه را به معنای پیروزی منطقه‏ای و محدود گرفته‏اند ـ كه در عصر پیامبر(صلی الله علیه و آله وسلم) و یا زمان های بعد از آن برای اسلام و مسلمین صورت پذیرفت ـ ولی با توجه به اینكه در آیه هیچ گونه قید و شرطی نیست و از هر نظر مطلق است، دلیلی ندارد كه معنای آن را محدود كنیم. مفهوم آن پیروزی همه جانبة اسلام بر همه ادیان جهان است؛ یعنی، سرانجام اسلام همة كره زمین را فرا گرفته، بر همه جهان چیره خواهد گشت.
شكی نیست در حال حاضر، این موضوع تحقق نیافته؛ ولی این وعده حتمی خدا به تدریج در حال تحقق است. طبق روایات تكامل این برنامه، هنگامی خواهد بود كه حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) ظهور كند و برنامه جهانی شدن اسلام را تحقق بخشد.
شیخ صدوق(ره)، از امام صادق(علیه السلام)، در تفسیر این آیه نقل می كند:
«وَ اللَّهِ مَا نَزَلَ تَأْوِیلُهَا بَعْدُ وَ لَا ینْزِلُ تَأْوِیلُهَا حَتَّی یخْرُجَ الْقَائِمُ(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فَإِذَا خَرَجَ الْقَائِمُ لَمْ یبْقَ كَافِرٌ بِاللَّهِ الْعَظِیمِ وَ لَا مُشْرِكٌ بِالْإِمَامِ إِلَّا كَرِهَ خُرُوجَهُ حَتَّی لَوْ كَانَ كَافِرٌ أَوْ مُشْرِكٌ فِی بَطْنِ صَخْرَةٍ لَقَالَتْ یا مُؤْمِنُ فی بَطْنِی كَافِرٌ فَاكْسِرْنِی وَ اقْتُلْهُ»؛2 «به خدا سوگند! هنوز تأویل این آیه نازل نشده و نخواهد شد، تا آنکه قائم(عجل الله تعالی فرجه الشریف) خروج كند. وقتی او ظهور کرد، دیگر هیچ کافر به خدا و منکر امامی نمی ماند؛ مگر اینکه از خروج آن حضرت ناراحت می‌شود! حتی اگر کافری در دل سنگی پنهان شود، آن سنگ می‌گوید:‌ای مؤمن! در دل من کافری پنهان شده، مرا بشکن و او را بیرون بیاور و به قتل برسان».
علامه طباطبایی(ره) پس از ذکر این حدیث در ذیل آیه شریفه می نویسد: نظیر این روایت را عیاشی از ابی مقدام، از ابی جعفر(علیه السلام) و نیز از سماعه از امام صادق(علیه السلام) نقل و طبرسی مثل آن را از ابی-جعفر(علیه السلام) روایت كرده است.
در تفسیر قمی آمده است: این آیه دربارة قائم آل محمد(صلی الله علیه و آله وسلم) نازل شده و اینكه درباره آن حضرت نازل شده، بدین معنا است كه خروج او تأویل این آیه است. از روایت صدوق هم این برداشت استفاده می‏شد.
در الدُّرالمنثور نقل شده است: سعید بن منصور، ابن منذر و بیهقی در سنن خود از جابر روایت كرده‏اند كه او در تفسیر آیة لِیُظهِرَهُ عَلی الدینِ كُلِهِ گفته است: معنای این آیه، صورت وقوع به خود نمی ‏گیرد؛ مگر وقتی كه هیچ یهودی و مسیحی و صاحب ملتی نماند جز اسلام. و نیز صورت نمی‏گیرد، مگر وقتی كه گرگ و گوسفند، شیر و گاو و انسان و مار با هم زندگی كنند و از یكدیگر ایمن شوند. همچنین واقع نمی‏شود، مگر وقتی كه هیچ موشی انبانی را سوراخ نكند و واقع نمی‏شود، مگر وقتی كه جزیه به كلی لغو شود و صلیب‏ها شكسته و خوك ها كشته شوند و این وقتی است كه عیسی بن مریم از آسمان فرود آید.
علامه طباطبایی پس از نقل این مطلب، در توضیح آن می-نویسد: «منظور از لغو جزیه ـ به قرینه صدر روایت ـ این است كه موضوعی برای جزیه باقی نمی‏ماند. و دلالت این روایت بر اینكه در آن روز كفر و شركی در روی زمین باقی نمی ‏ماند؛ معنایی است كه روایت های دیگر نیز بر آن دلالت دارند».3
پیش از این نیز اشاره شد كه برخی از دانشمندان شیعه، شمار آیات مربوط به «مهدویّت» را افزون بر 120 ذکر کرده اند که می توان به کتاب های مفصل در این زمینه مراجعه کرد.4

My Name Is SRM KAbir

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی