انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 1146)
شنبه 14/8/1390 - 17:16 -0 تشکر 383664
معجزه «چشم گفتن» در ایجاد محبت

بسیاری تصور می‌کنند زن و شوهر چون سال‌های سال در کنار هم زندگی می‌کنند نیازی نیست که برخی مواقع با یکدیگر مودبانه صحبت کنند در صورتی که براساس آموزه‌های دینی و همچنین تحقیقات صورت گرفته سخن محبت آمیز می‌تواند پایه های زندگی را مستحکم کند.

بر این اساس گفت‌وگو و سوال و جواب زن و شوهر باید مودبانه و محبت آمیز باشد، نه خصمانه و نفرت انگیز. یک مطلب مخصوص را مى‌توان طورى ادا کرد که شنونده را خوش آید و پاسخ نیکو دهد و همان مطلب را مى‌توان به نحوى ادا کرد که شنونده یا جواب ندهد یا جواب زشت و تند بدهد شاید مصداق فرق «بنشینید، بفرمایید و بتمرگید» باشد.

به مثال‌های زیر توجه کنید:
خانم لیوانى براى خانه لازم دارد، او مى‌تواند به شوهرش بگوید:

-اگر به بازار بلور فروش‌ها رفتید، لیوانى بخرید.
- لیوان نداریم ، عیب ندارد، توى چیز دیگرى آب مى‌خوریم .
- چرا براى خانه لیوان نمى‌خرى .
- مرد باید عاقل باشد، وقتى دید لیوان نداریم خودش بخرد.

براى خرید یک لیوان ، ده‌ها جمله زشت‌تر و مودبانه تر از این مى‌توان به زبان آورد. ولى توصیه این است که جمله‌ایی را که از همه زیباتر و مودبانه‌تر است ، انتخاب شود تا جوابى زیبا و مودبانه بشنود.

ویا مرد براى دوختن دکمه لباسش بگوید: مریم جان یا مریم خانم ، نخ و سوزن را لطف کنید تا دکمه‌ام را بدوزم.

در آنصورت همسرش خواهد گفت : عزیزم لطف کنید بدهید من بدوزم.

ولى اگر شوهر بگوید: زن مگر کورى ؟ دکمه افتاده لباس مرا نمى ‌ینى ؟

زن هم خواهد گفت : نمی‌دانى که زن وظیفه ندارد دکمه بدوزد؟

همسران باید بدانند با گفتن کلمات سخیف سال‌هاى متمادى از همدیگر ناراحت بوده وهمچنین افسرده و دلسرد از زندگى می‌شوند. همچنین زن و شوهر باید در برابر کلمات تند و خشنى که از همسر خود مى‌شنوند متانت و سعه صدر نشان دهند و صحنه نزاع رابه مجلس مزاح تبدیل کنند.

مهم‌تر از کلمات و واژه‌ها، در ایجاد محبت یا نفرت ، آهنگ صدا و حرکات دست و چشم و لب و ابرو، هنگام سخن گفتن است . آهنگ نرم و ملایم ایجاد محبت مى‌کند، چنانکه صداى کلفت و خشن ، ملال و نفرت مى‌آورد.

لب خندان و چهره‌ شکفته و باز، شنونده را جلب مى‌کند، چنانکه ترشرویى و اخم ، هنگام سخن‌گویى ، مخاطب را دلسرد و افسرده مى‌کند، تلاش کنید در مکالمات روزمره خود مراعات این نکات را کنید.

وی یک نکته کلیدی؛ گفتن کلمه «چشم» در برابر تقاضاى همسر،در ایجاد محبت ، معجزه مى‌کند. آنهایی که از گفتن این کلمه می‌ترسند، حتی شده این واژه را بصورت طنز بگویند.

«برگرفته از کتاب بهشت خانواده»

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی