انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 229)
دوشنبه 7/9/1390 - 11:41 -0 تشکر 393761
حزب الفضیله الاسلامی،رقیب جریان صدر

حزب الفضیله الاسلامی یکی ازاحزاب مهم امروز عراق است که رهبری معنوی شیخ محمد یعقوبی، یکی از شاگردان سیدمحمد محمد صادق صدر ، پدر مقتدی صدر، را گردن نهاده است.این حزب نسبت به عملکرد جریان صدربه رهبری مقتدی صدرانتقادهایی دارد و خود را میراث دار اصلی محمد محمد صادق صدرمی داند، با این حال در انتخابات اخیر در انتخابات اخیر در کنا رجریان صدرو مجلس اعلای اسلامی عراق در ائتلاف ملی شرکت کرد.
شیخ محمد یعقوبی فرزند شیخ موسی خطیب و شاعر مشهورنجف، که نشریه ی الایمان را منتشرمی کرد، در 1960 م در خانواده مشهور یعقوبی درنجف به دنیا آمد و به خاطر کارهای دینی پدرش، که با سید مهدی حکیم همکاری می کرد، به بغداد هجرت نمود .وی در سال 1982 ‏م در رشته ی مهندسی از دانشگاه بغداد فارغ التحصیل شد. پس از فارغ التحصیلی از خدمت سربازی در زمان جنگ ایران و عراق تخلف کرد. وی در دوره ی تحصیل از افکار شهید صدر تأثیر پذیرفت.با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، که با آغاز تحصیل او در دانشگاه مقارن شده بود، بیش از پیش تحت تأثیر افکار اسلام گرایانه قرار گرفت. امّا با تنگ ترشدن اوضاع، روی کارآمدن صدام، شهادت سید محمدباقر صدر و رویدادهای بسیاردیگر، فعالیت خود را به صوررت نهانی ادامه داد. در سال 982‏ا م تصمیم گرفت که پنهانی به ایران بیاید، امّا موفق نشد و درخانه پنهان ماند. تا پایان جنگ ایران وعراق در کتابخانه ی پر بار پدرش به تحقیق و پژوهشی انفرادی در منابع دینی و تفاسیر مشغول شد. با پایان گرفتن جنگ ایران و عراق با پیش زمینه ای که در دوره ی پنهان بودنش داشت و با کمتر شدن فشارهای نظام صدام وارد حوزه ی علمیه شد و در سال 1988‏م ازبغداد به نجف آمد تا تحصیل را درحوزه علمیه آغازکند. وی در نجف مجبور بود برای امرار معاش در کنارتحصیل، به کسب و کار نیز مشغول شود. در همین دوره یکی از مباحث استاد خود، سید محمد محمد صادق صدر،را پرورش داد وبا نام «ا لریاضیات للفقیه» منتشر کرد. پس ازپایان گرفتن انتفاضه شعبانیه سال 991 ‏ا م درسال 1992 ‏م به دست آیت الله خویی به کسوت روحانیت درآمد. وی سپس به تشویق سید محمد محمد صادق صدر به درس خارج وی رفت و تا سال 1999 ‏م و شهادت سید محمد محمد صادق صدر در جلسات درس وی شرکت کرد. پس ازشهادت سید محمد صادق صدربه درس خارج آ یت الله سیستانی، و سپس به درس مرحوم شهید میرزا علی غروی و آقای فیاض رفت. وی پس از شهادت محمد محمد صادق صدر به ریاست مدرسه ی صدر(جامعه الصدرالدینیه) رسید.آ ثار بسیاری تا الان با قلم وی به چاپ رسیده است.

امروز وی خود را جانشین مکتب صدر دوم می داند و خود را نسبت به این مقام از مقتدی صدر شایسته تر تلقی می کند. این در حالی است که این امراز سوی طرفداران مقتدی صدر پذیرفته نیست. عده ای می گویند آقای یعقوبی بعضی از آثار خود را برای سید محمد کاظم حائری (مرجع کنونی جریان صدر) به قم فرستاد،امّا سید کاظم حائری اجتهاد وی را تأیید نکرد.این درحالی است که اجازه های اجتهاد وی یکی از شیخ محمد صادق تهرانی از قم است و دیگری ازآقای گرا می در قم.
‏در هرصورت بعضی از مقلدان سید محمد محمد صادق، پس از سقوط صدام، ازشیخ محمد یعقوبی تقلید کردند. وی همچنین پس از سقوط، گروه جماعه الفضلارا پایه نهاد و در بیشتر مناطق نمایندگی هایی دایرکرد. با تشکیل مجلس حکومتی، یعقوبی تشکیل حزب الفضیله الاسلامی را به رهبری ندیم عیسی الجابری اعلام نمود که در قالب ائتلاف العراقی الموحد درانتخابات اول شرکت کرد و پس از پیروزی ائتلاف وزارت نفت را در دست گرفت.این درحالی است که عده ای ندیم عیسی را، که سال ها در دوره ی صدام استاد علوم سیاسی بوده است، به تملق از نظام پیشین دردوره ی صدام و توهین به امام خمینی درمطبوعات آن دوره متهم می کنند. همین امر باعث شد سرانجام ندیم حزب را ترک کند. به هرحال این حزب، به دلیل اینکه رهبرش درس های آکادمیک دانشکده ی مهندسی را با دروس حوزوی با موفقیت پشت سرنهاده بود و به ویژه اینکه در دوره ی صدام در داخل به مبارزه مشغول بود و از شاگردان مبرز محمد محمد صادق صدرنیز به شمار می آمد و نیز به خاطر خلأ موجود در عراق، به ویژه پس از سقوط صدام، توجه بسیاری را به سوی خود جلب کرد. امروز حزب فضیله و یعقوبی به منزله ی یکی از شاخه های جریان صدر دوم و معتدل تر از جریان مقتدی صدر امّا با محبوبیت کمتراز آن به کار خود ادامه می دهد. این حزب در انتخابات 2010 ‏م در قالب ائتلاف ملی شرکت کرد و توانست هفت کرسی پارلمانی به دست آورد.

My Name Is SRM KAbir

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی