بهداشت و سلامت (بازدید: 2696)
چهارشنبه 9/9/1390 - 19:49 -0 تشکر 394778
انالاپریل Enalapril

شناسنامه مختصر دارو
 

نام های تجارتی : Pralenal, Ednyt, Encard
دسته دارویی : درمان فشار خون و بیماری های قلبی
میزان خطر مصرف بیش از دوز مجاز دارو : نسبتاًً زیاد
میزان وابستگی و اعتیاد به دارو : كم
احتیاج به نسخه پزشك : بلی
قابل استفاده برای عموم : بلی

موارد استعمال دارو
 

این دارو برای درمان فشار خون بالا و همچنین درمان نوعی نارسایی قلبی كه در آن، قلب قادر به انجام وظایف محوله نمی باشد، به كار می رود. ضمناًً برای افرادی كه دچار حمله قلبی شده اند و یا برای جلوگیری از آسیب های كلیوی در بیمارانی كه دچار دیابت هستند، نیز تجویز می شود.
اشكال دارو : قرص
زمان مصرف دارو : 1 تا 2 بار در روز.
اندازه دوز مجاز مصرفی دارو : در آغاز درمان،‌5 /2 میلی گرم تا 5 میلی گرم در روز، سپس این مقدار می تواند به 10 تا 40 میلی گرم در روز افزایش یابد.
چگونگی تأثیر دارو: اثرات این دارو ظرف 1 ساعت پس از شروع درمان با دارو، ظاهر می شوند. ضمناًً اثرات دارو مدت 24 ساعت پس از قطع مصرف هر روز دارو، در بدن دوام خواهند داشت.
طریقه نگهداری دارو: این دارو باید در یك محفظه سربسته در جای خشك و كمتر از دمای 25 درجه سانتیگراد دور از دسترس كودكان نگهداری شود. ضمناًً از تابش نور محافظت گردد.
چگونگی قطع مصرف دارو : مصرف دارو را بدون مشورت با پزشك قطع نكنید. زیرا قطع ناگهانی مصرف دارو، ممكن است به وخیم تر شدن بیماری منجر گردد. اما اگر دچار عوارض شدیدی مانند تورم بدن، مشكلات تنفسی و تنگی نفس گشتید سریعاًً مصرف دارو را قطع كرده و تحت نظر پزشك قرار بگیرید.

عوارض جانبی مصرف دارو:
 

از عوارض معمول مصرف این دارو، می توان به سرگیجه، سردرد، اشاره نمود كه در طی درمان با دارو، برطرف خواهند شد. سرفه خشك مداوم نیز از عوارض مصرف دارو می باشد كه با كم كردن دوز مصرفی دارو، رفع خواهد گشت. ضمناًً اگر دچار جوش، حالت غش یا انقباض عضلات گشتید پزشك را در جریان بگذارید.
نكات احتیاطی مهم در مصرف دارو : اگر به امراض و بیماری های زیر مبتلا می باشید، حتماً قبل از مصرف این دارو، پزشك معالج خود را در جریان بگذارید.
* اگر از حساسیت های شدید، رنج برده اید.
* اگر مشكلات و دردهای مزمن كلیوی دارید.
* اگر به بیماری های شدید درد مفاصل، دچار می باشید.
* اگر به هر نوع بیماری پوستی مبتلا می باشید.
* اگر بیماری های عروقی محیطی دارید.
* اگر در حال یك رژیم غذایی خاص برای كم كردن پتاسیم بدن، هستید.
* اگر داروهای دیگری را مصرف كنید.
مصرف دارو برای زنان حامله : مجاز نمی باشد. ممكن است موجب نقص در نوزاد گردد.
مصرف دارو برای زنان شیرده : چون دارو در شیر مادر ترشح می شود و ممكن است روی بچه تأثیر منفی بگذارد، بهتر است با پزشك مشورت شود.
مصرف دارو برای بچه ها و اطفال : معمولاًً مجاز نمی باشد.
مصرف دارو برای افراد بالای 60 سال : كاهش دوز مصرفی دارو، ضرورت دارد.
مصرف در افراد بالای 60 سال : چون دارو می تواند موجب سرگیجه و حالت غش گردد لذا كلیه رانندگان و افرادی كه كارهای پرمخاطره انجام می دهند بهتر است هنگام مصرف این دارو، از فعالیت های مربوطه دست بكشند.

My Name Is SRM KAbir

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی