انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 771)
دوشنبه 9/2/1387 - 12:23 -0 تشکر 38415
استفتاء شعری

آن چه در زیر می‌آید استفتایی است درباره حکم سیگار که شخصی از محضر عالم فرزانه حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی ـ ادام الله ظله الوارف ـ به صورت شعر پرسیده‌اند و حضرت استاد هم پاسخ این استفتاء شعری را با شعری زیباتر جواب داده‌اند. شاید برای شما هم خواندن آن جذاب باشد. استفتا درباره حكم سیگار ضمن عرض سلام به محضر مبارك فاضل و دانشمند و فقیه و مجتهد زمان، حضرت آیت‌اللّه العظمى مكارم شیرازى، از جهت كسب آگاهى و اعلام نظر، سروده زیر تقدیم مى‌گردد.غلامحسین توانا از كرمانشاه آیت‌اللّه مكارم، اى فقیه نیك ناماى همه عزّ و كمال و رفعت و جاه و مقام اى سراپا علم و عرفان، زاهد عصر و زمانوى همه نورت كلام و وى همه نغزت پیام! مكتب اسلام دارد چون تو مردى سرفرازفاضل و عادل به گیتى، حاذق فقه و كلام متن «تفسیر نمونه» منحصر شد در جهانآفرین بر ذوق و طبع و مرحبا بر آن مرام هر پیامش بى نظیر و هر بیانش دلپذیرمتنِ شیرین و روانش دل برد از خاص و عام! ضمن تقدیم ارادت زان سپس، عرض سلاممحضر آن پاك مرد گوهر فرخنده نام آنچه اكنون گشته سنگین، حلّ این معضل بوداین گِره بگشاى و واكن باب رحمت روى عام نیك دانى آنچه دارد بهر انسان ها ضررطبق فتواى فقیهان مصرفش باشد حرام مصرف «سیگار» دارد بس ضررها را ز پىگر ندارد آن زیانى، پس ضرر باشد كدام؟ این سموم بس كشنده روز و شب بیع و شرامى شود اینجا و آنجا با كمال اهتمام فرض آنكه عایداتش باشد از انجم فزونمى نیارزد آنچه دارد مرگ و بیمارى مدام! مى نیارزد تا كه انسان جان خود سازد فداعقل سالم كى پسندد این غُل و زنجیر و دام؟ این چنین چیزى كه دارد پاى تا سر شور و شراز چه حاضر گشته دولت بهر توزیعش مدام؟ سالیانه صدهزاران مرده اند از این طریقاین ستم، گر نیست نقمت، پس چه باید داد نام چیست فتواى شما در محو این «امّ الفساد»؟یا چه دستورى نماید منع آن را تا قیام؟ اى فقیه بافضیلت! رأى خود كن آشكارهر كه گردد روسیاه و یا كه گردد شادكام! طول عمرت خواهم از درگاه حَىِّ لایزال

در سلامت پایدار و در سعادت مستدام!

 پاسخ استفتاء جناب آقاى توانا مى كنم با نام حق آغاز، اكنون این كلاممى فرستم بر جنابت صد درود و صد سلام! نامه ات خواندم كه بد از هر نظر «فصل الكلام»دلنشین و جامع و زیبا و جالب خوب و تام از محبتها و ابراز ارادتهاى نابگشته ام ممنون و دارم از برایت یك پیام: راست گفتى، مصرف «سیگار» دارد صد ضرربهر شیطان شد سلاح و بهر دیوان، هست دام! شعله اى از نار دوزخ، آتشى از قهر ربّدر فسادش شك نكن از مذهب خیرالانام! آن كه دل بندد به این «امّ الخبائث» در جهاناز حقیقت دور باشد، در طریقت هست خام! گر بخواهى همچو «مِىْ» نامش بنه «امّ الفساد»این به شكل «دود» باشد وان یكى «زهرى» به جام گر بزرگى از بزرگان جایزش بشمرده استبر بنى آدم خطا ممكن بُوَد از خاصّ و عام! آنچه گفتم یك اشارت بود در این مسألهعاقلان را یك اشارت هست كافى، والسّلام!  حضرت آیت الله از جنبه احترام به سائل ، خود را موظف کرده بودند که در همان وزن و قافیه هم پاسخ بدهند... واقعا اوج فصاحت کلام بودآفرین بر نفس دلكش و لطف سخنش

 

دوشنبه 9/2/1387 - 16:21 - 0 تشکر 38470

سلام

خیلی ناب و تازه بود

 ممنون

واقعا باید به این همه قریحه و دانش احسنت گفت

بسیاری از علمای بزرگ ما علاوه بر دانش دین در زمینه های دیگه هم خبره هستند ....

اللهم ‌ارزقنا توفیق‌الشهادة فی سبیلك تحت لواء ولیك

همراه شما در انجمن سیاسی anjoman.siasi@tebyan.org

و انجمن ورزش و تندرستی anjoman.varzesh@tebyan.org

دوشنبه 9/2/1387 - 16:53 - 0 تشکر 38482

دوست عزیزم سلا م

خیلی مطلبتون جالبه،ای کاش مطلبتون رو بازنویسی کنید و فونت مناسب  بهش نسبت بدید و همچنین جای بیت ها تنظیم و از هم دیگه تفکیک کنید. در این صورت مطلبتون جذاب تر می شه.

امیر حیدری 


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.