سينما و تلویزیون (بازدید: 1372)
يکشنبه 1/8/1390 - 14:57 -0 تشکر 378983
هنر هفتم پزشکان

سلام

حتما میگید پزشکان و پیراپزشکان رو چه به سینما و تلویزیون؟!!

بخونید:

با ما همراه باشید با معرفی 3 پزشك و 2 پرستار كه از فعالان عرصه سینما و تلویزیون هستند.


منتقد سلامت‌محور

آنهایی كه اهل خواندن نقدهای سینمایی هستند حتما نام دكتر مصطفی جلالی‌فخر را شنیده‌اند. این پزشك 39 ساله یكی از بهترین نویسندگان و منتقدان سینماست كه معمولا مقالاتش را در مجله فیلم به چاپ می‌رساند.

به گفته خودش سال 69 دانشجوی رشته پزشكی دانشگاه تهران شده است اما در كنارش عشق و علاقه به سینما هم راحتش نمی‌گذاشته است.

خودش در وبلاگ اختصاصی‌اش (تخته‌سیاه) نوشته است: «روزی 4 ساعت می‌خوابیدم و روزی 2 تا فیلم می‌دیدم. سال 70 بود که به مجله فیلم دعوت شدم (که آن سال‌ها آرزویم بود) و نوشتم و نوشتم تا حالا. الان هم مدتی است که علاوه بر مجله فیلم در هفته‌نامه سلامت، ستون هنر و سلامت را راه انداخته‌ام و می‌نویسم. سینما و پزشکی ایده‌آل‌های زندگی من هستند.»

او یك بار در خاطراتش از مریضی‌اش نوشت و اینكه به خاطر جشنواره فیلم فجر از خانه بیرون آمده است: «حس خوبی ا‌ست كه هیچ دلیلی جز سینما نتواند تو را از بستر مریضی بلند كرد و چه خوش مرضی ا‌ست.» در مقالات سینمایی جلالی‌فخر می‌توان دغدغه‌های پزشكی‌اش را پیگیری كرد.

او در یكی از نقدهایش عدم واقع‌گرایی فیلم‌های مرتبط با پزشكی را زیر سوال برد و نوشت:‌ «نویسندگان و فیلم‌سازان ما نگاهی سطحی و ناكارآمد و گاهی پراشتباه نسبت به موضوع‌های مرتبط با سلامت دارند و مكرر از آنها خواسته‌ایم تا با جامعه‌ پزشكی مشورت كنند... حتما این نمای كلیشه‌ای سینمای ایران هم در ذهنتان مانده كه تنها نشانه‌ بدخیمی، خون دماغ ناگهانی‌ است.»

آقای دكتر را بیشتر با مقالات سینمایی‌اش می‌شناسند ولی بد نیست بدانید كه او دستی هم در فیلمسازی دارد. از سال 79 به وادی فیلمسازی کشیده شده و تا به حال 9 فیلم کوتاه کارگردانی کرده است. او در وبلاگش نوشته است:‌ «چاه نجوا را درباره چاه عریضه مسجد مقدس جمکران ساختم و در مجموع بازتاب بیشتری داشت و جزو آثار برتر مذهبی شناخته شد. آخرین فیلم‌ام سایه‌های روبرو بود که یک سال طول کشید. یک بار تا آستانه ساخت اولین فیلم بلندم پیش رفتم که نگذاشتند و نشد.»

 

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

يکشنبه 1/8/1390 - 14:59 - 0 تشکر 378986

پرستاری با روحیه شاعرانه

این بازیگر را نادر مقدس کشف کرده. ماجرا این‌طور بود که مقدس برای عیادت یکی از مریض‌هایش به بیمارستان رفته بوده و با خانم پرستاری به نام «مریم کاویانی» مواجه شده. او را دعوت به بازی در فیلم «رویای جوانی» کرده و...

مریم کاویانی مدرک کارشناسی ارشد پرستاری دارد و تاکنون در فیلم‌های «هوو» ، «تردست» و سریال‌های «او یک فرشته بود» ، «روزگار قریب» و... بازی کرده است. او با ورود به عرصه بازیگری، حرفه اول خود را کنار گذاشته است.

كاویانی در گفت‌وگو با فارس سینما درباره علاقه‌اش به حرفه پرستاری توضیح داده و گفته است: «خیلی وقت‌ها دلم برای پرستاری تنگ می‌شود و دوست دارم هفته‌ای 3-2 روز شیفت داشته باشم، در برخی از کارهای هنری‌ام نقش پرستار را بازی کرده‌ام و همین باعث دلتنگی شدید من می‌شود.» این خانم بازیگر در همان زمان هم روحیه هنری و شاعرانه‌ای داشته است. اگر باور ندارید این خاطره‌اش را بخوانید: «من به بیماران مرد به چشم برادر و به بیماران زن به چشم خواهر نگاه می‌کردم، باورتان نمی‌شود بعضی از بیمارها بودند که حتی یک نفر هم به او سر نمی‌زد و حالش را نمی‌پرسید، سعی می‌کردم هر وقت که می‌خواهم به بیماری رسیدگی کنم برای او یک شاخه گل ببرم تا کمی روحیه بگیرد.»

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

يکشنبه 1/8/1390 - 15:0 - 0 تشکر 378987

زشكی،‌ نقد فیلم و بازیگری

امید روحانی همان مرد سختگیر و غیرتی فیلم دایره زنگی است. همانی كه پسرش یك فیلم درباره شهر تهران ساخته بود و دخترش را در آن بازی داده بود. همانی كه اجازه نمی‌داد پای آنتن ماهواره به خانه‌شان باز شود.

امید روحانی از پزشكانی است كه در 2 حوزه سینمایی حضور فعال دارد. هم بازیگری و هم نقد فیلم. البته سابقه نقدنویسی‌اش بیشتر است. امید روحانی بیشتر در مجله فیلم قلم می‌زند.

وی در فیلم‌های کارگران مشغول کارند و همچنین دایره زنگی نقش ایفا کرده است. در 2 تا سریال هم اخیرا او را در نقش پزشك دیدیم. در سریال زمین انسان‌ها لباس پزشكی به تن كرده بود و نقش یك جراح متخصص را به عهده داشت. در سریال ساختمان پزشكان هم پزشك بود اما چون مدیریت ساختمان را به عهده داشت این وجه از كارش بیشتر به چشم می‌آمد.

وی از دانشگاه علوم‌پزشکی تهران مدرک طبابت عمومی و از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مدرک تخصصی بی‌هوشی را گرفته است. اگر یادتان باشد در سریال مرد ? هزار چهره، نقش منتقد سینما را بازی می‌کرد؛ همان منتقدی كه مهران مدیری از او می‌پرسید:‌ واقعا منتقد فیلم بودن هم شغله؟

امید روحانی سابقه حضور در فیلم «میكس» داریوش مهرجویی را هم دارد. آنجا هم نقش یك منتقد را بازی می‌كرد كه البته بازی‌اش با انتقاد منتقدان مواجه شد. چون نقش یك منتقد سر به هوا و بی‌دقت را برعهده گرفته بود. یكی از ویژگی‌های جالب آقای دكتر و منتقد این است كه تلفن همراه ندارد. بنابراین پیداكردنش كار آسانی نیست.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

يکشنبه 1/8/1390 - 15:1 - 0 تشکر 378988

بازیگر پرستاری كه چشم‌ها را خیس می‌كند

نرگس محمدی سابقه زیادی در بازیگری ندارد. در فیلم?های ریسمان?باز، آناهیتا، سوپراستار و اخراجی‌های 2 بازی كرده و یك تئاتر كه به‌خاطر آن برنده بازیگر نقش اول زن هم شده است. با بازی در سریال ستایش نامش بر سر زبان‌ها افتاد. او قهرمان این داستان اشك و آه‌برانگیز بود. خودش می‌گوید: «‌از دوران دبیرستان دوست داشتم هنر بخوانم که به دلیل برخی اتفاقات نتوانستم در کنکور هنر شرکت کنم. رشته تحصیلی‌ام تجربی بود و بعد از اینکه در رشته پرستاری دانشگاه قبول شدم به این فکر افتادم که در کلاس‌های بازیگری شرکت کنم. در آموزشگاه بازیگری ثبت‌نام کردم و بعد از پایان دوره به یک کار سینمایی به کارگردانی آقای اربابیان معرفی شدم.»

او پس از رسیدن به قله‌های شهرت هنوز هم رابطه‌اش را با حرفه پرستاری حفظ كرده است:‌ «درسم تقریبا در رشته پرستاری به پایان رسیده و فقط برای ارائه طرح، باید مدتی در یک بیمارستان مشغول به کار شوم.» خودش یك بار به شوخی گفت: «سریال ما كار دكترهای چشم را سخت كرده است. چون پس از دیدن ستایش خیلی‌ها چشم‌هایشان خیس می‌شود و با چشم‌های متورم روانه مطب پزشكان مربوطه می‌شوند.»

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

يکشنبه 1/8/1390 - 15:1 - 0 تشکر 378990

یك پزشك بر بالین سینمای ایران

در سینمای ایران چند سینماگر با نام‌خانوادگی كریمی داریم. ایرج كریمی، نیكی‌كریمی، محمدهادی كریمی و ... حالا فعلا به حوزه‌های دیگر كاری نداریم كه آنها هم برای خودشان كلی كریمی دارند. مثل علی كریمی فوتبال. در بین سینماگران یك كدامشان وجه تمایز بیشتری با بقیه دارد. دكتر محمدهادی كریمی به‌خاطر پیشوندش راحت‌تر شناخته می‌شود.

محمدهادی كریمی متولد 1351 تهران و فارغ‌التحصیل رشته پزشكی است. او فعالیت سینمایی‌اش را با نقدنویسی در مطبوعات آغاز كرد. نگارش سناریوی فیلم «ساغر» به كارگردانی سیروس الوند در سال 1376 نخستین حضور جدی‌اش در عرصه سینما محسوب می‌شود.

آقای دكتر در یك فاصله زمانی 4، 5 ساله كلی فیلمنامه نوشت و گوی سبقت را از دیگران ربود.

او كه از رشته پزشكی فاصله گرفته بود، تصمیم گرفت پزشكی و سینما را طوری به هم پیوند بزند بنابراین در فیلمنامه‌های او شخصیت‌های بیمار و پزشك را زیاد می‌بینید.

2 تا از فیلم‌های آقای دكتر و كارگردان ارجاعات زیادی به مسایل پزشكی و درمانی دارند. در «امشب شب مهتابه» با بیمار سرطانی (با بازی دانیال عبادی) مواجه هستیم كه روزهای پایانی عمرش را می‌گذراند. جالب آنكه خیلی از منتقدان فیلم‌های او را از جنبه‌های پزشكی زیر سوال می‌بردند. مثلا می‌گفتند یك بیمار سرطانی تا این حد شكسته و به هم ریخته نمی‌شود. برای كریمی خیلی سخت بود كه این جنبه از فیلمش را زیر سوال ببرند. چون او خودش این‌كاره بود و حداقل سواد پزشكی‌اش بیشتر از منتقدان بود. كریمی همواره در صحبت‌هایش تاكید می‌كند كه در منطق داستان باید حداقل قابل اجرایی از قواعد پزشكی را رعایت كرد. چون پرداختن بیش از حد به موضوعات طبی و درمانی باعث می‌شود ارتباط مخاطب با اثر سینمایی دچار مشكل شود.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

يکشنبه 1/8/1390 - 18:52 - 0 تشکر 379094

سلام

واای خیلی خوشم اومد.. دستتون درد نکنه.. جالب بود کلا

میگما.. نکنه شما هم.. آره؟ آقا بی خیال.. بازیگر زیاده.. حالا منتقد خواستید بشید بد نیست!

از اونجایی که خودم بازیگرا رو بیشتر به چهره می شناسم تا اسم:)... لذا! عکسهاشونو براتون میذارم.


دکتر مصطفی جلالی فخر


 خانم مریم کاویانی


آقای امید روحانی


نرگس محمدی


محمدهادی کریمی

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

يکشنبه 1/8/1390 - 18:55 - 0 تشکر 379096

میگم.. این آقای روحانی.. منتقد بودن و تو فیلم سنپترزبورگ بازی کردن؟ منکه خداروشکر کردم با خونواده ندیدم..!

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

يکشنبه 1/8/1390 - 19:41 - 0 تشکر 379117

سلام
انصافا نقشهای خوب و گزیده ای هم بازی می کنن.
یا علی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی