انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 566)
چهارشنبه 25/8/1390 - 20:20 -0 تشکر 388746
فردا شب،اوج بارش شهابی اسدی 1390

منشاء بسیاری از بارش های شهابی، دنباله دارها هستند. این صخره های یخی با حركت خود ذرات ریزی به جا می گذارند. با  نزدیك شدن دنباله دار به خورشید تعداد ذرات به جا مانده افزایش می یابد. بنابراین مدار دنباله دار مملو از ذراتی می شود كه با همان سرعت دنباله دار و تقریبا" در همان مدار به دور خورشید گردش می كنند. به دلیل حركت متناوب زمین به دور خورشید ، سیاره ما در زمان مشخصی از سال به نزدیكی مدار دنباله دار می رسد و با برخورد به این ذرات بارش شهابی رخ می دهد. 

 

بارش شهابی اسدی

بارش شهابی اسدی یکی از مشهورترین بارش‌های شهابی است که هر ساله در فصل پائیز روی می‌دهد. این بارش در شب‌های ۲۶ تا ۲۸ ماه آبان هر سال به اوج خود می‌رسد و گاه شامل ۱۰ تا ۲۰ شهاب در هر ساعت می‌شود . دنباله دار تمپل – تاتل با دوره تناوب ۳/۳۳ سال منشاء بارش شهابی اسدی است. شهابهای اسدی از سریعترین شهابها هستند و به همین دلیل اغلب به رنگ سفید دیده می‌شوند.

 

بارش شهابی اسدی 1390

امسال این بارش شهاب که دوره ی فعالیت آن معمولا از اوایل آبان تا اوایل آذر است ، در 26 آبان ها به اوج خود میرسد و طبق پیش بینی های صورت گرفته ZHR* آن 20 ارزیابی شده است.

کانون* بارش در هر صورت فلکی که باشد ،  بارش شهابی به نام آن خوانده میشود و همانطور که از نام این بارش شهابی پیداست ، کانون این بارش صورت فلکی شیر یا اسد(LEO) و در قسمت سر آن میباشد.

متاسفانه امسال به دلیل اینکه ماه در تربیع دوم است و در نزدیکی کانون بارش قرار دارد ، رصد این بارش شهابی زیبا را با کمی مشکل مواجه خواهد کرد.

 

 محل دقیق کانون بارش شهابی اسدی

نیمه شب ، شرق آسمان

 

zhr(نرخ ساعتی سمت الراسی):

تعداد شهابی که در یک ساعت در شرایط ایده آل رصدی(کانون بارش در سرسو، افق کاملا باز، عدم وجود نور ماه و ...) میتوان مشاهده کرد.این عدد برای اوج یک بارش شهابی تا چند روز قبل از زمان اوج با تقریب قابل قبولی پیش بینی میشود اما zhr دقیق بعد از اوج بارش مشخص میشود.

 

کانون بارش:

نقطه ای که از دید ناظر زمینی تمامی شهابهای یک بارش شهابی از آن خارج میشوند یا امتدادشان از آن نقطه شروع میشود.

 

بارش شهابی اسدی 26 آبان 1377 با بیش از 3000 شهاب در ساعت در این تاپیک

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی