انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 604)
سه شنبه 10/8/1390 - 18:51 -0 تشکر 382057
جوان عاشق وزن شوهردار!

 نام گوهر شاد رو شنیدید

نام مسجد گوهر شاد چی؟

گوهر شاد خاتون همسر شاهرخ تیمورى زنى مومن و پارسا بود که  در کنار حرم امام رضا علیه السلام مسجدى بنا کرد

روایت کرده اند که گوهر شاد روزى طبق معمول براى سرکشى کار ها به محل مسجد رفت . در اثر باد مقنعه و حجاب او کمى کنار رفت و کارگر جوانى چهره او را دید . جوان بیچاره دل از کف داد و عشق گوهر شاد صبر و طاقت از او ربود تا آنجا که مریض شد و بیمارى او را به مرگ نزدیک کرد .
مادرش که احتمال از دست رفتن فرزند را جدى دید تصمیم گرفت جریان را به گوش ملکه گوهر شاد برساند .وگفت اگر جان خودم را هم از دست بدهم مهم نیست . او موضوع را به گوهر شاد گفت و منتظر عکس العمل گوهر شاد بود .

ملکه با خوشرویى گفت این که مهم نیست چرا زودتر به من نگفتید تا از ناراحتى یک بنده خدا جلو گیرى کنیم ؟ و به مادرش گفت برو به پسرت بگو من براى ازدواج با تو آماده هستم ولى فبل از آن باید دو کار صورت بگیرد . یکى اینکه مهر من چهل روز اعتکاف توست در این مسجد تازه ساز . اگر قبول دارى به مسجد برو و تا چهل روز فقط نماز و عبادت خدا را به جاى آور. و شرط دیگر این است که بعد از آماده شدن تو . من باید از شوهرم طلاق بگیرم . حال اگر تو شرط را مى پدیرى کار خود را شروع کن .

جوان عاشق وقتى پیغام گوهر شاد را شنید از این مژده حالش خوب شد و گفت چهل روز که چیزى نیست اگر چهل سال هم بگویى حاضرم . او رفت و مشغول نماز در مسجد شد به امید اینکه پاداش نماز هایش ازدواج و وصال گوهر شاد باشد .
روز چهلم گوهر شاد قاصدى فرستاد تا از حال جوان خبر بگیرد تا اگر آماده است او هم آماده طلاق باشد . قاصد به جوان گفت فردا چهل روز تو تمام مى شود و ملکه منتظر است تا اگر تو آماده هستى او هم شرط خود را انجام دهد .
جوان عاشق که ابتدا با عشق گوهر شاد به نماز پرداخته و حالا پس از چهل روز حلاوت نماز کام او را شیرین کرده بود جواب داد : به گوهر شاد خانم بگو اولا از تو ممنونم و دوم اینکه من دیگر نیازى به ازدواج با تو ندارم .
قاصد گفت منظورت چیست ؟ مگر تو عاشق گوهر شاد خانم نبودى ؟؟ جوان گفت آنوقت که عشق گوهر شاد من را بیمار و بى تاب کرد هنوز با معشوق حقیقى آشنا نشده بودم ولى اکنون دلم به عشق خدا مى طپد و جز او معشوقى نمى خواهم . من با خدا مانوس شدم و فقط با او آرام مى گیرم . اما از گوهر شاد هم ممنون هستم که مرا با خداوند آشنا کرد و او باعت شد تا معشوق حقیقى را پیدا کنم …..

منبع:گفتگوی قرانی 

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

سه شنبه 10/8/1390 - 19:1 - 0 تشکر 382063

بیشتر از ایشان:

این مسجد

آورده اند:

اول-چون مى خواست این عمل صالح(ساخت مسجد) انجام دهد به همه کارگران و معماران اعلام کرد دستمزد شما را دو برابر مى دهم ولى شرطش این است که فقط با وضو کار کنید و در حال کار با یکدیگر مجادله و بد زبانى نکنید و با احترام رفتار کنید. و اخلاق اسلامى و یاد خدا را رعایت کنید . 
دوم - گفته اند او به کسانى که به وسیله حیوانات مصالح و بار به محل مسجد مى آورند علاوه بر دستور قبلى گفت سر راه حیوانات آب و علوفه قرار دهید و این زبان بسته ها را نزنید و بگذارید هرجا که تشنه و گرسنه بودند آب و علف بخورند . بر آنها بار سنگین نزنید و آنها را اذیت نکنید . اما من مزد شما را دو برابر مى دهم ....

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

سه شنبه 10/8/1390 - 19:3 - 0 تشکر 382065

مسجد گوهرشاد

حدود چهارصد سال پیش، گوهر شاد خانم، همسر شاهرخ حاکم خراسان، دستور داد تاکنار قبر امام هشتم، حضرت امام رضا علیه‏السلام ، مسجدی بسازند. حتما شما دوست‏های خوبم تا به حال وقتی به پابوس امام رضا علیه‏السلام رفتید، این مسجد رو دیدید و در آن نماز هم خواندید. راستی بچه‏ها! تا به حال چیزی راجع به قیام مسجد گوهر شاد بر ضدّرضاخان شنیدید؟ سال‏ها پیش، یک روز رضاخان دستور داد که «از امروز، زن‏ها دیگر نباید با حجاب از خانه‏ها بیرون بیایند». مردم مشهد که خیلی از این حرف ناراحت شده بودند، داخل مسجد گوهر شاد جمع شدند و بر ضد رضاخان شعار دادند . سربازهای رضاخان هم که آن وقت‏ها به آن‏ها قزّاق می‏گفتند، به مسجد حمله کردند و خیلی از مردم را به شهادت رساندند .

رضاخان

. این پادشاه ظالم، نوکرِ دشمنان مردم ایران بود و همیشه به حرف آن‏ها گوش می‏داد. او خیلی قُلدر و زورگو بود و همیشه به مردم ستم می‏کرد. تازه، او هیچ اعتقادی به اسلام و دین نداشت و می‏گفت که زن‏های مسلمان، باید بدون حجاب به کوچه و خیابان بیایند. فکر کنم حالا این موجود کثیف و بد را شناخته‏اید. بله، منظور من رضاخان است. رهبر عزیز ما، در سخنانی راجع به رضاخان، او را «مردِ قُلدر نادانِ بی‏سواد» خوانده‏اند و او را نوکر دشمنان ما معرفی کرده‏اند .
حجاب

راستی دختر خانم‏های با حجاب! هیچ می‏دونید برای این که شما الان بتونید در کمال آرامش، با حجاب توی کوچه وخیابان بروید، چه آدم‏های خوبی به شهادت رسیده‏اند. سال‏ها پیش وقتی رضاخان حجاب را ممنوع کرد، مشهدی‏ها توی مسجد گوهرشاد جمع شدند و رضاخان هم آن‏ها را شهید کرد. می‏دونید آن موقع چند نفر شهید عده‏ای هم زندانی شدند. توی کتاب‏های تاریخِ اون وقت‏ها نوشته شده که حدود دو هزار نفر توی یک روز شهید شدند و حدود هزار و پانصد نفر هم به وسیله مأمورهای ظالم رضاخان، به زندان افتادند .

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی