انجمن ها > انجمن امور تربیتی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
امور تربیتی (بازدید: 471)
شنبه 28/8/1390 - 19:9 -0 تشکر 390033
شرارت کودکان

شیطنت در واقع نوعی کنجکاوی و تحرک و جنب‌و‌جوش زیاد کودک است اما شرارت، نوعی جوشش غیرعقلانی است که به کودک، والدین و اطرافیان آسیب می‌رساند.

 البته این نکته قابل ذکر است که برخی از آنچه والدین و مربیان شرارت می‌خوانند، شرارت نیست و در حقیقت، امری عادی است که پدران و مادران کم‌حوصله را وامی‌دارد تا چنین قضاوتی درباره فرزند خود داشته باشند‌. بر این اساس، برخی از این بی‌قراری‌ها، برای زندگی کودکان در مراحل مختلف رشد، ضروری است. اگر طفلی حرکت و جنب و جوش یا دستکاری و کنجکاوی نداشته باشد، این فکر پیش می‌آید که مبادا بیمار باشد.

معمولا در 4 تا 11 سالگی و اوایل نوجوانی‌، شرارت کودک به اوج خود می‌رسد‌. کودک در این سنین می‌خواهد خود را نشان دهد‌. فردی که شرارت دارد‌، می‌زند‌، گاز می‌گیرد‌، زخمی می‌کند‌، می‌گرید‌، دشنام می‌دهد‌، خراب می‌کند‌، از دست کسی چیزی را می‌رباید و از گریه او لذت می‌برد، قهر می‌کند‌، خود را به خاک می‌کشد‌، بی‌قرار است‌، خشونت سخت و شدید اعمال می‌کند و رفتارش غیراجتماعی است‌. او قول می‌دهد کار بدش را ترک کند  ولی روز بعد  آن را تکرار می‌کند؛ گویی نمی‌تواند جلوی خود را بگیرد‌.

شنبه 28/8/1390 - 19:11 - 0 تشکر 390034

راهکارهای اصلاح شرارت:

- خودداری از آزار که موجب شقاوت قلب کودک می‌شود‌.
- ‌خودداری از تنبیه‌های شدید و مکرر که اثر تربیتی را خنثی می‌کند‌.
- خودداری از فریادهای خشم‌آمیز که نشان‌دهنده ضعف نفس والدین یا مربیان است.
- ‌خودداری از دادن لقب شرور که شرارت را در آنها تثبیت می‌کند.
- خودداری از سختگیری‌های بی‌مورد و انتقام آمیز در مورد غذا، لباس و معاشرت که برای کودک کینه ساز است‌.
- در اختیار قرار دادن راه و رسم خوب زندگی
- هنگام شرارت‌، باید به کودک تفهیم کرد که کار ناپسندی انجام می‌دهد‌.
- اخطار بهنگام و آموزنده
- مشغول کردن کودک به بازی و سرگرمی‌.

چنین کودکانی اگر اصلاح شوند‌، هیچ مشکلی در آینده ندارند و عادات بد خود را ترک خواهند کرد.

سه شنبه 1/9/1390 - 14:26 - 0 تشکر 391054

سلام
یادمه کلاس دوم ابتدایی یه همکلاسی داشتم که خیلی شرور بود و همه معلما و بچه ها از دستش شاکی بودن ، یه روز مدیر مدرسه اعلام کرد که این دانش آموز به عنوان انتظامات مدرسه انتخاب شده ، از اون روز به بعد خیلی رفتار این دانش آموز عوض شد .

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی